Data publikacji: 2020-02-06
Rozmawiamy z Grzegorzem Nieradką z firmy Flukar o pozycji tego przedsiębiorstwa na krajowym rynku środków smarowych.
Z czego znana jest na polskim rynku firma Flukar? Co stanowi największy wyróżnik związany z Państwa działalnością w naszym kraju?
Firma Flukar wraz z Eko Trade Organizacja Odzysku i Rafinerią w Jaśle wchodzi w skład Grupy Kapitałowej JASOL. Jesteśmy największym w Polsce niezależnym producentem środków smarowych. Nasz zakład produkcyjny znajduje się na terenie dawnej Rafinerii Jasło, gdzie obecnie działa kilkanaście podmiotów gospodarczych. To w naszej rafinerii produkujemy oleje smarowe dla przemysłu i motoryzacji, a gotowe produkty sprzedajemy pod znaną od bardzo wielu lat i podtrzymaną przez nas marką Jasol. Wprowadziliśmy także nową markę Revline, stanowiącą gamę produktów premium. Są to wysokiej jakości oleje silnikowe i przekładniowe, posiadające aprobaty wielu liczących się producentów maszyn i pojazdów.
Na czym dokładnie polega działalność Rafinerii w Jaśle? Jakie jeszcze produkty powstają na Podkarpaciu?
Rafineria w Jaśle stanowi obecnie nasz główny zakład produkcyjny. To tutaj realizowane są procesy blendingu, konfekcjonowania i magazynowania olejów smarowych. Na terenie rafinerii funkcjonuje również laboratorium zakładowe zajmujące się wieloetapową kontrolą jakości. Do każdej partii produktu dołączane jest świadectwo jakości potwierdzające parametry gotowych olejów trafiających na zbiorniki magazynowe lub bezpośrednio do naszych klientów. W Jaśle produkujemy oleje silnikowe i przekładniowe, w tym zarówno do automatycznych skrzyni biegów, jak i samochodowych i przemysłowych przekładni mechanicznych. Ponadto nasza oferta zawiera pełen pakiet przemysłowych środków smarowych, w tym oleje hydrauliczne, sprężarkowe, turbinowe, elektroizolacyjne, maszynowe, flotacyjne, antyadhezyjne i do obróbki metali. Wytwarzamy również smary plastyczne. Można także zaopatrzyć się u nas w płyny eksploatacyjne i wybrane rozpuszczalniki.
Patrząc na dotychczasową historię, to jakie wydarzenia stanowią kamień milowy na drodze rozwoju firmy?
Bez wątpienia za przełomową należy uznać decyzję zarządu firmy o budowie nowego zakładu produkcyjnego w Kędzierzynie-Koźlu. To tam od ponad dwóch lat realizowane są duże projekty inwestycyjne. Skutecznie pozyskując wsparcie zewnętrzne z instytucji krajowych i unijnych, rozpoczęliśmy budowę instalacji selektywnego zagospodarowania odpadów pochodzenia naftowego. Już tylko ostatnie formalności dzielą nas od uruchomienia instalacji, dzięki której możliwa będzie regeneracja olejów przepracowanych i ponowne ich wykorzystanie w produkcji pełnowartościowych środków smarowych. Drugi projekt zakłada zagospodarowanie i regenerację strumieni rozpuszczalnikowych, czyli lżejszych frakcji pochodzenia naftowego. Z powiązanego technologicznie układu, którego elementem będzie również proekologiczna instalacja pilotażowa do produkcji modyfikowanych emulsji asfaltowych, powstanie jedyny w tej części Europy zakład zdolny do selektywnej zbiórki i recyklingu tak szerokiej gamy odpadów pochodzenia naftowego.
Należy tutaj jeszcze wspomnieć, że dla potrzeb funkcjonowania tego innowacyjnego kompleksu technologicznego nasza firma musiała zapewnić wsparcie badawczo-rozwojowe i merytoryczne. W 2016 roku w miejscu inwestycji powstało nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Flukar.
Centrum Badawczo-Rozwojowe Flukar Kędzierzyn-Koźle jest ważną jednostką w strukturze firmy. Jakie są kompetencje tej jednostki? Jakim wyzwaniom musi sprostać?
Nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe wyposażone jest w sprzęt do badań olejów smarowych, rozpuszczalników oraz lepiszczy asfaltowych. Możemy własnymi siłami wykonać badania analityczne wytworzonych produktów i kontrolować ich jakość.
Do tego jednak wystarczyłoby laboratorium zakładowe, które mamy w Jaśle. Centrum powstało na bazie działu badawczo-rozwojowego naszej firmy, w ramach którego współpracowaliśmy z jednostkami naukowymi i ekspertami branżowymi. W Kędzierzynie-Koźlu zatem kontynuujemy dotychczasowe prace badawcze i rozwojowe oraz realizujemy nowe. Tu nasi specjaliści dopracowują niuanse innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz niejednokrotnie opracowują autorskie metody badań.
Dla przykładu, przystępując do realizacji projektu „Proekologiczna instalacja pilotażowa do produkcji emulsji asfaltowych modyfikowanych nanostrukturami z polimerów odpadowych” dysponowaliśmy badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi we współpracy z Politechniką Krakowską. Jednak dopiero w momencie wybudowania pilotażowej instalacji mogliśmy ocenić, czy wytworzone w niej produkty posiadają parametry tożsame z tymi, które udało się uzyskać w laboratorium. Czym innym jest bowiem prowadzenie badań „w szkle”, a czym innym na poziomie technicznym. Posiadając zaplecze badawcze, w tym przede wszystkim doskonałą kadrę inżynierską, możemy dopracowywać i udoskonalać wdrażane przez nas technologie.
Flukar od dłuższego czasu jest zaangażowany w innowacyjne projekty rozwojowe. Co to za projekty?Co przesądza o ich wartości dodanej wnoszonej do przemysłu?
Od 2014 r. nasza firma zaangażowała się w realizację prac badawczo-rozwojowych, dzięki czemu mogła w kolejnych latach przystąpić do realizacji projektów wdrożeniowych. Są to projekty inwestycyjne, których łączna wartość opiewa na kwotę ponad 200 mln zł. Jak na firmę z sektora MŚP skala jest imponująca.
My sami uważamy nasz plan rozwojowy za ambitny i traktujemy go, jako poważne wyzwanie biznesowe. Sukces naszego przedsięwzięcia nie tylko wzmocni pozycję rynkową firmy, ale będzie stanowić wartość dodaną dla całego polskiego przemysłu. Jaką? Jako jedyna firma w kraju chcemy przeprowadzać selektywną zbiórkę odpadów ropopochodnych i poddając je odpowiednim procesom, uzyskiwać surowiec do produkcji pełnowartościowych środków smarowych. Działając w ten sposób, nie tylko dokładamy swoją cegiełkę w walce o czyste środowisko, nie tylko realnie wdrażamy ideę zrównoważonego rozwoju i prowadzimy racjonalną gospodarkę zasobami, zgodną z filozofią gospodarki o obiegu zamkniętym, ale proponujemy naszym klientom znacznie tańsze środki smarowe o tej samej jakości, co otrzymane w procesach konwencjonalnych.
Jak bardzo innowacyjny jest przemysł wspomnianych środków smarnych? Z jakimi wymaganiami odbiorców muszą się liczyć producenci środków smarnych?
Środki smarowe to główny, choć nie jedyny element naszej oferty. Firma Flukar, chcąc sprostać wymaganiom stawianym całej branży, musi dbać o najwyższą jakość produktów i ciągle podnosić kwalifikacje swojego personelu. Od lat funkcjonuje u nas Zintegrowany System Zarządzania Jakością. Oprócz standardu PN-EN ISO 9001:2008 postanowiliśmy wdrożyć i certyfikować NATO-wską publikację AQAP 2120:2009 w zakresie produkcji i sprzedaży olejów smarowych oraz sprzedaży płynów eksploatacyjnych i smarów. Dzięki temu jesteśmy wiarygodnym partnerem i możemy realizować dostawy dla wojska.
Jest rzeczą jasną, że wszystkie znane nam środki smarowe produkowane są w oparciu o normy jakościowe. Produkt niespełniający norm nie trafia na rynek. W tak „sztywnej” rzeczywistości trudno jest wprowadzić innowację produktową. Co innego innowację procesową, bo choć produkt finalny będzie spełniał te same kryteria jakościowe, to ścieżka dojścia do jego uzyskania może być różna. Jeśli proces jest inny od standardowego, a ponadto zrealizowany mniejszym nakładem kosztów przy zachowaniu normatywnej jakości produktu finalnego, to możemy mówić o innowacji i to innowacji wdrożonej z sukcesem.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 6/2019 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
To było trudne lato dla branży PET
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Nowy prezes Grupy Azoty
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
45 lat rafinerii w Gdańsku
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego