Data publikacji: 2014-02-05
O sytuacji w branży tworzyw sztucznych rozmawiamy z członkiem zarządu firmy Basell Orlen Polyolefins i prezes zarządu Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż.
Wśród producentów tworzyw sztucznych więcej jest z początkiem 2014 r. powodów do zadowolenia, czy zmartwienia?
Po trudnym pierwszym kwartale 2013 r., w kolejnych kwartałach obserwowaliśmy stopniowy wzrost PKB w większości krajów Europy Zachodniej i Środkowo - Wschodniej. Podobny trend widoczny był w Polsce. Ponieważ wzrost sprzedaży tworzyw jest w pewien sposób powiązany ze wzrostem PKB, to w krajach rozwijających się w Europie także odnotowano wzrost.
W odniesieniu do polietylenu i polipropylenu mamy sporo powodów do optymizmu. W 2014 r. pojawią się nowe środki unijne, a z naszych wcześniejszych doświadczeń wynika, że stanowią one kluczową siłę napędową polskiej gospodarki, przede wszystkim poprzez wspieranie projektów budowlanych i infrastrukturalnych.
Po latach niepewności klienci odzyskują zaufanie do gospodarki, co w efekcie przekłada się na wzrost krajowego popytu. Polscy przedsiębiorcy radzą sobie bardzo dobrze, zwiększają moce produkcyjne poprzez eliminowanie efektu wąskiego gardła oraz wdrażanie nowych inwestycji. Niesłabnący popyt w krajach sąsiadujących, np. w Niemczech pozwala przetwórcom eksportować nadmiar produktów i korzystać z maksymalnych mocy produkcyjnych, co wpływa na konkurencyjność kosztów produkcji. Dane GUS za 2013 r. potwierdzają 6% wzrost dochodów z eksportu w porównaniu do 2012 r.
Dick Stolwijk, prezes BOP, powiedział rok temu na łamach naszego czasopisma, iż „polski przemysł tworzyw sztucznych udowodnił, że bardzo dobrze potrafi sobie radzić w trudnych warunkach ekonomicznych”. Czy podziela Pani tę opinię i jak ma się ona do sytuacji w 2013 r.?
Po kilku miesiącach sprawowania mojej nowej funkcji i pracy w Polsce, zgadzam się z tym twierdzeniem i uważam, że odnosi się ono także do 2013 r. Naturalnie istnieją pewne segmenty gospodarki oraz firmy, które mocno ucierpiały w wyniku recesji, ale ogólnie polski przemysł tworzyw sztucznych dobrze poradził sobie w trudnych warunkach. Mimo, iż uwarunkowania zewnętrzne mają znaczny wpływ na wyniki branży, to dużo od nich ważniejsze są wdrażane przez firmy środki zaradcze, których celem jest przeciwdziałanie trudnym warunkom rynkowym. Większość polskich przetwórców należy do grupy małych i średnich przedsiębiorstw, co pozwala im na szybką reakcję na zmiany rynkowe poprzez modyfikowanie portfolio w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować je do aktualnych potrzeb.
Jakie wydarzenie mijającego roku były najważniejsze z punktu widzenia Państwa działalności?
2013 r. był wyjątkowy dla naszej firmy. Świętowaliśmy 10 rocznicę istnienia. Ponadto minęło 35 lat od uruchomienia należących do naszej firmy instalacji do produkcji polietylenu małej gęstości. Warte podkreślenia są też dwa inne znamienne wydarzenia: naszą Platformę Logistyczną w Płocku opuściła piąta milionowa tona poliolefin, natomiast w instalacji Hostalen wyprodukowaliśmy drugą milionową tonę HDPE.
Ponieważ branża tworzyw stale się rozwija, to za rozwojem muszą podążyć producenci poliolefin. Jakie były najważniejsze innowacje produktowe, które w 2013 r. stały się udziałem Grupy BOP?
Stale monitorujemy oczekiwania odbiorców i systematycznie wprowadzamy nowe produkty zgodnie z potrzebami rynku. Uważnie obserwujemy trendy w Polsce i w Europie Zachodniej. W 2012 r. w Płocku rozpoczęliśmy produkcję kopolimerów randomicznych. W ubiegłym roku nasza rodzina polipropylenów poszerzyła się o najnowszy rodzaj kopolimeru udarowego produkowanego pod nazwą Moplen EP2582. Gatunek ten charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem płynięcia (MFR = 100) i jest przeznaczony do produkcji cienkościennych wyrobów metodą przetwórstwa wtryskowego.
Wprowadziliśmy także nowy HDPE do produkcji folii o nazwie Hostalen GX 9254. Folie wytwarzane na bazie tego produktu charakteryzują się unikalnym połączeniem doskonałej sztywności i wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Zalety te są bardzo pożądane przez przetwórców i użytkowników końcowych, zarówno cienkich, jak i grubszych folii rękawowych. Hostalen GX 9254 stanowi uzupełnienie obecnie oferowanych przez BOPS gatunków HDPE: Hostalenu ACP 9255 Plus oraz Hostalenu ACP 9240 Plus.
Polski rynek przetwórców tworzyw jest niezwykle rozdrobniony, co przekłada się na politykę firm dystrybucyjnych. Z Państwa punktu widzenia to rozdrobnienie jest rzeczą właściwą?
Według szacunków PlasticsEurope Polska w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce funkcjonuje przeszło 7,4 tys. firm, z czego większość to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników. Zauważyliśmy, że w ubiegłym roku przetwórcy inwestowali w nowe zdolności produkcyjne, z których część finansowana była ze środków unijnych. Bez nowych inwestycji, w długim bądź średnim okresie, firmy nie przetrwają na rynku. Dlatego liczba małych firm w branży ciągle spada i będzie spadała. Wzrasta za to średnia zdolność produkcyjna przypadająca na jedną firmę, ale potrzeba jeszcze wiele czasu, by zbliżyć się do poziomu niemieckich przetwórców. Asortyment produktów z oferty BOPS dostępny jest także dla mniejszych firm przetwórczych, dzięki współpracy z dwoma Autoryzowanymi Dystrybutorami: firmami Brenntag Polska i Krakchemia.
Jak bardzo w 2013 r. ceny tworzyw determinowały zachowanie sprzedawców działających na polskim rynku?
Z powodu rosnącego importu i eksportu, dostawy tworzyw nabierają coraz bardziej globalnego wymiaru. Taka wymiana handlowa wpływa na regionalną i lokalną równowagę pomiędzy popytem a podażą. Dodatkowo ważną rolę zaczyna odgrywać kontrola stanów magazynowych produktów prowadzona zarówno przez sprzedających, jak i kupujących.
Ani producenci tworzyw, ani przetwórcy nie chcą trzymać w magazynach drogich produktów. Te wszystkie czynniki, w połączeniu z trendami odnoszącymi się do cen surowców, mają wpływ na zachowania sprzedawców i kupujących, zarówno w Europie, jak i na polskim rynku.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2014 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
PCC Rokita znajduje pieniądze na budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Kremy do rąk przestają być produktem premium
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
45 lat rafinerii w Gdańsku
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Nowy prezes Grupy Azoty
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego