Data publikacji: 2015-05-11
O prowadzonych przez firmę Synthos pracach badawczo – rozwojowych rozmawiamy z jej członkiem zarządu firmy i dyrektorem Pionu Badań i Rozwoju.
Wielokrotnie, przy okazji różnych spotkań branżowych, podkreślacie Państwo znaczenie innowacyjności dla rozwoju własnej firmy. Dlaczego innowacyjność jest istotną cechą?
Synthos konkuruje na rynku z produktami takich firm, jak np. Lanxess, Asahi Kasei, BASF, INEOS, Momentive. Są to firmy, które od lat podnoszą swoją konkurencyjność, wprowadzając coraz to nowsze produkty, będące odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania klientów. W takim otoczeniu rynkowym Synthos nie ma wyjścia i musi stawiać na innowacyjność oraz bliską współpracę z klientem.
Czym charakteryzować muszą się prace badawczo – rozwojowe w odniesieniu do aktualnych wymagań stawianych przez przemysł kauczukowy, pracujący z myślą o producentach opon? Innymi słowy – jakich innowacyjnych kauczuków potrzebuje dzisiaj przemysł oponiarski?
W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono w różnych krajach przepisy mające na celu zwiększenie wśród użytkowników opon świadomości na temat ich bezpieczeństwa i wpływu na zużycie paliwa. W Unii Europejskiej producenci opon muszą etykietować swoje wyroby pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni, oporów toczenia i hałasu. Producenci opon, chcąc uzyskać dla swoich produktów jak najlepsze wyniki w różnorakich rankingach, sięgają po coraz lepsze materiały. Kauczuk jest głównym składnikiem opon, tak więc jego modyfikacja najbardziej przyczynia się do poprawy ich właściwości.
Reasumując, przemysł oponiarski potrzebuje nowych kauczuków, które pozwolą mu polepszyć wspomniane właściwości. Można je osiągnąć poprzez odpowiednią funkcjonalizację kauczuków butadienowo styrenowych otrzymywanych w polimeryzacji anionowej.
Jeden z podstawowych projektów z dziedziny innowacji realizowany w Synthos nosi nazwę „Wdrożenie innowacyjnej technologii wytwarzania kauczuków SSBR X3”. Jakie korzyści przyniesie jego realizacja?
Wdrożenie nowych rodzajów kauczuków typu SSBR pozwoli nam stać się bardziej kompleksowym dostawcą surowców dla przemysłu oponiarskiego, dzięki czemu będziemy w stanie zwiększyć nasz udział w rynku kauczuków syntetycznych i jeszcze skuteczniej na nim konkurować.
Działalność badawczo – rozwojowa spółki skoncentrowana jest na rozwoju trzech strategicznych obszarów: kauczuków syntetycznych, tworzyw polistyrenowych oraz dyspersji, klejów i lateksów. W którym z tych obszarów prace R&D są najbardziej wymagające i z punktu widzenia obsługi rynku najtrudniejsze?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, co chcemy porównać i osiągnąć. W przypadku prowadzenia procesu produkcyjnego tworzywa polistyrenowe są najłatwiejsze, najtrudniejsze natomiast są kauczuki syntetyczne. Z kolei z punku widzenia receptury produktów oraz ilości stosowanych surowców, najbardziej skomplikowane są dyspersje, następnie kauczuki syntetyczne, a najmniej tworzywa polistyrenowe.
Trudność opracowania nowego produktu jest zawsze sprawą indywidualną, zdeterminowaną przez to, co chcemy osiągnąć. Opracowanie bardzo dobrego materiału izolacyjnego na bazie spienialnego polistyrenu jest o wiele trudniejsze niż niektórych dyspersji czy kauczuków syntetycznych. Z punktu widzenia obsługi rynku, najbardziej wymagający jest rynek dyspersji i klejów, charakteryzujący się dużą liczbą SKU (identyfikator służący do zarządzania danym towarem) i klientów.
Jednym z kierunków prac, jakie są w spółce podejmowane, jest opracowanie technologii wytwarzania butadienu, czyli głównego surowca do produkcji kauczuków. Technologia ma opierać się na surowcach odnawialnych. Co przesądza za wyborem metody bazującej na surowcach odnawialnych?
Dostępność surowców, koszty produkcji i inwestycji to kryteria, którymi będziemy kierować się przy wyborze metody produkcji butadienu. W chwili obecnej nie zdecydowaliśmy, która z równolegle badanych technologii syntezy butadienu zostanie skomercjalizowana. W grę wchodzi konwersja katalityczna etanolu lub bezpośrednia fermentacja cukrów do butadienu. Obie w tym roku przechodzą do etapu skali półtechnicznej.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2015 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Nowy prezes Grupy Azoty
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
45 lat rafinerii w Gdańsku
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
To było trudne lato dla branży PET
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego