Data publikacji: 2013-09-12
O aktualnej sytuacji na rynku farb i lakierów oraz tym, czego obecne na nim firmy mogą spodziewać się w przyszłości rozmawiamy z Januszem Naglikiem, dyrektorem generalnym spółki AkzoNobel Decorative Paints.
Jak można scharakteryzować obecny czas z punktu widzenia firm działających w branży farb i lakierów?
Ubiegły rok był dla rynku farb i lakierów stabilny, zbliżony wartościowo do wcześniejszego. Jednak nadal widoczny jest trend spadków wolumenowych, co wynika z przesuwania się zainteresowania klientów – zarówno konsumentów, jak i profesjonalistów – w stronę produktów o wyższej jakości. Dodatkowo widoczny jest wzrost zainteresowania nowymi rozwiązaniami, takimi jak farby oferujące efekty specjalne, czy produkty ekologiczne.
Z początkiem bieżącego roku dała o sobie znać nie tylko słabnąca koniunktura, ale również bardzo nietypowe przesunięcie rozpoczęcia sezonu prac remontowych ze względu na dłuższą zimę. Aura spowodowała, że część sprzedaży produktów zewnętrznych, np. impregnatów do drewna, została utracona. W drugim i trzecim kwartale zauważamy na rynku rosnącą presję cenową, widoczną zarówno w aktywności producentów, jak i hurtowni oraz sklepów.
Czy można wysunąć tezę, że rynek farb i lakierów w Polsce dogonił zachodnioeuropejskie rynki?
W ciągu ostatnich pięciu lat polski rynek stał się niewątpliwie w pełni dojrzałym. Takie kategorie produktów, jak farby kolorowe osiągnęły udział w sprzedaży farb wewnętrznych zbliżony do rynków Europy Zachodniej, czyli Wielkiej Brytanii i Francji.
Staliśmy się krajem, w którym konsumenci równie świadomie wybierają kolory i produkty, a także dbają o estetykę swych domów i otaczających je przestrzeni. Wciąż jednak mamy do czynienia ze stosunkowo niskim poziomem zużycia farb per capita. Jest on nawet o dwa litry rocznie niższy w przeliczeniu na mieszkańca w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Wyrównanie tej różnicy w przyszłości zależeć będzie głównie od rozwoju ekonomicznego naszego kraju.
Marketingiem nie da się tego nadrobić?
Marki coraz częściej koncentrują swe działania promocyjne na inspirowaniu konsumentów. Obecnie nie tylko komunikacja reklamowa, ale przede wszystkim oferta produktowa odpowiada coraz bardziej zróżnicowanym potrzebom. Zasadniczą zmianą, którą obserwujemy w ciągu ostatnich lat są widoczne inwestycje w punkty sprzedaży, dzięki czemu sklepy wyglądają bardziej profesjonalnie i przyjaźnie.
Coraz częściej również poszczególne sklepy stanowią część większej grupy, np. sklepy Mrówka. Dzięki zwiększonej powierzchni pojawia się w nich przestrzeń do poszerzenia oferty i lepszej komunikacji z klientem w miejscu sprzedaży, co powoduje, że nowe kategorie produktowe zdobywają nabywców. Jednocześnie pojawił i umocnił się trend podziału marek pod względem potrzeb zróżnicowanych grup odbiorców. Istnieją więc marki skierowane bezpośrednio do konsumentów oraz te skierowane do profesjonalistów. Jeszcze pięć lat temu była to praktycznie ta sama oferta dla wszystkich klientów.
W czym należy upatrywać szansy na dalsze wzrosty w branży?
W dobie słabszej koniunktury w Europie i w Polsce prognozy rozwoju branży farb i lakierów są ostrożne. Przewidujemy jednak dalszy wzrost produktów w kategoriach średniego i wysokiego segmentu cenowego. Ilościowo rynek będzie spadał, jednak wartościowo zyskiwał ze względu na przesunięcie w kierunku wyższej jakości za wyższą cenę. Pomagać będą w tym: rosnąca profesjonalizacja rynku – profesjonaliści rekomendują wysokiej jakości marki i produkty; wyższa świadomość konsumentów, którzy kierują się zasadą, że warto zapłacić więcej za produkt wyższej jakości oraz skoncentrowanie się producentów na aktywnym wspieraniu reklamowo – promocyjnym marek oferujących wyższej jakości produkty.
Bardzo istotnym i napawającym umiarkowanym optymizmem czynnikiem jest to, iż trendy wzrostowe rynku farb i lakierów są bliższe trendom wzrostu PKB niż tym obserwowanym w sektorze budownictwa. Bierze się to z faktu, że większość popytu wynika z prac remontowych, które stanowią ok. 90% całości sprzedaży w stosunku do pozostałych 10%, wynikających z nowopowstałych obiektów mieszkaniowych czy użyteczności publicznej.
Co w tej chwili jest największym wyzwaniem z punktu widzenia firm działających w branży?
W ciągu ostatnich lat największym wyzwaniem było przyspieszenie dynamiki zmian w wielu aspektach rynkowych. Mam na myśli rosnący rynek profesjonalny, dostosowanie oferty do wzrastających i zróżnicowanych wymagań konsumentów, a także coraz większe inwestycje w poszerzanie dystrybucji i wygląd punktów sprzedaży.
Dla producentów farb i lakierów wyzwaniem jest odpowiednia interpretacja pierwszych symptomów już zachodzących zmian oraz szybkie i sprawne przygotowanie właściwych odpowiedzi rynkowych. Kluczem są inwestycje tam, gdzie zwrot będzie największy i to zarówno w krótkiej, jak i dłuższej perspektywie czasowej. Błędna interpretacja na tym etapie z pewnością odbije się na dochodowości w przyszłości.
Aktualnie na rynku dochodzi do koncentracji. Sklepy o większej powierzchni przybierają na znaczeniu, kosztem mniejszych punktów sprzedaży. Istnieje ryzyko, że część małych sklepów z tradycyjnego kanału sprzedaży może nie przetrwać słabszej koniunktury. Hurtownie i sami producenci powinni się z tym niestety liczyć.
Dodatkowym wyzwaniem dla producentów, hurtowni i sklepów jest zmierzenie się z kompleksowością oferty dostępnej na rynku. Coraz częściej pojawia się bowiem trend koncentracji na jednym lub dwóch kluczowych dostawcach, przy czym pozostali są wyłącznie uzupełnieniem oferty. Z punktu widzenia konsumenta takie podejście może mieć swoje zalety, ponieważ oferta dostępna w punkcie sprzedaży może wydawać się dla niego bardziej klarowna.
Jeśli chodzi o rynek to spodziewam się również, że za kilka lat profesjonaliści w większości będą zaopatrywać się w zupełnie innych miejscach niż konsumenci i będą korzystać z zupełnie innej oferty. To kolejne wyzwanie dla producentów – jak zapewnić odpowiednią ofertę oraz obsługę tego rynku? Oznacza to, że poza ofertą jednym z kluczowych wyzwań będzie serwis – zarówno tradycyjny, w punkcie sprzedaży, jak i ten z zastosowaniem nowych technologii. Internet jest bowiem dla większości odbiorców nie tylko źródłem informacji i rekomendacji, ale również inspiracji oraz wyboru oferty.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
To było trudne lato dla branży PET
Opakowania wciąż na dużym plusie
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
45 lat rafinerii w Gdańsku
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego