Data publikacji: 2010-12-07
O innowacyjności, megatrendach i potrzebie inwestycji w naukę rozmawiamy z Michaelem Heppem, prezesem BASF Polska.
Hasło kampanii BASF prowadzonej od marca tego roku brzmi „Chemia, która łączy”. Czym jest „Chemia, która łączy” dla firmy BASF?
BASF to przede wszystkim producent „Chemii, która łączy”. Działalność BASF to połączenie gospodarki, nauki i produkcji z czynnikiem ludzkim, z aspektami środowiskowymi. BASF to „brakujące ogniwo” zespalające wszystkie te elementy. Dzięki temu połączeniu tworzymy wartość dodaną, czyli przysparzamy naszemu otoczeniu dodatkowych wartości.
Nasza kampania obejmuje i dotyka nie tylko podstawowych problemów, z którymi boryka się świat, zagadnień w skali globalnej, ale również codzienności. Dochodzą do tego uwarunkowania społeczne. Kampania w swym zamyśle obejmuje zarówno to, co młode, dynamiczne, nowe, rewolucyjne, jak i to, co łagodne i dojrzałe. Kampania odzwierciedla nasze przedsiębiorstwo.
Zgodnie ze słowami przedstawicieli BASF, o przewadze konkurencyjnej firmy stanowi innowacyjność, dlatego też BASF ogromny nacisk kładzie na działania R&D. Jaki jest obecnie cel strategii badawczo-rozwojowej firmy?
W naszych działaniach kierujemy się tymi trendami, które wyznacza współczesny świat. Są to tzw. megatrendy, czyli rozwiązania takich problemów, jak zwiększająca się liczba ludności na świecie, starzenie się społeczeństw, intensywna urbanizacja, zmiany klimatu, wykorzystanie energii, mobilność.
Może przyjrzyjmy się zagadnieniu innowacyjności, rozważając problem mobilności. Rozwój motoryzacji to m.in. rozwój samochodu elektrycznego, przy wykorzystaniu baterii elektrycznych. Specjaliści firmy BASF pracują nad wysokowydajnymi bateriami litowo-jonowymi, które można będzie wykorzystać w układach napędowych samochodów. Współpracujemy w tym zakresie ze wszystkimi największymi producentami samochodów.
Działy badań i rozwoju firmy BASF pracują nad ponad trzema tysiącami projektów w różnych miejscach na świecie. Około 9 tys. osób ze 105 tys. załogi BASF to pracownicy tych działów. Co jest bardzo ważne, w żadnym z ostatnich lat, szczególnie tych kryzysowych, nie ograniczyliśmy dopływu środków na badania i rozwój. BASF jest w chwili obecnej właścicielem ok.130 tys. patentów aktywnych. Codziennie liczba ta zwiększa się o 3–4. Rocznie na badania wydajemy w skali globalnej ok. 1 300 mln – 1 400 mln euro.
Jakie jeszcze czynniki poza innowacyjnością decydują o przewadze firmy? Na co jeszcze zwracają uwagę klienci?
To, czego poza nowatorskimi rozwiązaniami oczekuje klient to jakość, komfort, zmniejszenie zużycia energii, obniżenie kosztów.
Wspólnie z naszymi ekspertami śledzimy rynek i zastanawiamy się, co możemy zaproponować odbiorcom działającym w określonym sektorze. Chciałbym to przedstawić na przykładzie segmentu motoryzacyjnego. BASF oferuje rozwiązania dotyczące silników spalinowych – domieszki do paliw, dodatki ochronne do płynów chłodzących; elektroniki – poliuretany i środki uelastyczniające warstwy izolacyjne kabli; wnętrza samochodu – różne rodzaje tworzyw sztucznych, barwniki do skór; artykułów do użytku zewnętrznego pojazdu – lakiery, pigmenty; bezpieczeństwa – amortyzatory; ochrony środowiska – katalizatory do silników wysokoprężnych Diesla.
Rozwiązania te pomagają producentom branży motoryzacyjnej jeszcze lepiej zaspokoić oczekiwania nabywców pojazdów oraz znacznie obniżyć własne koszty produkcji. Klient decydujący się na ofertę BASF może więc liczyć na jej kompleksowość. A zgodnie z wyznawaną przez nas filozofią, tylko wtedy nasza firma będzie w dobrej kondycji, kiedy nasi klienci będą zadowoleni i będzie się im powodziło.
Na początku października BASF został wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa firmy w Europie Środkowej, ale np. w Niemczech działają już takie centra. Czy jest to inwestycja w nowe pokolenie pracowników firmy BASF? Jakie wymierne korzyści przynosi taka współpraca?
Centrum Nauki jest szeroko działającym przedsięwzięciem, obejmującym nauki przyrodnicze. BASF zobowiązał się do zaangażowania w dziedzinie chemii. Centrum zostało otwarte na początku listopada tego roku, natomiast laboratorium chemiczne zostanie otwarte w II kw. przyszłego roku.
Przede wszystkim chcielibyśmy poprzez to laboratorium obudzić w ludziach zainteresowanie chemią. Mamy nadzieję, że młodzież będzie odkrywała w nim swoją miłość do niej. Zgodnie z założeniem, corocznie laboratorium odwiedzi 10 tys. młodych ludzi. Jestem przekonany, że niektórzy z nich zostaną w przyszłości pracownikami firmy BASF. Część z nich na pewno pozostanie na uczelniach i dokona przełomowych odkryć. Polska ma w tej dziedzinie piękne tradycje, chociażby wspaniałą Marię Skłodowską-Curie.
Nieustannie, jako BASF, kładziemy ogromny nacisk na edukację i naukę, gdyż są to elementy, które nazywamy zrównoważonym rozwojem. W ostatnim roku BASF w skali globalnej przeznaczył 30 mln euro na cele edukacyjne. Wszędzie tam, gdzie chodzi o jakość i młodych ludzi staramy się być obecni.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2010 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
To było trudne lato dla branży PET
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego