Data publikacji: 2013-06-13
Rozmawiamy z Dariuszem Babiarczykiem, dyrektorem sprzedaży i marketingu opakowań spółki GRUPA INCO SA.
Firma zajmuje się wytwarzaniem butelek, kanistrów i zamknięć m.in. do produktów chemii gospodarczej, motoryzacyjnej i kosmetyków. Jak wygląda polityka firmy w tym zakresie?
Jeszcze kilka lat temu w firmie produkowaliśmy w dużej mierze 5 l kanistry. Standardowe prostopadłościenne opakowanie tego typu jest jednak mocno zunifikowane i popularne wśród producentów, w związku z czym konkurencja cenowa jest w tym asortymencie bardzo duża. Dodatkowym obciążeniem są koszty transportu, które wynoszą nawet ok. 7-10% ceny sprzedaży. Ograniczają one efektywny zasięg dotarcia z tymi produktami do klientów do ok. 300-400 km od siedziby producenta. Transport na większą odległość powoduje, że przedsięwzięcie traci opłacalność. Poza tym, kanistry 5 l mają zbliżony kształt i gabaryty, a także ujednolicony rodzaj gwintów pozwalający na stosowanie różnych dostępnych na rynku zamknięć, przez co klienci mogą łatwo przestawić się z jednego dostawcy na innego. Reasumując, w segmencie tym niezmiernie trudno jest konkurować inaczej niż ceną. Z powyższych względów staramy się maksymalnie ograniczać wolumen produkowanych 5 l kanistrów i zastępować je bardziej rentownymi opakowaniami. Taką politykę prowadzimy już od dwóch lat i widzimy, że przynosi ona korzyści. W ubiegłym roku udało nam się wdrożyć prawie 30 rozwiązań nowych wzorów opakowań i zamknięć. Zgodnie z naszą strategią stawiamy na rozwój opakowań mniejszych, zwłaszcza o pojemności do 1-2 l.
Zaobserwowaliśmy, że skokowe wzrosty cen PE spowodowały zwiększenie zainteresowania klientów tworzywem, które w ciągu ostatnich dwóch lat miało stabilną cenę, czyli PET. W odpowiedzi staramy się rozwijać nasze kompetencje produkcyjne w zakresie wytwarzania opakowań PET metodą wtrysku z rozdmuchem, zarówno poprzez wdrażanie nowych opakowań, jak i inwestycje w maszyny i oprzyrządowanie. Dzięki temu obecne zamówienia wykorzystują praktycznie w pełni moce produkcyjne naszych maszyn wtryskowo-rozdmuchowych PET.
We wszystkich branżach szukamy oczywiście rozwiązań, które są unikalne i strategiczne dla klienta. Takie projekty pozwalają nam realizować bardziej rentowną sprzedaż, a także służą budowie długofalowych relacji handlowych z naszymi klientami.Czy wyroby firmy są również eksportowane?
W tej chwili w rozrachunku średniorocznym eksport naszych produktów wynosi ok. 5% całości sprzedaży. Jednym z naszych strategicznych celów jest jego podwojenie w jak najkrótszym czasie. Obecnie wyprodukowane przez nas opakowania sprzedawane są do Holandii, Włoch, Litwy, Łotwy, Szwecji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji, a od tego roku również do Chorwacji.
Czy klienci zagraniczni są bardziej wymagający niż krajowi, jeśli chodzi o wykonawstwo opakowań?
Oczekiwania kontrahentów generalnie są wysokie. Trudno wskazać klientów z konkretnego kraju, którzy są mniej lub bardziej wymagający niż inni. Bez zapewnienia powtarzalnej, wysokiej jakości dostarczanych produktów nie ma jednak możliwości zbudowania trwałych długofalowych relacji ani z kontrahentami w kraju, ani za granicą.
Jedną z najnowszych propozycji rynkowych jest stosowanie opakowań ekologicznych. Jaka jest odpowiedź firmy na ten megatrend?
W przypadku opakowań ekologicznych najbardziej znane są produkty biodegradowalne i kompostowalne. Produkty biodegradowalne opierają się na tworzywach sztucznych, do których dodawane są komponenty przyspieszające degradację wiązań polimerowych. Po określonym czasie (zwykle 12-18 miesiącach) opakowanie zaczyna się w sposób widoczny rozpadać - traci elastyczność, kruszy się. Taki „zaprogramowany” niejako z góry czas degradacji sprawdza się raczej w opakowaniach jednorazowych lub o bardzo krótkim czasie użytkowania (np. torby reklamowe). W przypadku naszych produktów, z uwagi na różnorodność możliwych aplikacji i związany z tym bardzo różny okres użytkowania i przechowywania, tego typu „zaprogramowany” rozpad w określonym czasie nie jest pożądany.
Z perspektywy produkowanych przez nas opakowań bardziej perspektywiczne są tworzywa kompostowalne, wytwarzane np. ze spolimeryzowanych skrobi. Ich główną przewagą nad opakowaniami biodegradowalnymi jest to, że ich rozkład wymaga spełnienia określonych warunków, głównie w zakresie wilgotności i temperatury. Jest to więc proces bardziej kontrolowany. Wiem, że są w Polsce firmy kosmetyczne, które noszą się z zamiarem wprowadzenia produktów w opakowaniach kompostowalnych. Barierą może okazać się jednak koszt opakowania, wciąż znacznie wyższy od tych z tradycyjnych polimerów.
Kolejną z tendencji jest zmniejszanie wagi opakowań. Czy na tym polu firma ma osiągnięcia?
Zmniejszanie wagi opakowań ma dwa wymiary: ekologiczny - do środowiska trafia mniej odpadów z tworzyw, oraz ekonomiczny – koszt surowca jest dość znaczną częścią ceny opakowania, tak więc ograniczenie jego wagi redukuje końcową cenę. Jeżeli producent widzi, że w kosztach formulacji preparatu nie jest w stanie zaoszczędzić, to zwykle szuka ograniczeń w zakresie opakowania i jego wagi, np. poprzez zastosowanie innego zamknięcia czy też etykiety papierowej, zamiast foliowej.
Mamy już na rynku przykłady zmniejszania wagi kanistrów nawet o 10 czy 15%. Przy takiej konstrukcji produktu jest to jednak już naprawdę radykalne ograniczenie. Ponadto nie jest możliwe „odchudzanie” opakowania w nieskończoność, bo traci ono swoje walory funkcjonalne. Zmniejsza się również bezpieczeństwo jego użytkowania.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2013 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
Jeśli chcą Państwo bezpłatnie otrzymywać kwartalnik w 2013 roku, prosimy o kontakt z redakcją: redakcja@chemiaibiznes.com.pl
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
To było trudne lato dla branży PET
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Opakowania wciąż na dużym plusie
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Nowy prezes Grupy Azoty
Lanxess dba o gospodarkę wodną
45 lat rafinerii w Gdańsku
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Cyfryzacja to pilna potrzeba
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego