Data publikacji: 2020-11-10
Rozmawiamy z Arkadiuszem Supernakiem, menadżerem ds. sprzedaży w spółce Gpi Tanks, która produkuje zbiorniki nierdzewne m.in. dla przemysłu petrochemicznego.
Przy realizacji jakich zadań producenci m.in. chemikaliów, ale też np. olejów, czy produktów farmaceutycznych powinni analizować możliwości współpracy z Gpi Poland? Jednym słowem, kiedy Państwa wsparcie staje się wyjątkowo potrzebne?
Zapotrzebowanie na nasze zbiorniki ściśle wiąże się z dwoma podstawowymi aspektami. Pierwszym z nich jest rozwój docelowego partnera i odpowiedź na jego potrzeby inwestycyjne, jak np. rozbudowa fabryki, wprowadzenie nowego produktu na rynek, zwiększenie powierzchni magazynowej. Przykładem tego jest rozbudowa rafinerii przez spółkę Orlen Południe. Drugim aspektem, z którym mamy do czynienia jest niewątpliwie modernizacja linii technologicznej.
Coraz więcej firm skupia się na jakości i dba o to, aby zbiorniki służyły im znacznie dłużej z zachowaniem parametrów, których oczekują.
Nasze doświadczenie pozwala na optymalizację procesów pod względem potrzeb klientów. Wykorzystujemy zaawansowane narzędzia kalkulacyjne wewnątrz organizacji, biorąc pod uwagę obowiązujące normy i certyfikaty, co gwarantuje bezpieczeństwo. Zaufanie i wsparcie na każdym etapie współpracy z ekspertami Gpi – to coś, co nas wyróżnia. Często znajdujemy rozwiązania, tam gdzie inni widzą same trudności.
Polski przemysł chemiczny w ostatnich latach sporo inwestował, co naturalnie tworzyło również szansę rozwoju firm zajmujących się szeroko pojętymi usługami dla chemii. W jakich zatem projektach chemicznych brała udział firma na przestrzeni ostatnich lat?
Rzeczywiście, rozwój rynku chemicznego jest mocno zauważalny. Widać to po zapytaniach, jakie trafiają do Gpi i liczbie projektów, nad którymi pracujemy. Na przestrzeni ostatnich lat możemy pochwalić się takimi projektami, jak dostawa zbiorników na wodę amoniakalną do instalacji DeNox w opolskiej elektrowni; budowa zbiorników magazynowych i procesowych dla firmy z Gorzowa Wielkopolskiego, która zajmuje się produkcją włókien technicznych w formie kordu dla wiodących producentów opon na całym świecie. Pozostając w temacie motoryzacyjnym, w naszym portfolio znajduje się również projekt dotyczący produkcji zbiorników magazynowych na piankę poliuretanową dla koreańsko-japońskiego koncernu.
Zbiorniki magazynowe na kwas siarkowy, zielony glikol – to dla Orlen Południe – czy elektrolit, to również efekt pracy zespołu Gpi.
Z jakiego projektu możecie być Państwo w naszym kraju najbardziej zadowoleni?
Takich projektów, które są naszą wizytówką jest wiele. Skupiając się na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, które nie były łatwe dla całej gospodarki, możemy z całą pewnością wymienić projekt, jakim jest dostarczenie zbiorników do magazynowania glikolu dla Orlen Południe oraz budowa zbiorników na miejscu w Trzebini, przy współpracy z konsorcjum Technik Polska i Biproraf. Całe zamówienie zawiera 15 zbiorników magazynowych z funkcją utrzymania temperatury przechowywanych substancji. Zbiorniki zostały zaprojektowane przez naszych inżynierów zgodnie z normą PN-EN 14015. Zastosowaliśmy kombinację materiałów, tj. stal nierdzewną 304 połączoną ze stalą duplex.
Pierwotny projekt zawierał inne rozwiązanie, ale po konsultacjach z inżynierami Gpi klient przychylił się do naszego pomysłu. Dlatego też, ten projekt uważamy za jeden z ważniejszych. Pokazuje on, że zdanie ekspertów, w naszym wypadku – inżynierów, ma ogromne znaczenie.
Istotnym projektem dla Gpi jest również pierwsza w Polsce budowa zbiorników ze stali nierdzewnej do przechowywania elektrolitu. Jesteśmy dumni z faktu, że inwestor obdarzył nas tak dużym zaufaniem, za którym stoi ponad 25 letnie doświadczenie grupy Gpi Tanks.
Gdy mowa o przemyśle chemicznym, to jakie specyficzne wymagania i rozwiązania techniczne są potrzebne z Państwa strony do skutecznej obsługi tej właśnie branży?
Branża chemiczna jest bardzo restrykcyjna pod względem parametrów, jakie muszą spełniać dostawcy zbiorników. Skrupulatność, przewidywanie zagrożeń i wysoce cenione doświadczenie to tylko niektóre z kluczowych kompetencji, jakie towarzyszą nam przy projektowaniu zbiorników chemicznych. Za tą wiedzą muszą również stać odpowiednie certyfikaty/uprawnienia wydawane przez jednostki notyfikowane.
Przy projektach dla branży chemicznej pracują inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem w sporządzaniu obliczeń dla dynamicznie zmieniających się, a nawet skrajnych warunków pracy. Oczywistym jest przestrzeganie wysokich standardów bezpieczeństwa i raportowanie prac na obiektach chemicznych.
Zbiorniki, które Państwo dostarczacie, to zapewne mało dostrzegany fakt całej inwestycji przemysłowej. Bardziej się mówi o tym, co w tym zbiornikach będzie produkowane, przechowywane, do jakich klientów trafi. Tymczasem budowa zbiorników to także odrębna gałąź przemysłu. Jak ta branża wygląda w Polsce, jaką pozycję w tym segmencie zajmuje Państwa firma?
Widzimy potencjał w polskim rynku, na którym jesteśmy, jako Gpi Poland, od 2013 r. Czujemy oddech konkurencji na plecach, ale trudno znaleźć firmę podobną do naszej, pod względem oferowanej jakości produktów, wsparcia klienta, analizowania jego potrzeb i proponowania innowacyjnych rozwiązań. Wychodzimy z założenia, że to my, jako Gpi, mamy dostarczyć najlepszy, bezpieczny produkt i wiemy, jak to zrobić. Nasze zbiorniki to „Mercedes” wśród zbiorników na rynku. Grupa Gpi Tanks jest nowoczesnym, profesjonalnym i kluczowym producentem w całej Europie. Chcemy być utożsamiani ze zbiornikami i tworzyć silną, stabilną markę. Naszą przewagą jest fakt, że nie specjalizujemy się tylko w kilku typach zbiorników dla konkretnej branży. Oddziały Gpi w Polsce, jak i w Holandii mają odpowiednich specjalistów, a transfer wiedzy jest wartością dodaną.
Produkujemy zarówno zbiorniki o pojemności 100 litrów dla przemysłu farmaceutycznego ze ściśle określonymi normami oraz zbiorniki o pojemności ponad 10 tys. m3 budowanych u klienta. Przekrój jest na tyle duży, że obsługujemy przemysł mleczarski, piwowarski, spożywczy, chemiczny i farmaceutyczny. Blisko nam do filozofii lean manufacturing, tam gdzie możemy wdrażamy innowacje, usprawnienia i zmierzamy w kierunku przemysłu 4.0.
Od 2019 r. rozwijamy GPI Tanks XL, gdzie budujemy po kilkanaście zbiorników o dużych gabarytach w tym samym czasie. Na naszym rynku ciężko znaleźć podobną firmę, jak Gpi, z tak dużym zapleczem produktowym i potencjałem. Mamy w zanadrzu jeszcze kilka asów.
Od czego uzależniony jest rozwój w Państwa przemyśle? Czy to pochodna rozwoju branż, które obsługujecie, czy także, jako wytwórcy zbiorników, jesteście w stanie kreować zapotrzebowanie na własne rozwiązania, podpowiadać producentom lepsze opcje?
Do tego, co robimy podchodzimy ambitnie, dlatego każdy projekt traktowany jest jak nowa, inżynierska przygoda.
Za każdym razem zastanawiamy się jak usprawnić pewne rzeczy, szukamy rozwiązań. Na pewno, aby dostarczać zbiorniki, branże dla których projektujemy, muszą się rozwijać, bez tego nie ma zapotrzebowania na nasze produkty. Czy kreujemy zapotrzebowanie na własne rozwiązania? Oczywiście. Bez tego stalibyśmy w miejscu, a o takiej sytuacji w Gpi nie ma mowy. Jednym z naszych produktów jest skrobakowy wymiennik ciepła Kelstream, który spotkał się z dużym uznaniem klientów. Jeśli jest taka możliwość, zawsze proponujemy lepsze, efektywniejsze opcje. Korzystamy z własnego programu TankDesign2.0, który został stworzony przez programistów Gpi. Software jest wsparciem dla inżynierów pod względem optymalizacji zbiorników oraz daje możliwość ukierunkowania klientów na innowacyjne rozwiązania, o których często nie mieli pojęcia.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 5/2020 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego
Filip Romanowski
Drugi kwartał w chemii to będzie potężny spadek