Data publikacji: 2019-04-18
Rozmawiamy z Jackiem Kostrzewą, prezesem spółki Skotan, o unikalnej technologii produkcji drożdży Yarrowia lipolytica na bazie biologicznych pozostałości z produkcji biopaliw.
Jako spółka Skotan skupiliście się Państwo w ostatnim czasie na badaniach i działaniach, których celem ma być pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Na czym dokładnie realizowane prace polegają?
Jako pierwsi na świecie wdrożyliśmy stosowanie drożdży Yarrowia lipolytica w bioremediacji nie tylko gleby, ale także wody na szeroką skalę. Badania naszego zespołu przy wsparciu środowisk akademickich wykazały, że drożdże Yarrowia lipolytica sprawdzają się doskonale w oczyszczaniu gruntów m.in. z węglowodorów i to na skalę przemysłową.
Do tej pory na rynku w oczyszczaniu biologicznym dominowały bakterie, jednak jak się okazuje podczas wielu aplikacji drożdże są i skuteczniejsze, i bardziej wytrzymałe. Na ich podstawie stworzyliśmy gotowy do użycia preparat, który sprawdza się w szczególności w branży chemicznej.
Co można w ogóle powiedzieć o samym szczepie Yarrowia lipolytica?
Drożdże szczepu Yarrowia lipolytica w sposób naturalny występują w przyrodzie. Posiadają zdolność przetwarzania zanieczyszczeń węglowodorowych bez skutków ubocznych dla środowiska naturalnego.
Dzięki bardzo szerokiej aktywności enzymatycznej rozkładają je i traktują jako źródło łatwo przyswajalnego węgla organicznego. Ale drożdże te mają także wiele innych zastosowań, w tym m.in. w suplementacji zwierząt, co także wykorzystujemy w swojej działalności.
Należy również pamiętać, jak wiele Yarrowia lipolytica wnosi i może wnieść dla przemysłu chemicznego lub spożywczego. Jedną z ważniejszych funkcji jest jej udział w procesie produkcji fermentowanej żywności, gdzie odpowiada za kształtowanie walorów smakowo-zapachowych produkowanej żywności dojrzewającej. Ponadto, Yarrowia lipolytica staje się coraz powszechniej wykorzystywanym gatunkiem w opracowaniu metod biologicznej produkcji związków chemicznych, np. kwasów organicznych, erytrytolu, mannitolu, enzymów preoteolitycznych, fosfataz, lipaz, esteraz, związków zapachowych, kwasów tłuszczowych czy też karotenoidów.
Jak to zatem możliwe, że te drożdże z jednej strony „zjadają” to, co zbędne, a z drugiej odżywiają?
Od strony chemicznej drożdże Yarrowia lipolytica stanowią wyjątkowo łakomy kąsek, będąc swego rodzaju bombą wartości odżywczych. Charakteryzują się ponadprzeciętną zawartością białka – normę stanowi poziom 45-50% – o wyjątkowo korzystnym żywieniowo profilu aminokwasowym.
Ponadto, cechują się wysoką zawartością kompleksu witamin z grupy B, m.in. B1, B2, B3, B4, B5, B7, B9, B12, witaminy E, C, D oraz są rezerwuarem wyjątkowo szerokiego spektrum mikro- i makroelementów.
Tutaj w grę wchodzi m.in. fosfor, sód, potas, wapń, żelazo, miedź, magnez, mangan, cynk, selen i jod. Poza tym do unikalnych cech Yarrowia lipolytica należy zaliczyć wysoką zawartość substancji bioaktywnych, w tym β-glukanów oraz mannanów, kwasu kynureninowego, α-ketoglutaranu, jabłczanu cytruliny, a nawet koenzymu Q10. Jako Skotan produkujemy na ich bazie szeroką gamę specjalistycznych dodatków paszowych dla zwierząt hodowlanych.
A sam preparat, który Państwo stworzyliście, czym dokładnie się charakteryzuje?
Biopreparat ma formę zawiesiny, która zawiera starannie wyselekcjonowaną mieszaninę aktywnych drożdży do biodegradacji szerokiego spektrum zanieczyszczających grunt węglowodorów. To bardzo dobre rozwiązanie między innymi dla firm z branży chemicznej.
Drożdże Yarrowia lipolytica dzięki swym uzdolnieniom enzymatycznym wykorzystywanym podczas redukcji zanieczyszczeń środowiska mogą posłużyć jako katalizator w biotransformacji wielu związków chemicznych. Produkcja substancji chemicznych może być zastępowana stopniowo przez metody biologiczne, generujące znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska.
Drożdże Yarrowia lipolytica mogą być także wykorzystane do „przetworzenia” produktów ubocznych wybranych technologii na pożądane związki, zastępując potencjalny odpad kolejnym wartościowym produktem.
Czy zgłaszają się już do Państwa firmy z sektora chemicznego w celu oczyszczania gleby i wody?
Do spółki Skotan zgłaszają się firmy, które zajmują się remediacją i to one dokonują usunięcia zanieczyszczeń na zlecenie firm z branży chemicznej oraz pozostałych sektorów, które mogły wygenerować zanieczyszczenia ropopochodne.
Bywa też, że zanieczyszczenia w glebie są już niejako zastane – pojawiły się przed laty i dopiero je odkryto. Wówczas także trzeba działać. Myślę, że wpływ na zainteresowanie produktem ma przede wszystkim jego bardzo wysoka skuteczność i to, że jest on w stanie zredukować zanieczyszczenia o nawet 85% w ciągu zaledwie 150 dni, co jest potwierdzone nie tylko naszymi wewnętrznymi badaniami, ale też niezależnymi opiniami.
Gdzie odbywa się produkcja drożdży Yarrowia Lipolytica?
Nasz zakład produkcyjny w Czechowicach-Dziedzicach powstał w 2011 r. w ramach pierwszego etapu projektu „Bio na Eko. Zamknięcie cyklu ekologicznego poprzez zagospodarowanie odpadów z produkcji biopaliw”. Całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna wraz z posiadaną infrastrukturą badawczą i pomocniczą, w tym profesjonalnym laboratorium badawczo-kontrolnym, umożliwia produkcję na poziomie 600 ton produktów rocznie o zróżnicowanych funkcjonalnościach i wielokierunkowych zastosowaniach żywieniowych. Posiada certyfikację w zakresie stosowania procedur HACCP i GMP oraz dopuszczenie do produkcji pasz dla zwierząt wydane przez organy nadzoru weterynaryjnego. Jednocześnie zakład pozostaje pod stałym nadzorem instytucji certyfikujących i dopuszczających, zachowując tym samym najwyższe normy bezpieczeństwa i jakości pasz oraz żywności. Unikalność produktową zapewniają posiadany szczep Yarrowia lipolytica A-101 oraz opatentowana technologia produkcji. W procesie namnażania biomasy drożdżowej dobierane są i modyfikowane odpowiednie warunki środowiska, m.in. natlenienie, pH, temperatura, a także komponowany jest skład pożywki dla drożdży w procesie hodowli oraz modelowany jest metabolizm drożdży, w celu uzyskania optymalnej biomasy o najbardziej pożądanych profilach aminokwasowych, bogatej w odpowiednio dobrane składniki czynne, w tym mikroelementy, takie jak Zn, Se, Mg, K, Ca, Cr, Fe, Cu; witaminy z grupy B, takie jak B1, B6, biotyna, kwas foliowy i B12, jak również tłuszcze nienasycone i inne.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Nowy prezes Grupy Azoty
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego