Data publikacji: 2018-07-19
Krzysztof Pioro, wiceprezes zarządu spółki Plast-Box, produkującej opakowania tworzywowe, rozmawia z nami o specyfice segmentu przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Co z punktu widzenia przetwórcy tworzyw sztucznych jest najistotniejsze w kontekście codziennej działalności?
Nie ma w tej sprawie jednej i prostej odpowiedzi. Po pierwsze, każda spółka musi posiadać duży, wszechstronny, dobrze funkcjonujący zespół pracowników, a ten buduje się latami. Dzisiaj lojalna i dobrze zorganizowana drużyna to podstawa osiągania sukcesów w biznesie. Ta drużyna, dzień za dniem, miesiąc za miesiącem, powinna realizować ogromną liczbę zadań, które zmierzają tylko w jedną stronę. Celem jest najbardziej efektywna i rosnąca sprzedaż do coraz większej liczby klientów. Ten cel będzie realizowany tylko wtedy, jeśli spółka inwestując, będzie dysponowała coraz bardziej wydajnymi maszynami do produkcji,
jeśli organizacja całego przedsiębiorstwa będzie coraz sprawniejsza, jeżeli możliwie szybko będą wprowadzane do produkcji i sprzedaży nowe wyroby odpowiadające potrzebom naszych klientów, czyli podmiotów produkujących żywność dla ludzi, dla zwierząt, a także produkty z obszaru chemii budowlanej i chemii gospodarstwa domowego. Liczy się zatem niezawodność i to w każdym rozumieniu, powtarzalna jakość, dobre relacje z klientami. Wszystko to są wartości, które staramy się realizować.
Jak należy ocenić aktualną koniunkturę w polskim przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych?
Dla większości segmentów w produkcji opakowań mamy obecnie dobry czas. Notujemy wzrost gospodarczy w Polsce i w Unii Europejskiej, a to przekłada się na zwiększenie popytu dla naszych klientów, a zatem również i dla nas, jako firm działających wedle modelu B2B. Myślę też, że nadal możemy mówić o trendzie cywilizacyjnym polegającym na wzroście konsumpcji opakowań z tworzyw sztucznych.
Jakie czynniki w takim razie najmocniej wpływają na teraźniejszą koniunkturę w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych?
Po pierwsze, jest to ogólny wzrost gospodarczy. Po drugie, w przypadku naszego kraju następuje wyrównywanie standardów spożycia tworzyw. Wciąż jeszcze w Polsce zużywamy dużo mniej opakowań z tworzyw, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, niż w Niemczech, ale ta dysproporcja się zmniejsza. Po trzecie, opakowania z tworzyw nadal wypierają opakowania z innych materiałów, np. ze szkła czy metalu. Po czwarte, w grę wchodzą rozmaite tendencje marketingowe – przetwórcy warzyw, owoców, mleka, producenci lodów muszą wciąż szukać nowych rozwiązań dotyczących opakowań, aby dynamizować swoją sprzedaż. I sięgają po opakowania z tworzyw.
Jak Pan ocenia poziom innowacyjności polskiej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych?
Producenci opakowań kupują innowacje, nabywając nowe maszyny do produkcji, zlecając wykonanie form renomowanym firmom, które się w tym specjalizują, instalując roboty nowej generacji, również skonstruowane i wyprodukowane przez skupione na tym podmioty. Ponadto producenci opakowań korzystają też z innowacji opracowywanych i realizowanych przez producentów surowców – w przypadku Plast-Boxu chodzi o oferentów polipropylenu i polietylenu oraz barwników. Innowacyjność wchodzi do naszych fabryk również wraz z nowymi systemami komputerowymi. W takim rozumieniu producenci opakowań są zatem innowacyjni.
Czy jednak rolą przetwórcy tworzyw sztucznych jest tylko odpowiadać na oczekiwania produktowe płynące ze strony odbiorców, czy także samemu inicjować nowoczesne rozwiązania i próbować nimi zainteresować potencjalnych odbiorców?
Przetwórcy tworzyw sztucznych to dużo szerszy zbiór firm niż producenci opakowań. Mogę wypowiadać się wyłącznie w sprawach producentów opakowań. W tej branży obowiązuje zasada dostosowania się do wymogów i oczekiwań podmiotów, które opakowania kupują. To oni ze swoimi produktami, umieszczonymi w naszych opakowaniach, zmagają się z przeogromną liczbą klientów finalnych. W całym łańcuchu wszystko zaczyna się właśnie od tego klienta końcowego, a jego potrzeby i oczekiwania najlepiej znają ci, którzy oferują mu swoje wyroby.
Czy spotykacie się Państwo na polskim rynku bardziej z konkurencją krajową, czy zagraniczną? I analogicznie: z kim jest łatwiej rywalizować? Z podmiotami lokalnymi, czy zagranicznymi?
Konkurujemy zarówno ze spółkami rdzennie polskimi, najczęściej firmami rodzinnymi, jak i ze spółkami należącymi do wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw. Małe firmy są bardziej elastyczne, aktywne i agresywne, duże natomiast częściej dysponują lepszymi technologiami i sprawdzonymi systemami wewnętrznymi. Mają po prostu mocniejszą, ustabilizowaną reputację. Nie można stwierdzić jednak, aby z którąś z tych kategorii konkurentów było nam łatwiej konkurować. Wszystkich szanujemy i traktujemy z taką samą uwagą.
Jesteście Państwo obecni na rynkach eksportowych. Czy marka „Made in Poland” jest na nich w stanie konkurować z produktami innych krajów? Mamy jakieś szczególne przewagi eksportowe?
Sprzedajemy swoje produkty do niemal wszystkich krajów w Europie. Nasze zamykane wiaderka trafiają nawet na Islandię. Czujemy się obywatelami Europy i działamy z pewnością siebie i bez kompleksów. Mamy znakomite wyroby, ale nawet najlepsze produkty nie będą się sprzedawały, jeśli sprzedawcy nie będą uwzględniali specyfiki poszczególnych rynków. Inaczej negocjuje się z Włochami niż ze Szwedami, inne drobiazgi są ważne dla Niemców, a inne dla Francuzów. To trzeba wiedzieć i to trzeba umieć. Mamy zespół doświadczonych i świetnie wyszkolonych handlowców, którzy poruszają się swobodnie w tych sprawach. Oto nasza poważna przewaga konkurencyjna, z której korzystamy.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Opakowania wciąż na dużym plusie
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego