Data publikacji: 2011-04-27
O wyzwaniach stojących przed branżą kosmetyczną, farmaceutyczną, chemii gospodarczej i suplementów diety rozmawiamy z Elżbietą Seroczyńską, dyrektorem Mikrolab oraz Ewą Jaworską, kierownikiem laboratorium
Podstawowym obszarem działalności firmy jest badanie czystości mikrobiologicznej produktów. To właśnie od tego rozpoczęła się historia firmy...
Działalność rozpoczęliśmy w latach dziewięćdziesiątych, skupiając się na początku tylko na produktach kosmetycznych. Następnie do oferty włączyliśmy produkty farmaceutyczne – wprowadziliśmy system jakości GMP, który został zatwierdzony przez Departament Inspekcji ds. Wytwarzania Państwowego Inspektoratu Farmaceutycznego i certyfikowany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Zakres usług firmy obejmuje badanie czystości mikrobiologicznej produktów na każdym odcinku wytwarzania – określanie zgodności z wymaganiami mikrobiologicznymi, które zapewniają, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta.
Zatrudniając mikrobiologów z dużym doświadczeniem w mikrobiologii przemysłowej, oferujemy klientom ekspertyzy, których celem jest wskazanie ryzyka zakażeń mikrobiologicznych na liniach technologicznych oraz w środowisku wytwarzania, a także rozwiązywanie problemów już istniejących.
W laboratorium prowadzicie Państwo również prace badawcze. Czego głównie one dotyczą?
Biorąc pod uwagę ten aspekt, znaczącymi obszarami naszej działalności badawczej są przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny, branża środków dezynfekcyjnych, a także przemysł chemii gospodarczej, w tym produkty o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Prace badawcze przez nas prowadzone oparte są na Farmakopei, na normach europejskich lub międzynarodowych, czyli dokumentach, które wskazują metodykę, wg której należy przeprowadzić badanie.
Z tego typu prac badawczych dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego oferujemy np. testy konserwacji, zwane inaczej testami obciążeniowymi. Pozwalają one na wytworzenie produktu o kontrolowanej zawartości środków konserwujących – pod uwagę bierze się nie tylko skuteczność ich działania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania produktów przez konsumentów. W chwili obecnej testy takie obowiązkowe są dla przemysłu farmaceutycznego. W związku z wejściem w życie w lipcu 2013 roku nowego Rozporządzenia Kosmetycznego, które zastąpi obecnie obowiązującą dyrektywę kosmetyczną, przeprowadzenie testów konserwacji będzie obowiązywać również w branży kosmetycznej. Producenci kosmetyków powinni być świadomi, że jest to dodatkowy wymagany dokument, potwierdzający zdrowotny aspekt wytwarzanych przez nich produktów.Czyli rok 2013 będzie dla branży kosmetycznej niezwykle znaczący?
Przed 2002 rokiem, kiedy to rejestracja kosmetyków odbywała się w Państwowym Zakładzie Higieny, producenci kosmetyków byli zobowiązani do stworzenia dossier kosmetyku, w którym znajdowały się wszelkie badania, na podstawie których PZH dopuszczało produkt do obrotu. Rozporządzenie z roku 2002 zniosło obowiązek przedstawiania dokumentów badawczych przy rejestracji kosmetyku. Odpowiedzialność za posiadanie tych dokumentów została zrzucona na producentów, w wyniku czego niektórzy z nich nie prowadzili (prawdopodobnie nigdy) monitorowania produkcji, ograniczyli się do badań mikrobiologicznych na etapie badawczo-rozwojowym i ewentualnie pierwszych partii produkcyjnych.
Czystość mikrobiologiczna powinna być monitorowana, gdyż wiele czynników może na nią wpłynąć negatywnie, m.in. czystość środowiska wytwarzania – pomieszczenia, powietrze, urządzenia, surowce, linia technologiczna, pracownicy, czy nieskuteczne procedury mycia i dezynfekcji. Obecnie poziom higieny produkcji jest bardzo wysoki i tylko w wyjątkowych sytuacjach pojawia się zakażenie, co dodatkowo przemawia za koniecznością ciągłych, a nie wyrywkowych analiz czystości mikrobiologicznej produktów końcowych.
Rozporządzenie mające wejść w życie od 2013 r. przyniesie poważne zmiany, do których przystosowanie się wymaga czasu. Rozporządzenie kładzie ogromny nacisk na czystość mikrobiologiczną produktów, co pociągnie za sobą poważne zmiany w metodyce badań – pojawiły się już normy metodyczne dla kosmetyków. Wytwórcom prawdopodobnie zostanie narzucony obowiązek sprawdzania każdej serii produktu przed zwolnieniem na rynek, jak obowiązuje to w przypadku produktów leczniczych. Czy tak będzie okaże się po wejściu w życie nowego rozporządzenia.
Za dwa i pół roku każda firma kosmetyczna, która będzie chciała wprowadzać swoje produkty na rynek (szczególnie europejski) będzie musiała dostosować się do standardów GMP, w tym wprowadzić element dobrej praktyki mikrobiologicznej.
Dobra praktyka mikrobiologiczna to konieczność wprowadzenia monitorowania czystości produktów, monitorowania procesów produkcyjnych, wykonywania testów konserwacji, walidacji procesów mycia i dezynfekcji oraz innych. Już teraz wiemy, że niektórym producentom będzie ciężko sprostać tym wymaganiom.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2011 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
To było trudne lato dla branży PET
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Opakowania wciąż na dużym plusie
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Lanxess dba o gospodarkę wodną
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Nowy prezes Grupy Azoty
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego