Data publikacji: 2016-06-23
O rozwoju w trendzie zrównoważonego rozwoju rozmawiamy z Mirosławem Siwirskim, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PCC Exol SA.
W przyszłym roku firma będzie obchodzić 50-lecie istnienia na polskim rynku (przed 2008 r. pod nazwą Kompleks Środków Powierzchniowo Czynnych w Zakładach Chemicznych Rokita). Jubileusze są świetną okazją do podsumowań i analiz. Które z momentów w historii firmy zadecydowały o jej obecnej pozycji?
Spółka PCC Exol SA została wydzielona ze struktur PCC Rokita i z jej historią jest ściśle związana oś czasu naszej firmy. Obecną pozycję rynkową budujemy przede wszystkim w oparciu o długoterminową strategię, z której wynikają przełomowe momenty i kluczowe decyzje w obszarze rozwoju. Przełomowe okazały się trafne inwestycje, takie jak np. zwiększenie zdolności produkcyjnych poprzez budowę nowej instalacji sulfonacji. Umożliwiła ona znaczny wzrost produkcji surfaktantów anionowych. Inny przykład to budowa instalacji etoksylacji w Płocku zintegrowanej linią przesyłową tlenku etylenu z firmą PKN Orlen. Fabryka w Płocku to kolejny znaczący wzrost naszych mocy produkcyjnych w obszarze surfaktantów niejonowych przeznaczonych dla wielu branż przemysłowych. Budowanie mocnej pozycji rynkowej to nie tylko zwiększanie zdolności produkcyjnych, ale również rozwój i dywersyfikacja portfela produktów. W tym miejscu istotną rolę odegrał dynamiczny rozwój bazy badawczo-rozwojowej spółki. Inwestycje w specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę zaowocowały opracowaniem i wdrożeniem szeregu specjalistycznych produktów o unikalnych właściwościach aplikacyjnych, które obecnie dostarczamy do klientów na całym świecie. Nowoczesne instalacje i szerokie portfolio produktowe to bardzo ważne ogniwa w skutecznej strategii biznesowej producentów operujących w branży surfaktantów. Jednak sukces rynkowy nie byłby możliwy bez dobrze przemyślanej strategii sprzedaży i skutecznego zespołu handlowców.
Spółka znalazła się w tym roku w gronie złotych sygnatariuszy Platformy EcoVadis działającej w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Tytuł ten dzierży wspólnie z największymi firmami chemicznymi świata. Co on oznacza?
Złoty poziom CSR jest bardzo istotnym i niezwykle prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym za proekologiczny rozwój i osiągnięcia w obszarach dotyczących środowiska, zatrudnienia, uczciwych praktyk biznesowych oraz łańcucha dostaw. Statystyki platformy świadczą o rosnących trendach propagowania i wdrażania praktyk zrównoważonego rozwoju zarówno w krajach wysokorozwiniętych, jak i w regionach, które znajdują się na początku drogi do wzrostu gospodarczego. Sukces naszej firmy, jakim jest złoty certyfikat EcoVadis sprawia, że będziemy przykładać jeszcze większą wagę do prowadzenia biznesu w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Takie działanie przyczyni się do większego zadowolenia pracowników, poprawy satysfakcji klientów, zacieśnienia relacji z lokalnymi społecznościami, inwestorami i całym otoczeniem, w którym działamy.
Od kilku lat spółka uczestniczy w inicjatywie CDP, czyli Carbon Disclosure Project. Podmioty biorące udział w projekcie są zobligowane do sporządzania raz w roku raportu emisyjnego. Sprawozdania podlegają ocenie pod względem wielu czynników, m.in. skuteczności działań w zakresie ograniczania emisji w poszczególnych obszarach funkcjonowania firmy. W 2015 r. organizacja CDP oceniła spółkę na bardzo wysokim poziomie – PCC Exol uzyskała 92 punkty na 100 możliwych. Wynik świadczy o postępie firmy we wdrażaniu światowych standardów zrównoważonego rozwoju – jeszcze dwa lata temu spółka otrzymała w badaniu zaledwie 18 punktów. Wydaje się więc, że działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju są dla Państwa szczególnie ważne?
Zgadza się. Zrównoważony rozwój to obecnie fundament naszej długofalowej strategii. Branża chemiczna jest coraz bardziej zorientowana na prowadzenie opłacalnego ekonomicznie biznesu w sposób przejrzysty, w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i w symbiozie z lokalnymi społecznościami. PCC Exol włączając do swojej strategii biznesowej cele w zakresie zrównoważonej produkcji i konsumpcji, gwarantuje transparentność swojej działalności poprzez aktywny udział w szeregu międzynarodowych inicjatyw, takich jak właśnie CDP, wspierających propagowanie społecznej i środowiskowej odpowiedzialności w biznesie. Dzięki tym globalnym przedsięwzięciom spółka jako jedna z nielicznych w Polsce może mierzyć, planować i kontrolować swój wpływ na środowisko, uzyskując przy tym unikalną szansę oceny przez międzynarodowe prestiżowe gremia biznesowe, naukowe, branżowe, ekologiczne i społeczne. Co ważne, nasza spółka stanowi istotne ogniwo w łańcuchu dostaw międzynarodowych potentatów gospodarczych działających w branży detergentów, środków higieny osobistej i kosmetyków. Ich standardy i wymagania nie tylko w zakresie jakości, ceny, czy terminowości dostaw są jasno sprecyzowane. Oprócz powyższych wymagań firmy globalne opracowują i wdrażają własne systemy kwalifikacji dostawców, uwzględniające wyniki raportów dotyczących różnych obszarów ich działalności. Raporty te oceniane są zwykle przez najbardziej opiniotwórcze, światowe organizacje działające na rzecz zrównoważonego biznesu i odpowiedzialności społecznej. Jedną z takich prestiżowych inicjatyw kwalifikacyjnych jest m.in. szeroko pojęte raportowanie emisji gazów cieplarnianych oraz komunikowanie działań podejmowanych w celu ich redukcji.
W trendzie zrównoważonego rozwoju znajduje się również oferta produktowa firmy – PCC Exol opracowuje i wprowadza do obrotu surfaktanty podatne na proces biodegradacji. Są to produkty o określonym, wysokim stopniu rozkładu biologicznego przy udziale mikroorganizmów. Jakie znaczenie środowiskowe, kosztowe i produktowe ma stosowanie takich rozwiązań?
Poprzez ciągły rozwój, wdrażanie nowych technologii oraz inwestycje prowadzone zarówno w obszarach produkcyjnych, jak i zaplecza badawczo-rozwojowego, staramy się spełniać wymagania naszych klientów i ciągle poszerzać oraz uatrakcyjniać naszą ofertę handlową. Ze względu na fakt, że około 75% oferty skierowane jest do branży detergentów i kosmetyków, kwestia biodegradowalności surfaktantów ma dla nas olbrzymie znaczenie. Dlatego też wiele spośród naszych produktów podlega badaniu w zakresie podatności na proces biodegradacji.
W ubiegłym roku dołączyliśmy do grona producentów, którzy identyfikują swoje produkty znakiem Ecocert. Jego przyznanie opiera się w głównej mierze na ocenie stopnia biodegradowalności produktów. Ekologiczny znak dla surowców kosmetycznych w wariancie Ecocert Cosmetics i Ecocert Cosmos jest najważniejszym i najbardziej uznanym w Europie świadectwem jakości i bezpieczeństwa środowiskowego produktów kosmetycznych i surowców do ich produkcji. Znak Ecocert otwiera drzwi do współpracy z wieloma producentami kosmetyków o ugruntowanej pozycji na rynku. Firmy te posiadają bardzo restrykcyjne systemy kwalifikacji dostawców. Atestacja Ecocert udzielona czterem produktom z oferty PCC Exol skraca proces kwalifikacji spółki jako dostawcy składników kosmetycznych, czyniąc ją wiarygodną, rzetelną i postrzeganą jako odpowiedzialna wobec środowiska i społeczeństwa.
Jak więc widać, stopień biodegradowalności produktów oprócz swojej funkcji ekologicznej i informacyjnej spełnia również funkcję stymulującą biznes. PCC Exol, dysponując europejskim znakiem Ecocert, wzmacnia swoją konkurencyjną pozycję na rynku, poprzez budowanie silnej zrównoważonej marki. Przy pomocy znaku spółka informuje konsumentów oraz partnerów biznesowych o odpowiedzialnym zarządzaniu na każdym etapie łańcucha wartości, nie wyłączając pozyskiwania surowców, od których w dużej mierze zależy jakość i stopień oddziaływania danego produktu na środowisko naturalne.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2016 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
To było trudne lato dla branży PET
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
45 lat rafinerii w Gdańsku
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Nowy prezes Grupy Azoty
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Opakowania wciąż na dużym plusie
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego