Data publikacji: 2011-01-25
O opakowaniach, jako narzędziach reklamy i „dobrym” projektowaniu rozmawiamy z Beatą Barańską-Czyżkowską, inżynierem ds. opakowań w firmie 3M Poland Sp. z o.o.
Specyfika wyrobów różnych segmentów przemysłu chemicznego (kosmetyki, chemia gospodarcza czy budowlana) wymaga kierowania się przy projektowaniu opakowań różnymi parametrami. Jakie w tym obszarze można zauważyć różnice, a jakie podobieństwa?
To prawda, dla każdego z segmentów i grup produktowych opakowania projektowane są inaczej – bierze się pod uwagę inne materiały, możliwości linii produkcyjnych, właściwości pakowanego produktu, koszty i wiele innych. Nieodpowiednie opakowanie może uczynić z wyrobu produkt niedostatecznie dostosowany do aktualnych warunków społecznych i rynkowych. Opakowanie powinno zapewniać produktowi ochronę na każdym etapie jego drogi do rąk konsumenta: podczas produkcji w fabryce, składowania w magazynach, transporcie, na półkach sklepowych i w procesie użycia/konsumpcji. Przy projektowaniu opakowania jednostkowego zawsze trzeba wziąć pod uwagę wymiary (przestrzeń) półek sklepowych, na których wyrób będzie eksponowany i sprzedawany oraz lokalizację. Produkty sprzedawane w sklepach samoobsługowych powinny mieć opakowania, które są na tyle zabezpieczone, że eliminują lub w znacznym stopniu ograniczają ryzyko kradzieży produktu, co nie dotyczy np. farmaceutyków sprzedawanych w aptekach.
W kosmetykach dużą wagę przywiązuje się do tekstu na opakowaniu. Najczęściej jest na niego mało miejsca, więc musi zawierać jasno sprecyzowane informacje, a zarazem „sprzedać konsumentowi marzenie" i zachęcić do zakupu. W produktach chemii gospodarczej priorytetem jest sposób zamknięcia opakowania (musi być szczelne) i dozowania produktu w zależności od jego przeznaczenia. W przypadku płynów do zmywania dozowniki typu push-pull pozwalają na dawkowanie odpowiedniej ilości płynu bez wylewania go naokoło oraz bardzo łatwo się otwierają i zamykają. Płynne środki czyszczące w spreju muszą mieć zamknięcie typu spryskiwacz dostosowane do konsystencji produktu, bezawaryjne podczas wielokrotnego używania - ten sposób dozowania produktu został tez zapożyczony przez producentów kosmetyków, przede wszystkim kosmetyków do opalania.
Bardzo szybki rozwój dotyczy opakowań farb do ścian - aluminiowe, niewygodne w otwieraniu i zamykaniu puszki zastąpiono plastikowymi pojemnikami z uchwytami, dzięki czemu producenci tych wyrobów zyskali bardziej szczelne opakowanie wielokrotnego otwierania oraz większą powierzchnię nadruku. Opakowania te są też wygodniejsze dla klienta, ponieważ dzięki lepszej szczelności farba nie wysycha i nadaje się do użytku nawet po kilku miesiącach od otwarcia pojemnika. Grafika na opakowaniach farb jest bardziej kolorowa, na etykiecie często można znaleźć zdjęcia, a przede wszystkim dużą wagę przykłada się do nazw kolorów farb, które mają zachęcać do zakupu („kuszący rubin", „wysmakowany oliwin”).
Co biorą pod uwagę kupujący, wybierając produkt?
Klienci lubią opakowania, które łatwo jest zamknąć i otworzyć, można użyć w innym celu po zużyciu ich zawartości, czyli są na tyle ładne, że można je wyeksponować w kuchni czy łazience. Kolejna niezwykle istotna sprawa to możliwość spokojnego i bezpiecznego doniesienia produktu ze sklepu do domu, bez jego uszkodzenia. Dla klienta bardzo ważne jest też to, czy dane opakowanie umożliwia mu pełne wykorzystanie produktu. Szczególnie jest to istotne w przemyśle kosmetycznym i branży spożywczej, np. w przypadku produktów w słoikach.
Producent, kreując nowe opakowanie dla swojego produktu, dużą wagę powinien przywiązywać do tekstu. Treść etykiety powinna pomóc w podjęciu decyzji zakupowej. Klient potrzebuje jasno sprecyzowanych informacji, takich jak charakterystyka produktu, jego zastosowanie i sposób obchodzenia się z nim.
Po wywołaniu zakupu opakowanie ma jeszcze jedną ważną rolę do spełnienia – powinno w procesie użytkowania wywołać powtarzającą się sprzedaż.
Czym zatem powinno się charakteryzować idealnie „skrojone” opakowanie?
Ważnym elementem na opakowaniu jest kod kreskowy, który musi być zgodny z normami GS1, czytelny i łatwy do odczytania przy kasie. Obracanie opakowania przy kasie w poszukiwaniu kodu może zwiększyć ryzyko uszkodzenia towaru i opakowania. Istotnym elementem jest kształt opakowania - opakowania o udziwnionych kształtach trudno jest rozmieścić na półce w sklepach albo wziąć do ręki. Przyjmuje się, że opakowanie idealnie zaprojektowane pod półkę sklepową to takie, pomiędzy którym a górną półką jest 5 cm odległości.
Trzeba pamiętać, że źle zaprojektowane opakowanie, czyli np. niemieszczące się na półce sklepowej, źle eksponujące się w sklepie, przewracające się lub nieczytelne, w sklepie może zostać położone w dowolnym miejscu, nawet na najniższym poziomie ekspozycji.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2011 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
PlasticsEurope Polska o roli tworzyw w Europejskim Zielonym Ładzie
W PKN Orlen ruszyły prace nad projektem hubu wodorowego
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Technologie w energetyce. Czy wejdą na polski na rynek?
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Wałbrzyska uchwała Stop Plastik trafiła do sądu
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego