Data publikacji: 2019-07-11
O sytuacji w przemyśle tworzyw sztucznych rozmawiamy z Małgorzatą Malec, dyrektor Segmentu Biznesowego Tworzyw w Grupie Azoty.
W jaki sposób, jako Grupa Azoty, podchodzicie Państwo do obecnych przeobrażeń na rynku tworzyw sztucznych związanych m.in. ze Strategią na Rzecz Tworzyw Sztucznych w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym? Czy tego rodzaju zmiany mają na Was jakikolwiek wpływ?
Działania podejmowane przez Komisję Europejską na rynku tworzy sztucznych z pewnością stawiają i będą stawiać przed branżą wiele wyzwań. W przypadku Grupy Azoty, która działa stricte w obszarze tworzyw konstrukcyjnych obecnie nie odczuwamy wpływu nowych regulacji. Jednak gospodarka to system naczyń połączonych i trudno wykluczyć taki wpływ w przyszłości. Popieramy proekologiczne działania Komisji Europejskiej. W naszym odczuciu takie dokumenty i akty prawne, jak Strategia na Rzecz Tworzyw Sztucznych w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym, czy tzw. dyrektywa opakowaniowa były przemyślane, bazowały na merytorycznych przesłankach. Wyważały one cele biznesowe i środowiskowe, podtrzymywały ideę równego traktowania i nie ograniczały konkurencyjności produktów unijnych, a co najważniejsze służyły innowacyjności, odpowiednio lokując środki na inicjatywy wpierające ochronę zasobów naturalnych i środowiska.
Czy z Państwa perspektywy, jako producenta tworzyw sztucznych, kierunek prac podejmowanych przez KE, a prowadzący do faktycznego ograniczenia użycia wyrobów z tworzyw sztucznych jest racjonalny? To jest rzecz, którą branża tworzyw sztucznych popiera, czy jednak jako producenci tworzyw sztucznych macie Państwo zastrzeżenia do takiej polityki UE?
Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że tworzywa sztuczne to nowoczesne i bardzo wszechstronne materiały i dają one mnóstwo korzyści, również w obszarze ekologii, np. w porównaniu z tradycyjnymi materiałami, jak metal czy szkło. Wystarczy porównać nakład energii i emisję CO2 przy produkcji i transporcie butelki szklanej i butelki PET. W takim zestawieniu butelka PET jest zdecydowanie bardziej ekologiczna i może również być wykorzystywana wielokrotnie, wystarczy wprowadzić mechanizmy usprawniające jej odzysk, jak choćby kaucję. W tym kontekście, ważniejsza jest edukacja i większa świadomość projektantów i użytkowników, bo tworzywa w większości doskonale nadają się do recyklingu.
Jeżeli chodzi o aktualne działania regulacyjne Komisji Europejskiej, to nie dotyczą one bezpośrednio działalności Grupy Azoty. Kierunki tych prac Komisji Europejskiej zasadniczo dotyczą tworzyw masowych wykorzystywanych w branży np. opakowaniowej. Grupa Azoty w swojej ofercie posiada tworzywa inżynieryjne, przeznaczone do branż, gdzie kluczowe są właściwości konstrukcyjne, a w branży opakowaniowej stosowane ze względu na dodatkowe funkcje niż samo zapakowanie.
Co do samej polityki unijnej i ograniczania użycia wyrobów z tworzyw sztucznych, nie mamy zastrzeżeń. Popieramy zrównoważony rozwój. Niepokoi nas za to bardzo patrzenie na branżę tworzywową z perspektywy wyłącznie opakowań jednorazowych. Takie podejście bardzo spłyca, albo wręcz eliminuje korzystne efekty środowiskowe uzyskiwane w wyniku zastępowania tworzywami innych materiałów i wprowadza emocjonalne, a nie merytoryczne przedstawianie problemu.
Co z punktu widzenia Grupy Azoty można zapisać za największe osiągnięcie 2018 r. w odniesieniu do działalności w segmencie tworzyw sztucznych? Jakie działania biznesowe najbardziej umacniały w minionym roku Państwa rynkową pozycję?
Miniony rok upłynął pod znakiem dochodzenia do pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych i wprowadzania na rynek produktów z nowej wytwórni poliamidów w tarnowskim zakładzie Grupy Azoty. Operacja została przeprowadzona w sposób bardzo odpowiedzialny – nowe wolumeny PA6 nie zburzyły równowagi podażowo-popytowej na rynku i nie spowodowały erozji marży u wszystkich producentów. Odpowiedni dobór zakresu produkowanych lepkości spowodował skrócenie czasu dochodzenia do pełnego obciążenia instalacji w stosunku do zakładanego harmonogramu. Kluczowe czynniki naszego sukcesu to pełna integracja surowcowa w ramach Grupy i spójne zarządzanie biznesem przez pryzmat całego łańcucha produktowego.
W jaki sposób moglibyście Państwo scharakteryzować aktualną sytuację na rynku poliamidów? Dla europejskiego producenta, jakim jesteście jest to sytuacja optymistyczna, czy jednak przeważają trudności?
Poliamid 6 jest polimerem bardzo uniwersalnym. W zależności od parametrów jakościowych i lepkości może być stosowany w wielu gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacji, AGD, budownictwie, włókiennictwie, opakowaniach „funkcjonalnych” dla przemysłu spożywczego. Dzięki takiej dywersyfikacji ekspozycja na negatywne skutki cykli koniunkturalnych w poszczególnych gałęziach przemysłu jest mniejsza niż w przypadku tworzyw mniej uniwersalnych. Z uwagą śledzimy jednak sytuację w branżach naszych klientów oraz trendy związane z postępem technologicznym, który daje nowe możliwości rozwoju. Prowadzenie biznesu tworzywowego w Unii Europejskiej niesie też ze sobą szereg wyzwań. Producenci muszą uwzględniać bardzo rygorystyczne regulacje głównie prośrodowiskowe i konkurować z dostawcami z krajów pozaunijnych, gdzie koszty pracy i wymagania ekologiczne są często dużo niższe lub nie ma ich wcale.
Co stanowi największe wyzwanie dla Grupy Azoty, jeśli chodzi o powodzenie biznesu tworzywowego?
W działalności bieżącej głównym wyzwaniem są niestabilne koszty surowców i mediów – mam tu na myśli energię. W dłuższej perspektywie największym wyzwaniem wydaje się być pogarszający się wizerunek tworzyw oraz co za tym idzie, możliwość pogorszenia warunków prowadzenia biznesu przez zaostrzenie przepisów i rozwój mocy produkcyjnych w Azji i USA. Dlatego szczególnie istotne jest, żeby wprowadzane przepisy były wyważone i korelowały z odpowiednią ochroną rynku unijnego, wynikającą z wyrównania warunków konkurowania.
Nadmierna regulacja przy równoczesnej liberalizacji rynku może doprowadzić do drastycznego obniżenia konkurencyjności firm unijnych na rzecz firm z Dalekiego Wschodu, gdzie świadomość ekologiczna, troska o środowisko i inwestowanie w technologie innowacyjne i prośrodowiskowe są zdecydowanie mniejsze lub nie ma ich wcale.
Co w perspektywie kilku najbliższych lat stanowić będzie największą przewagę rynkową dla Grupy Azoty i będzie czynnikiem wzmacniającym Państwa obecność na rynku konstrukcyjnych tworzyw sztucznych?
Będzie to bez wątpienia konsekwencja w realizacji strategii, partnerskie i długofalowe relacje z klientami oraz wiarygodność w pełni zintegrowanego wstecz dostawcy. Wszystko to stanowi dla nas fundament przewagi rynkowej w relacjach z największymi odbiorcami, głównie w odmianach naturalnych. W obszarze modyfikacji kluczowy jest natomiast znakomity serwis techniczny, szybkość reakcji na zmiany, elastyczność, ścisła współpraca z partnerami biznesowymi w obszarze wspólnych projektów.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2019 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Opakowania wciąż na dużym plusie
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Nowy prezes Grupy Azoty
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego