Data publikacji: 2020-03-19
Rozmawiamy z Maciejem Kubankiem, prezesem i sekretarzem generalnym Polskiego Związku Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” o roli poliuretanu we współczesnym budownictwie.
Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”, tak jak każda organizacja branżowa, reprezentuje interesy własnego sektora. Jakie zatem interesy w przypadku branży poliuretanowej wymagają aktualnie największego wsparcia z Państwa strony?
Zdaniem większości firm członkowskich, „SIPUR” powinien przykładać największą wagę do kwestii związanych z obowiązującymi w Polsce wymogami formalnymi dotyczącymi pośrednio lub bezpośrednio poliuretanu. W praktyce oznacza to konieczność monitorowania i podejmowania działań w obszarze legislacyjnym i standaryzacyjnym. Jest to konsekwencja nasilających się prób ograniczania możliwości stosowania w budownictwie poliuretanu i niektórych innych materiałów izolacyjnych. Za pozornie dobrze brzmiącymi hasłami stoją interesy biznesowe firm i branż konkurencyjnych. Należy pamiętać, że ograniczanie rynku, bo nie można tego inaczej nazwać, jest zawsze niekorzystne nie tylko dla graczy, których bezpośrednio dotyka, ale także dla końcowych użytkowników.
Rozszerzając niejako odpowiedź na pierwsze pytanie: na czym zatem polega codzienna działalność Związku?
Przedstawiciele Związku uczestniczą w konferencjach, kongresach, seminariach, warsztatach itp., na których są poruszane kwestie przepisów czy norm. Tego typu wydarzenia są organizowane przez branżę budowlaną, media, instytuty badawczo-naukowe i wyższe uczelnie. Jesteśmy w kontakcie z instytucjami rządowymi związanymi z budownictwem, energetyką, przedsiębiorczością, chemią. Dużą wagę przykładamy do współpracy z wiodącymi instytutami badawczymi działającymi w obszarze budownictwa. Utrzymujemy robocze kontakty z organizacjami pracodawców reprezentującymi pokrewne branże. Wreszcie też analizujemy i dystrybuujemy informacje docierające do nas z PU Europe i innych organizacji branżowych i standaryzacyjnych działających w Brukseli.
„SIPUR” jest członkiem siedmiu komitetów technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego PKN. Nie zapominamy o działaniach edukacyjno-promocyjnych. Obejmują one przede wszystkim udział w targach budowlanych, przygotowywanie promocyjnych i informacyjnych artykułów na temat poliuretanu, a także prezentacje pod tytułem „Poliuretan izoluje lepiej” dla studentów wyższych uczelni, jak również członków Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa OIIB oraz kół Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa PZITB.
Co roku organizujemy konkurs na najlepsze prace dyplomowe poświęcone zastosowaniu w budownictwie izolacji cieplnej z poliuretanu. Nagradzani przez niezależną komisję autorzy najlepszych prac mają możliwość opublikowania skrótu pracy dyplomowej w „Materiałach Budowlanych”. Poprzez sponsoring prenumeraty tego czasopisma wspieramy wyższe uczelnie techniczne. Mamy swoją stronę internetową, którą systematycznie aktualizujemy.
Istniejecie Państwo od 2009 r. Co w tym czasie można uznać za największe osiągnięcie organizacji? Jakie działania na rzecz branży okazały się w tej dekadzie najistotniejszymi?
Pytanie o najważniejsze efekty działań Związku przywodzi mi na myśl sytuację sprzed kilku lat, która miała miejsce podczas konferencji budowlanej. Referent reprezentujący wyższą uczelnię przedstawił zagadnienia cieplne w oparciu o dane i parametry tylko dwóch tradycyjnych materiałów izolacyjnych. Prezentacja spowodowała dość emocjonalną reakcję kolegów z firm wytwarzających wyroby PUR i PIR. Z całą pewnością dzisiaj taka sytuacja nie mogłaby się wydarzyć. Nie jest bowiem możliwe pominięcie poliuretanu w żadnej poważnej dyskusji dotyczącej izolacyjności, efektywności energetycznej itp. „SIPUR” ma w to bez wątpienia swój istotny wkład.
Inny ważny efekt działań firm oferujących poliuretan oraz naszego Związku to coraz większa grupa inżynierów budowlanych, którzy podczas projektowania i realizacji budowy zawsze biorą pod uwagę wyroby i technologie PUR i PIR, a nie tylko tradycyjne materiały izolacyjne. Jeśli dodamy do tego inwestorów i użytkowników zainteresowanych zastosowaniem poliuretanu, to o dalszy wzrost udziału naszych wyrobów w rynku budowlanym nie musimy się za bardzo martwić
Jeśli przedsiębiorstwo zastanawia się, czy dołączyć do Związku, to jakie argumenty na rzecz takiego członkostwa można znaleźć?
Argumentów za przystąpieniem do „SIPUR” jest naprawdę dużo. Zacznijmy od dołączenia do istniejącego od ponad 10 lat, widocznego na rynku, dobrze zorganizowanego i transparentnego Związku Pracodawców promującego poliuretan.
„SIPUR” ma już za sobą trudny dla każdej organizacji okres początkowy, w czasie którego uzgodniono obszary współpracy i zagadnienia pozostające w wyłącznej kompetencji firm członkowskich, wdrożono skuteczne sposoby działania, a także pozyskano osoby do działań operacyjnych i zarządczych. Firmy członkowskie mają możliwość działania z ramienia „SIPUR” na poziomie krajowym i europejskim. W wyniku działań Związku prowadzonych na rzecz całej branży – mam tu na myśli przepisy, normy, promocję i edukację – stale rośnie bezpieczeństwo prowadzenia biznesu przez poszczególne firmy członkowskie, które pozytywnie wyróżniają się na tle konkurencji.
W wyniku stałego dostępu do informacji generowanych przez organizację PU Europe w Brukseli, do której nasz Związek należy jako jedyna polska organizacja, wzrasta wiedza i kompetencje pracowników firm członkowskich.
Jak bardzo zmieniła się branża poliuretanowa w Polsce przez ostatnie 10 lat, czyli od momentu jak Związek został utworzony? Te zmiany powodują też konieczność innego działania z Państwa strony?
Branża poliuretanowa bardzo się przez 10 lat rozwinęła. Powstały nowe firmy, przybyło linii produkcyjnych, poszerzyły się obszary aplikacji, rosnącą popularnością cieszy się stosunkowa nowa odmiana poliuretanu otwarto komórkowego, natryskiwanego in-situ. Wpłynęło to na modyfikację formuły działania Związku.
Gdy popatrzy się na branżę poliuretanową w Polsce i innych krajach, to możemy znaleźć jakieś zasadnicze różnice? Co jest główną cechą wyróżniającą naszą branżę?
Polski system statystyczny nie rejestruje w sposób dostatecznie jednoznaczny produkcji i importu poliuretanu. Z pewnością w naszym kraju rośnie jego sprzedaż, szczególnie w obszarze budownictwa. Potwierdza to dobitnie rosnąca liczba zakładów związanych z przetwórstwem poliuretanu, linii produkcyjnych, aplikatorów pianki in-situ.
Import, który pamiętam z początków mojej zawodowej przygody z poliuretanem – była to druga połowa lat 90. – zmienił częściowo swój charakter. Oprócz surowców i systemów, które w znacznej części są produkowane poza naszym krajem, do Polski docierają także wysoko specjalizowane wyroby PUR i PIR.
W wielu krajach europejskich branża poliuretanowa cieszy się z większych udziałów w rynku niż te, które są odnotowywane w Polsce. Wynika to z wielu historycznych czynników, z którymi trudno w ogóle dyskutować. Jednym z nich jest powszechna opinia panująca w Europie Zachodniej, iż poliuretan to materiał izolacyjny typu premium.
Tymczasem w naszym kraju, przede wszystkim z powodu niższej zasobności finansowej obywateli, wybór produktu budowlanego jest związany w większym stopniu z jego ceną.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2020 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
Opakowania wciąż na dużym plusie
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
To było trudne lato dla branży PET
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Nowy prezes Grupy Azoty
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego