Data publikacji: 2014-01-08
O inwestycjach, planach firmy oraz obecnej sytuacji rynkowej rozmawiamy z prezesem zarządu spółki Polwax, lidera wśród producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin.
Na inwestycję w postaci tzw. Komory Sulzera spółka wydała 12 mln zł. Jakie jest jej znaczenie dla przyszłości firmy?
Wzbogaciliśmy się o instalację szwajcarskiej firmy Sulzer Chemtech, która służy do odolejania gaczy parafinowych, czyli surowców, z których na co dzień produkujemy nasze wyroby. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest oddzielenie od surowca, tzw. gaczu parafinowego – parafiny twardej używanej np. do produkcji świec. Dotychczas stosowana przez nas instalacja zbudowana była w latach 50. Przejście na najnowocześniejszą z obecnie dostępnych technologii było marzeniem pracowników firmy i jej zarządu już od momentu prywatyzacji spółki, do której doszło na początku 2012 r.
Najnowsza inwestycja dotyczy trzech obszarów: ludzi, środowiska i technologii. Wszystkie procesy, które dotychczas wykonywane były ręcznie teraz realizowane są komputerowo. Przyjazność środowisku wyraża się zamkniętym obiegiem wody, a więc brakiem ścieków przemysłowych. Zmniejszeniu uległa także energochłonność, co wynika z zawracania części ciepła do wstępnego podgrzewania surowca.
W porównaniu z tym, czym dysponowaliśmy do tej pory nastąpił wyraźny przeskok w samej technologii i bezpieczeństwie produkcji. Praca odbywa się w cyklu zamkniętym i w ciągu 24 godzin możemy uzyskać produkt finalny. Wcześniej ten proces trwał siedem dni. Automatyka instalacji pozwala również na lepsze dostosowanie poszczególnych cyklów procesu do parametrów fizykochemicznych surowców. Sama wydajność instalacji to 5 tys. ton rocznie.
Czym była podyktowana wspomniana prywatyzacja, i w konsekwencji wyjście firmy przed niemal dwoma laty z Grupy Lotos?
Spółka Lotos Parafiny, czyli dzisiejszy Polwax, nie wpisywała się w strategię rozwoju Grupy Lotos. Ta bowiem jest ukierunkowana na wydobycie ropy naftowej i jej przerób. Lotos Parafiny był natomiast na samym końcu całego łańcucha przerobu ropy naftowej. W związku z tym już w latach 2008 – 2010 podjęto decyzję, że spółka musi zostać sprywatyzowana i działać w innej strukturze właścicielskiej. W efekcie Krokus PE – fundusz private equity zrealizował transakcję typu lewarowanego wykupu menadżerskiego Lotos Parafiny i w ten sposób powstała spółka Polwax.
Będąc częścią Grupy Kapitałowej Lotos, pozyskaliśmy wartościowy know-how umożliwiający optymalizację procesów produkcyjnych oraz dywersyfikację portfolio. Warto też dodać, że wszystkie inwestycje, które wykonaliśmy w spółce od 2012 r. i których łączna wartość wyniosła ponad 20 mln zł finansowane były z własnych środków, a nie źródeł zewnętrznych.
Jednym z efektów prywatyzacji było rozpoczęcie przez firmę produkcji parafin przemysłowych.
Od samego początku uznaliśmy, że musimy znaleźć na rynku swoje miejsce zapewniające przewagę konkurencyjną. W tym celu musieliśmy przeprowadzić szereg zmian. Początkowo firma skupiała się przecież na produkcji parafin i mas parafinowych dla zniczy i świec. W 2007 r., kiedy przychodziłem do spółki, to nasza sprzedaż na rzecz przemysłu kształtowała się na poziomie zera ton i takich samych obrotów. Opuszczając Grupę Lotos, postawiliśmy sobie cel zaistnienia na rynku chemicznym. Chcąc plasować się w tej branży, musimy być ukierunkowani na przemysł. Teraz naszym priorytetem jest produkcja dla przemysłu, która stanowi już 30% dzisiejszej działalności Polwaxu. Nie jest to wielkość docelowa i w przyszłości chcemy doprowadzić do stanu, gdzie minimum połowa naszej produkcji kierowana będzie do odbiorców przemysłowych.
Jak tego dokonać?
Cały czas uzupełniamy portfolio o nowe produkty i poszukujemy nowych rynków sprzedaży. Angażujemy się w realizację badań w kierunku innowacyjnych technologii. Sprzedajemy produkty coraz bardziej zaawansowane i specjalistyczne. Te wysiłki będą kontynuowane.
Również poza granicą?
Tak. Zdecydowanie tak. Już teraz ponad 25% wszystkich naszych produktów sprzedajemy poza granice naszego kraju. Wśród kierunków eksportowych dominują Niemcy, Słowenia, Ukraina i Rosja.
Czym dla Polwaxu jest "przemysł"?
W naszej wizji rozwoju postawiliśmy przed sobą zadania bycia spółką nowoczesną i zaawansowaną technologicznie, a także zostanie liderem na rynku innowacyjnych specyfików parafinowych. To oznacza, że musimy mieć szerokie spektrum zastosowań dla naszych produktów oraz uzupełniać portfolio o nowe wyroby, aktualnie nie produkowane w Polsce. Wymogi takie spełniają woski i specyfiki parafinowe. W formie emulsji parafinowych znajdują zastosowanie w przemyśle drzewnym – w produkcji płyt MDF czy HDF. W przemyśle chemicznym stosowane są jako środki kondycjonujące nawozy sztuczne – służą do ochrony nawozu przed zbrylaniem oraz pyleniem.
Jednym z najnowszych wyrobów firmy są woski do odlewnictwa, z którymi wiążemy wielkie nadzieje. Aktualnie 100% wosków do odlewnictwa używanych w Polsce importowanych jest z Zachodu. Jesteśmy jedyną firmą w kraju, która już posiada pierwszy patent technologiczny na produkcję tzw. wosków miękkich i pracujemy, by w ciągu najbliższych trzech lat uzyskać także patent na woski twarde. Jeśli tak się stanie, to będziemy jednym z głównych graczy w tym zakresie na krajowym rynku.
Zostańmy przy branży chemicznej i zaangażowaniu firmy w tym obszarze. Na czym ono polega?
Jak wspominałem, chcemy pozycjonować się jako firma chemiczna i bardzo mocno stawiamy na budowanie silnej pozycji rynkowej w tym segmencie. Uważamy, że jest to dla nas najbardziej obiecujące miejsce, pod warunkiem, że będziemy się rozwijać technologicznie.
Wróćmy do przywołanego już przykładu nawozów sztucznych. Wszyscy producenci tych specyfików muszą używać środków kondycjonujących w celu zabezpieczenia nawozów przed zbrylaniem, szczególnie w trakcie transportu. W obszarze antyzbrylaczy istnieje duża konkurencja rynkowa, ale naszą zaletą jest dopasowanie produktu do procesu technologicznego oraz do poszczególnych rodzajów nawozów sztucznych. Nasi inżynierowie uczestniczą w próbach technologicznych w fabrykach nawozów sztucznych, co umożliwia opracowanie optymalnej receptury i sposobu dozowania antyzbrylacza naszych klientów. Mając na myśli współpracę z producentami nawozów, mówię nie tylko o producentach krajowych, ale również odbiorcach z krajów bałtyckich i Rosji.
Obecnie Polwax posiada własny patent na otrzymywanie antyzbrylacza. Jesteśmy w stanie zaopatrywać w antyzbrylacze wszystkie zakłady produkujące nawozy sztuczne typu NPK, NP, saletrę oraz nawozy na jej bazie. To zasługa własnego know-how i posiadanych rozwiązań technologicznych.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 6/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Pandemia nie podkopuje wzrostu produkcji sprzedanej w polskiej chemii
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego