Data publikacji: 2020-12-08
Naszym rozmówcą jest Ferenc Horváth, wiceprezes segmentu Downstream w koncernie MOL Group z siedzibą na Węgrzech.
Jak wspominacie Państwo w Raporcie Rocznym 2019, nie ma wątpliwości, że kryzys zdrowotny wywołany wybuchem koronawirusa będzie niezwykle dotkliwy dla gospodarek regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a domyślnie też dla Grupy MOL. Jaki będzie zatem szczegółowy wpływ koronawirusa na przemysł petrochemiczny w Europie i na Grupę MOL?
Przemysł chemiczny radzi sobie w tym kryzysie całkiem nieźle, zwłaszcza w porównaniu z innymi odcinkami łańcucha wartości, takimi jak np. sektor paliwowy. Popyt, nawet w najtrudniejszym momencie, utrzymywał się na przyzwoitych poziomach, a spadki cen ropy naftowej pozwoliły na zwiększenie marż na produktach naftowych.
Państwa obszar biznesowy Downstream staje się coraz silniejszy i jego transformacja jest widoczna. Jakie działania podjęte w ostatnich latach o tym decydują?
Nasza długoterminowa strategia zakłada stopniowe zmniejszanie roli paliw kopalnych w transporcie, a co za tym idzie również konieczność zmiany dotychczasowego modelu biznesu w obszarze downstream. W 2016 r. podjęliśmy decyzję o przejściu od paliw w kierunku produktów chemicznych. Przykładowo, zamiast produkcji paliw silnikowych, skupiamy się mocniej na produktach i półproduktach chemicznych specjalnego zastosowania, o dużej wartości dodanej.
Zarówno w obszarze rafinacji, jak i sprzedaży detalicznej MOL pozostaje jednym z głównych graczy w regionie.
Skupiamy się w tym zakresie na ciągłym udoskonalaniu naszych procesów, redukując koszty i poprawiając strumienie przychodów. Od 2012 r. realizujemy programy wydajnościowe, a najnowszy z nich – DS2022 – przyniesie dodatkowo ok. 600 mln dolarów w wyniku EBITDA do roku 2023, głównie dzięki zwiększeniu strumienia przychodów.
Dodatkowym wzmocnieniem naszego biznesu downstream jest jego integracja z częścią detaliczną i petrochemiczną, co umożliwia osiąganie wyższych marż na całej długości łańcucha wartości i zapewnia zwiększoną sprzedaż.
Jednym z wyzwań stojących przed przemysłem petrochemicznym w Europie jest temat gospodarki o obiegu zamkniętym. W jaki sposób MOL podchodzi do tego tematu? Czy jest to faktycznie jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata, czy też jest to tylko temat wywołany presją społeczną?
To jest zdecydowanie bardzo istotny temat i spore wyzwanie, coraz bardziej istotne zarówno dla konsumentów, jak i polityków, regulatorów, a co za tym idzie również i dla producentów. W MOL od jakiegoś czasu inwestujemy w recykling i jestem przekonany, że kwestia zrównoważonego rozwoju będzie odgrywać coraz większą rolę w strategii naszego biznesu downstream.
Podjęcie działań jest tu całkowicie uzasadnione, jednak istotne jest też właściwe określenie potrzeb, które dany produkt zaspokaja i zaproponowanie rozwiązania, które jest w stanie odpowiedzieć na te potrzeby, ale przy mniejszym wpływie na środowisko. Rozważając zagadnienie gospodarki obiegu zamkniętego, patrzymy na nie, jako na wprowadzenie nowych produktów czy użycie bardziej ekologicznych produktów, by zapewnić ten sam poziom korzyści, jaki oferował zastępowany produkt. Zmiany nie mogą bowiem stanowić kroku w tył, np. w zakresie bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia.
Zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych to tylko jeden z elementów zmian, którym podlega branża. Został on wywołany dzięki presji konsumentów i regulatorów w Europie. Grupa MOL w przejściu na gospodarkę obiegu zamkniętego dostrzega jednak szansę, stąd nasze zwiększone zainteresowania projektami związanymi z recyklingiem i to zarówno tymi, które już prowadzimy, jak i zupełnie nowymi. Jest to zdecydowanie bardzo istotny wątek w naszej działalności. Obecnie skupiamy się na projektach z zakresu recyklingu w ramach partnerstwa z firmą APK czy przejętej niedawno Aurora Group w Niemczech. Patrząc długookresowo, zawarliśmy umowę o współpracy z Uniwersytetem Panońskim na Węgrzech, w zakresie badań nad gospodarką obiegu zamkniętego.
Czy presja legislacyjna ze strony Komisji Europejskiej przeciwko tworzywom sztucznym, np. dyrektywa Single Use Plastics, jest uzasadniona? W jaki sposób producenci tworzyw poliolefinowych powinni podejść do sytuacji, która oznacza wycofanie z obrotu wielu produktów z tworzyw i ograniczenie popytu na masowe tworzywa?
Jak najbardziej jest to właściwe i jest to tylko pierwszy krok do znacznie bardziej surowych regulacji. Musimy zaproponować produkty z recyklingu, czego zresztą oczekują nasi klienci. Dla branży jest to wyzwanie, dlatego już poczyniliśmy odpowiednie kroki i inwestycje, by temu wyzwaniu podołać.
Z punktu widzenia biznesu, nasze portfolio klientów jest mocno zróżnicowane, jednorazowe tworzywa sztuczne stanowią niewielką część naszej sprzedaży. Inwestycje, które poczyniliśmy przenoszą ciężar naszej działalności w stronę bardziej wytrzymałych tworzyw sztucznych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, meblowym czy w izolacjach.
Jednym z celów jest przejście od tradycyjnego modelu biznesowego opartego na paliwach w segmencie Downstream do portfela produktów petrochemicznych o wyższej wartości dodanej. W jaki sposób ten cen zostanie osiągnięty?
Robimy to, inwestując równolegle w dwa obszary: rafinacji i sprzedaży detalicznej. Planujemy przetworzenie 1-2 mln ton paliw w produkty petrochemiczne i/lub surowce oraz inwestycje w kwocie 1,5 mld dolarów co pięć lat w dywersyfikację w tym zakresie. Produkty petrochemiczne, których wytwarzaniem jesteśmy zainteresowani, to półprodukty lub produkty wysoko specjalistyczne, zapewniające znacznie atrakcyjniejszą wartość dodaną.
Jesteście Państwo węgierską firmą. Jaka jest kondycja węgierskiego przemysłu chemicznego?
Powiedziałbym inaczej: jesteśmy międzynarodową firmą, działającą w Europie Środkowo-Wschodniej, a Węgry stanowią jeden z naszych regionalnych rynków. Charakteryzuje się on podobną dynamiką do innych rynków, na których jesteśmy obecni. Rozważając produkty chemiczne, myślimy o Europie Środkowej, nie tylko o Węgrzech, choć jest to dla nas istotny partner oraz klient.
* Już po przeprowadzonej rozmowie, Ferenc Horvath rozstał się z Grupą MOL.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2020 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
45 lat rafinerii w Gdańsku
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Opakowania wciąż na dużym plusie
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Tworzywa na potrzeby infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego
Filip Romanowski
Drugi kwartał w chemii to będzie potężny spadek