Data publikacji: 2014-11-06
O obecnej aktywności firmy Anwil w obszarze produkcji polichlorku winylu oraz sytuacji na rynku tego tworzywa rozmawiamy z dyrektorem sprzedaży tworzyw we włocławskiej spółce.
Anwil w produkcji PCW specjalizuje się już od ponad 30 lat. Jak w tej chwili wygląda pozycja firmy na tle innych wytwórców działających na naszym kontynencie? W czym, jeśli chodzi o produkcję polichlorku winylu, jest Anwil lepszy od europejskich konkurentów, a w jakich obszarach wciąż konieczne są usprawnienia?
Grupa Anwil jest jedynym producentem nieprzetworzonego PCW w Polsce oraz w Czechach i jednocześnie jednym z największych europejskich producentów tego tworzywa. Pod względem zdolności produkcyjnych plasujemy się na szóstym miejscu w Europie.
Naszą silną pozycję konkurencyjną budujemy przede wszystkim na bazie efektu synergii wynikającego z faktu, że należymy do Grupy Orlen, czyli największego koncernu przemysłowo-energetycznego w Europie Środkowej. To właśnie z Grupy Orlen pozyskujemy dwa podstawowe surowce do produkcji PCW: etylen i solankę. Z końcem 2015 r. włocławskie instalacje będą zaopatrywane w energię elektryczną pochodzącą w całości z Grupy Orlen. Będzie to możliwe dzięki uruchomieniu przez płocki koncern najnowocześniejszego w Polsce bloku parowo – gazowego, zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie spółki Anwil.
Nasza silna pozycja wynika także ze stałej, wysokiej jakości produktów. W związku z długoletnią obecnością na rynku doskonale rozumiemy potrzeby klientów i staramy się na bieżąco dopasowywać do ich oczekiwań. Dotyczy to nie tylko oferty produktowej, ale też wszystkich elementów współpracy w postaci logistyki, obsługi posprzedażowej oraz doradztwa technicznego.Ważnym atutem naszych polskich i czeskich zakładów jest również lokalizacja w pobliżu rynków o bardzo dużym potencjale zapotrzebowania na PCW. Pozwala to na optymalizację kosztów logistyki, jednego z kluczowych czynników budowania przewagi konkurencyjnej.
Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nasza branża stoi w obliczu wielu wyzwań. Jednym z nich jest rygorystyczna polityka Unii Europejskiej dotycząca regulacji środowiskowych, która obniża konkurencyjność europejskiego przemysłu w stosunku do Stanów Zjednoczonych czy krajów azjatyckich. Kolejne wyzwanie to skomplikowana sytuacja na Wschodzie, a więc na rynkach o szczególnie dużym potencjale wzrostu zużycia tworzyw. Dlatego analizujemy wszystkie obszary aktywności i poszukujemy optymalnych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie na wymagającym rynku. Regularnie prowadzimy badania satysfakcji klientów z użyciem metody NPS. Ich wyniki sytuują nas w gronie najlepszych firm światowych i świadczą o słuszności przyjętej strategii.
Jak zatem oceniają Państwo aktualną sytuację na polskim rynku przetwórstwa PCW z punktu widzenia chłonności tego rynku, zapotrzebowania na tworzywo oraz wymagań zgłaszanych przez przetwórców?
Główne obszary stosowania polichlorku winylu to budownictwo i szeroko rozumiana infrastruktura. Kondycja tych dziedzin gospodarki kształtuje popyt na wyroby z PCW, a w konsekwencji na sam polimer. Jednocześnie są one ściśle powiązane z ogólną sytuacją makroekonomiczną. Grupa Anwil ok. 50% swojej sprzedaży lokuje poza granicami Polski, dlatego tak ważna jest dla nas sytuacja nie tylko w kraju, ale również na najważniejszych rynkach zagranicznych, na których prowadzimy swoją działalność. Europa, a szczególnie strefa euro, przechodziła w ostatnich latach głęboki kryzys, co znalazło odbicie w spadku zapotrzebowania na PCW. Jednak stopniowa poprawa sytuacji wielu europejskich gospodarek przyczyniła się do ożywienia tego rynku.
W nieco odmienny sposób kształtował się natomiast polski rynek. Po bardzo dynamicznym wzroście, z jakim mieliśmy do czynienia w latach 90. ubiegłego wieku i na początku XXI wieku, nastąpił okres stabilizacji popytu. Krajowy rynek nadal jednak był bardziej chłonny niż miało to miejsce w krajach tzw. starej Unii. Popyt wzmacniały zarówno inwestycje infrastrukturalne realizowane przy wsparciu funduszy unijnych, jak i te związane z piłkarskim Euro 2012
Jednocześnie dobra kondycja, w porównaniu z innymi krajami, polskiej gospodarki sprzyjała rozwojowi branży PCW. Obecnie popyt jest stabilny z niewielką tendencją wzrostową. W ostatnich miesiącach roku tradycyjnie następuje spadek zapotrzebowania na PCW związany z końcem sezonu w budownictwie.
Polichlorek winylu jest sprzedawany do szerokiego grona odbiorców. Która z branż zaopatrujących się aktualnie w to tworzywo notuje na przestrzeni 2013 i 2014 r. najbardziej stabilny popyt?
Obecnie obserwujemy nieprzerwany wzrost zapotrzebowania na nasze produkty w segmencie produkcji profili okiennych w Polsce. Wiąże się to przede wszystkim z dużą dynamiką polskiej produkcji w tym zakresie, a także z przenoszeniem produkcji z mniej efektywnych kosztowo fabryk zachodnich. Jednocześnie, po okresie spowolnienia, możemy zauważyć systematyczny wzrost popytu ze strony producentów rur. Z naszego punktu widzenia jest to dobry sygnał, ponieważ w tym zakresie jesteśmy partnerem wielu producentów, zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Ostatnie miesiące obfitowały w mnóstwo zdarzeń w europejskiej branży produkcji polichlorku winylu. Przede wszystkim Komisja Europejska wydała zgodę, by dwaj liderzy rynku INEOS i Solvay podpisali porozumienie, na mocy którego utworzą wspólne przedsiębiorstwo działające w obszarze produkcji PCW. Z kolei w Rosji firma RusVinyl będzie niebawem dysponować kompleksem o mocach 330 tys. t/r. Jak bardzo może się w wyniku tylko tych dwóch zdarzeń zmienić sytuacja na europejskim rynku PCW? Czy na Anwil te dwa wspomniane czynniki będą w jakikolwiek sposób wpływały?
Powstanie joint venture pomiędzy koncernami INEOS i Solvay to bez wątpienia ważne wydarzenie dla branży PCW. Na efekty tej współpracy i jej ostateczny wpływ na innych producentów będziemy musieli jednak nieco poczekać. Na pewno Anwil jest dobrze przygotowany do funkcjonowania w warunkach silnej i wymagającej konkurencji, prowadzonej zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami. Z kolei powstanie w Rosji dużego kompleksu produkującego PCW nie było dla rynku zaskoczeniem. Rosja to kraj o bardzo dużym potencjale zużycia PCW. Teraz wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji politycznej w tym regionie.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 5/2014 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Opakowania wciąż na dużym plusie
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
45 lat rafinerii w Gdańsku
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Lanxess dba o gospodarkę wodną
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego