Data publikacji: 2019-02-21
O specyfice pracy laboratoryjnej nakierowanej na obsługę przemysłu chemii budowlanej rozmawiamy z Marcinem Kadłubowskim, szefem AM Solutions.
Jak istotna z punktu widzenia producenta chemii budowlanej jest współpraca z takim podmiotem, jak Państwa laboratorium?
Specjalizujemy się w badaniach mikrobiologicznych oraz analitycznych produktów chemii budowlanej, takich jak farby, tynki, dyspersje. Taka współpraca jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na bezstronną, zewnętrzną ocenę jakości produktu i weryfikację tego, co na przykład przedstawiają producentowi dostawcy poszczególnych surowców.
Jaki jest zakres badań, które powinno spełniać profesjonalne, wyspecjalizowane laboratorium pracujące z myślą o klientach z sektora chemii budowlanej?
To oczywiście zależy od specjalizacji danego laboratorium. My natomiast skupiamy się na mikrobiologii i wszystkim, co z tym jest związane. W naszym wypadku jest to całkowity zakres badań pozwalających na ocenę konserwacji produktu i jego zabezpieczenia przed rozwojem mikroorganizmów. Są to mikrobiologiczne testy obciążeniowe produktów w stanie mokrym, tzw. in-can challenge oraz testy dla farb fasadowych i tynków – badanie odporności suchych powłok na porastanie grzybami i glonami, tzw. dry film preservation. Badamy również próbki pobierane w trakcie audytów czystości przeprowadzonych na linii produkcyjnej, co pozwala na wskazanie kluczowych miejsc i procesów w trakcie produkcji, które mogą mieć wpływ na jakość systemu konserwacji końcowego produktu.
W naszym laboratorium analitycznym możemy także oznaczyć poziom konserwantów w próbkach surowców i gotowych produktów oraz ocenić ich stabilność w danej formulacji.
Macie Państwo zatem wiedzę płynącą od firm z branży chemii budowlanej. Jakie są aktualne tendencje w zakresie badań laboratoryjnych w branży chemii budowlanej?
Aktualnie branża skupia się na dostosowaniu swoich produktów do nowych regulacji dotyczących stosowania biocydów. Ze względu na bardzo restrykcyjne ograniczenia w stężeniu biocydów jest to bardzo trudne zadanie. Coraz większy jest też nacisk na higienę produkcji i możliwe ograniczenie skażenia mikrobiologicznego wyrobów w trakcie procesu produkcyjnego. Te rzeczy koncentrują największą uwagę, jeśli chodzi o wymagania branży.
Z jakimi najczęściej problemami zmaga się Państwa laboratorium, jeśli chodzi o obsługę klientów z przemysłu chemii budowlanej?
Na ogół nie mamy w tym zakresie żadnych problemów. Wyzwania nie są sprawą kłopotliwą. Gdy klient do nas trafia to już najczęściej wie, czego chce. Nasi klienci rozumieją, że współpraca z niezależnym laboratorium może im przynieść realne korzyści.
Bardzo ważne w kontekście prowadzenia badań jest natomiast zaplecze laboratoryjne. Każde z badań wymaga trochę innego zestawu narzędzi. Urządzenia te są na ogół bardzo kosztowne. Jednak równie ważny jest odpowiednio przygotowany zespół. Jeśli chodzi o to, jak w tym względzie prezentuje się nasze laboratorium, to wydaje mi się, że całkiem przyzwoicie. Oczywiście, co jakiś czas pojawiają się nowe techniki badawcze wymagające nowego sprzętu. Dlatego zaplecze sprzętowe naszego laboratorium ciągle się rozwija.
Jeśli patrzymy na pracę laboratoriów i osób ją wykonujących, to jak bardzo jest to zajęcie wymagające ciągłego uczenia się? Chodzi o postęp w branży i konieczność nadążania za nim.
Oczywiście, cały czas trzeba się uczyć. Zmieniają się trendy na rynku, a ostatnio coraz więcej jest nowych obwarowań prawnych dotyczących stosowania substancji biobójczych. Dlatego ważne jest ciągłe śledzenie nowych regulacji. Bez tego nie ma mowy o postępie. Poza tym dochodzą oczywiście nowinki dotyczące samych technik laboratoryjnych, które też nie powinny uchodzić naszej uwadze.
Co, jak dotąd, stanowi największe osiągnięcie AM Solutions i rzecz, z której jesteście Państwo najbardziej dumni?
W 2018 r. rozpoczęliśmy działanie w nowym budynku. Budynek ten był projektowany od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich rygorystycznych wymogów dotyczących późniejszej akredytacji laboratorium. Teraz dysponujemy prawie 200 metrami kwadratowymi powierzchni laboratoryjnej, co pozwala na znaczące zwiększenie portfolio badań.
Skąd akurat taki wybór specjalizacji odnoszącej się do pracy AM Solutions? Co spowodowało, że to chemia budowlana stała się przedmiotem Państwa zainteresowań?
Zainteresowanie mikrobiologią przemysłową wynieśliśmy z żoną jeszcze ze studiów. Dziewięć lat temu rozpoczęliśmy działalność dla przemysłu i okazało się, że jest to bardzo szerokie i bardzo interesujące pole działania. Aktualnie wykonujemy badania mikrobiologiczne i analityczne nie tylko dla przemysłu chemii budowlanej, ale również dla branży kosmetycznej, detergentowej, paliwowej i wydobywczej. Jednym słowem, staramy się ciągle rozwijać i szukać nowych pól, na których moglibyśmy się rozwijać.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
45 lat rafinerii w Gdańsku
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Nowy prezes Grupy Azoty
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego