Data publikacji: 2018-12-06
O firmie, jej globalnej i europejskiej pozycji oraz planach rozwoju rozmawiamy z Julianem Ferrary’em, market manager sektora detergentowego w firmie Novacarb.
Novacarb oferuje naturalne produkty, dzięki którym z sukcesem działa na wielu wymagających rynkach końcowych, między innymi w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym i farmaceutycznym, a także w branży chemii gospodarczej i ochronie zdrowia. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby utrzymać status lidera w zakresie obsługi tych sektorów?
Trzy podstawowe filary naszej działalności to niezawodność, jakość i doskonała obsługa. W naszym zakładzie produkcyjnym, istniejącym od 1855 roku, pracowało wiele pokoleń pracowników, a fabryka wymaga regularnych inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych. Wytwarzamy własną energię i aktualnie pracujemy nad projektem instalacji przetwarzania biomasy. Jesteśmy niezawodni. Mówię o jakości, ponieważ francuski przemysł nie toleruje niskiej jakości. Mamy doskonałą renomę jako marka, a więc jesteśmy zobowiązani do dostarczania produktów wysokiej klasy. Nie chcemy angażować się w wojny cenowe, nawet jeśli są one nieodłączną cechą różnych sektorów. Staramy się utrzymywać wysoki standard w produkcji węglanu i wodorowęglanu sodu oraz tworzyć wartość dodaną w składnikach specjalistycznych.
Równie istotne znaczenie ma doskonała obsługa, dzięki której zdobywamy przewagę nad konkurencją. Ściśle współpracujemy z naszymi klientami, a współpracę staramy się opierać na poszanowaniu wartości ludzkich. W biznesie można być jednocześnie partnerem solidnym i wymagającym oraz przyjaznym i komunikatywnym.
Novacarb jest odpowiednio drugim i trzecim pod względem wielkości europejskim producentem wodorowęglanu i węglanu sodu. Jak przedstawia się sytuacja na tych rynkach? Jak należałoby ocenić bieżącą koniunkturę oraz ewentualne różnice między Europą a Azją?
Soda kalcynowana jest produktem o ogólnoświatowym rynku zbytu, który jest ograniczony względami transportowymi. Konkurencyjności sprzyja głównie niewielka odległość geograficzna.
Novacarb oferuje sodę kalcynowaną o wysokiej wartości dodanej, we frakcji grubej i ultragrubej, która usprawnia proces tabletkowania w sektorze chemii gospodarczej. Jedną z naszych mocnych stron jest produkcja sody kalcynowanej o bardzo niskiej zawartości zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie czy aluminium. Jest to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników końcowych.
Jeśli chodzi o wodorowęglan najprawdopodobniej zyska on status produktu specjalistycznego ze względu na rosnący popyt w branży spożywczej i farmaceutycznej. Zastosowania spożywcze różnią się w zależności od regionu świata. W Europie wodorowęglan sodu jest stosowany najczęściej do produkcji proszku do pieczenia, natomiast w Azji jest kluczowym składnikiem napojów (musujących, energetycznych, gotowych do spożycia). W przemyśle farmaceutycznym czynnikiem napędzającym rynek jest zastosowanie wodorowęglanu sodu w hemodializach. W sektorze środków do prania wodorowęglan sodu jest nadal składnikiem niszowym pomimo licznych zalet, takich jak odpowiednie pH, co zapobiega blaknięciu kolorów, przyjazne dla środowiska właściwości i bezpieczeństwo użytkownika końcowego, ponieważ wodorowęglan sodu jest sklasyfikowany jako związek, który nie powoduje zagrożeń. Wodorowęglan sodu można również wykorzystywać w procesie tabletkowania.
Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów oferowanych przez Novacarb jest Nabion™. Jakie cechy stanowią o innowacyjności tej grupy produktów?
Nabion™ jest silnie działającym i certyfikowanym ekologicznie wypełniaczem przeznaczonym do środków do prania i mycia naczyń w postaci proszku i tabletek. Najskuteczniej spośród wszystkich składników na rynku usuwa Ca i Mg i jest najbardziej wydajnym wypełniaczem typu „all in one”. Zastępuje fosforany, na przykład tripolifosforan sodu, zeolity i krzemiany, zwiększając skuteczność piorącą przy jednoczesnym obniżeniu kosztów związanych z opracowywaniem receptury. Innowacyjność polega na użyciu dwóch dobrze znanych surowców powszechnie stosowanych w środkach piorących – sody kalcynowanej i krzemianu sodu – w specyficznym procesie granulacji. Chodzi jednak o coś więcej niż tylko kombinację właściwości tych dwóch surowców. Ich połączenie daje efekt synergii, dzięki czemu Nabion™ jest jednym z bardziej ekologicznych i wydajnych wypełniaczy na rynku.
Nabion™ 15 idealnie nadaje się do wszystkich formulacji, w których celem jest wydajność. Sprawdza się już od 23 lat, czyli od chwili opracowania.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
45 lat rafinerii w Gdańsku
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
To było trudne lato dla branży PET
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego