Data publikacji: 2011-01-04
O rynku gazów technicznych i jego perspektywach rozmawiamy z Piotrem Wieczorkiem, dyrektorem generalnym Air Products ds. gazów sprężonych na Europę Środkową i Wschodnią.
Obecnie Air Products obchodzi 70-lecie istnienia, a już w 2012 roku firma będzie świętować 20-lecie obecności w Polsce. Jak przez ten czas zmieniła się pozycja firmy na międzynarodowym i polskim rynku?
Firma Air Products rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku poprzez wybudowanie swojego zakładu w Zawierciu. Przez kolejne lata stopniowo rozwijaliśmy swoją obecność na rynku gazów technicznych w Polsce. Kluczowym dla nas momentem był rok 2007, w którym za kwotę 370 mln euro przejęliśmy BOC Gazy i staliśmy się liderem na polskim rynku. Była to trzecia największa transakcja konsolidacyjna w Polsce w tamtym roku.
W 2009 roku obroty firmy wyniosły ok. 135 mln euro, dzięki czemu zajęliśmy pierwszą pozycję wśród producentów gazów technicznych w Polsce. Globalnie jesteśmy obecni na wszystkich kontynentach, zajmując trzecie miejsce wśród największych producentów gazów technicznych. Najsilniejszą pozycję mamy, zgodnie ze swoim pochodzeniem, w Stanach Zjednoczonych, ale równie dobrą zajmujemy w Europie, Azji, Ameryce Płd. oraz Afryce Płd.
Zgodnie z raportem za 2009 rok, 1/3 całkowitych dochodów firmy generuje rynek europejski. Które z państw mają na nim najsilniejszą pozycję?
Pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej zajmuje Polska – to dla niej prognozujemy najlepsze perspektywy i tutaj będziemy najwięcej inwestować. Bardzo silną pozycję, poza Polską, mamy w Hiszpanii, gdzie funkcjonujemy poprzez spółkę Carburos Metalicos. Na pozycji trzeciej i kolejnych znajdują się Wielka Brytania, Holandia i Francja. W Europie jesteśmy obecni w 15 krajach.
Biorąc pod uwagę przychody ze sprzedaży, Air Products zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Przy tak silnej pozycji niezbędne są inwestycje i działania rozwojowe, wspomagające utrzymanie tej pozycji.
Od 2007 roku, już po przejęciu BOC Gazy, zainwestowaliśmy na polskim rynku ponad 200 mln zł. Dużą inwestycją była rozbudowa we wrześniu 2009 roku zakładu w Kędzierzynie-Koźlu, w wyniku której podwoiliśmy nasze moce wytwórcze do 800 ton gazów ciekłych na dobę (tlenu, azotu, argonu). Sukcesywnie inwestujemy w różne instalacje u klientów, np. w przemyśle szklarskim oraz w nasze instalacje, np. w napełnialnie butli. W ostatnich dwóch latach unowocześniliśmy również naszą napełnialnię w Siewierzu, dostosowując ją do najnowszych wymogów bezpieczeństwa. Uruchomiliśmy także nową stację legalizacji butli, a obecnie wprowadzamy na polski rynek butle 200-barowe, eliminując dotychczas stosowane 150-barowe.
Rozwiązania dla przemysłu chemicznego stanowią jeden z wiodących obszarów działalności firmy. Jak wygląda oferta skierowana do tego sektora?
Rzeczywiście, przemysł chemiczny jest jednym z kluczowych dla Air Products. Nasza oferta dla klientów z tego segmentu jest niezwykle szeroka. Największe ilości wodoru, azotu i tlenu są wykorzystywane przez duże zakłady chemiczne, np. zakłady petrochemiczne, gdzie na potrzeby procesów rafinacji ropy naftowej dostarczany jest wodór (Air Products jest największym producentem wodoru na świecie). Poza wodorem, zakłady chemiczne potrzebują również tlenu i azotu. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest budowa instalacji separacji powietrza. Zastosowaliśmy je m.in. w kędzierzyńskich Zakładach Azotowych.
W niezbędne gazy techniczne, w tym gazy skroplone, zaopatrujemy również mniejsze zakłady chemiczne. W naszej ofercie znajdują się także gazy sprężone w butlach (podstawowe lub o wysokiej czystości), które trafiają do laboratoriów czy mieszaniny kalibracyjne lub procesowe odpowiadające na konkretne zapotrzebowania produkcyjne klientów.
Kolejnym z segmentów działalności Air Products są zaawansowane materiały. Jednym z przykładów są dostawy amin TDA do Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy, z którymi Air Products podpisał długoterminowy kontrakt. Dostawy na kwotę ok. 80 mln dolarów rocznie są realizowane z naszego zakładu produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2010 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Nowy prezes Grupy Azoty
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
45 lat rafinerii w Gdańsku
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Lanxess dba o gospodarkę wodną
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
Opakowania wciąż na dużym plusie
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego