Data publikacji: 2014-06-05
O działalności firmy w Polsce, jej rynkowej pozycji oraz ofercie produktowej rozmawiamy z dyrektorem naczelnym polskiej części francuskiego koncernu chemicznego Arkema.
Zacznijmy może tak: czy z Państwa punktu widzenia Arkema jest w Polsce firmą wystarczająco dobrze znaną? Wydaje się bowiem, że jak na tak wielkie przedsiębiorstwo, to świadomość polskich odbiorców dotycząca tego, że Arkema jest nad Wisłą obecna, pozostawia nieco do życzenia. Chyba, że z Państwa perspektywy taka ocena jest nieuprawniona?
Arkema jest francuską firmą chemiczną działającą w 40 krajach na całym świecie i zatrudniającą 14 tys. pracowników. Grupa posiada 90 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Ameryce, Azji i Europie, w tym także w Polsce. Pod obecną nazwą działa od 2004 r., a od 2006 r. Arkema jest notowana na giełdzie papierów wartościowych w Paryżu. Można więc powiedzieć, że Arkema jest w dalszym ciągu młodą firmą, i to może stanowić przyczynę niezbyt dużej świadomości ze strony polskich odbiorców.
W naszym kraju firma liczy niespełna 50 pracowników, w tym kilkuosobowy dział sprzedaży, którego zadaniem jest promowanie całej gamy produktów oferowanych przez grupę. Arkema jest też członkiem kilku organizacji lokalnych, m.in. Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Francusko- Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Fundacji PlasticsEurope. Zatem świadomość rynku dotycząca naszej działalności powinna stale rosnąć. Chcąc bardziej zaznaczyć swoją obecność w Polsce, zaprezentowaliśmy nasze specjalistyczne tworzywa sztuczne na targach Plastpol w Kielcach.
Co zatem można zaliczyć do największych sukcesów firmy, jeśli chodzi o jej obecność w Polsce?
Dużym sukcesem jest z pewnością inwestycja, którą poczyniliśmy w 1999 r., gdy kupiliśmy wytwórnię sit molekularnych w Inowrocławiu. Sita molekularne są adsorbentem
i mają zastosowanie w wielu sektorach, m.in. petrochemicznym, budowlanym, materiałów do pokryć, medycznym czy farmaceutycznym. Produkowane przez nasz zakład sita trafiają do szerokiego grona odbiorców w Ameryce, Europie i Azji. Bardzo znaczącym rynkiem ich odbiorców jest również krajowy rynek. Z całą pewnością można powiedzieć, że nasz zakład w Inowrocławiu to obecnie wiodąca wytwórnia sit molekularnych na świecie.
Ponadto priorytetową częścią ambicji i zobowiązań grupy Arkema realizowanych w ramach programu społecznej odpowiedzialności biznesu jest ciągła troska o bezpieczeństwo i ochronę ludzkiego zdrowia. Naszym celem jest stała uwaga i doskonalenie działań w tym obszarze. Dzięki realizowanym szkoleniom i specjalnym programom adresowanym do pracowników i podwykonawców udało nam się osiągnąć bardzo dobre rezultaty, w tym brak istotnych wypadków przy pracy. To także sukces związany z obecnością na polskim rynku.
Jak doszło do powstania wytwórni sit molekularnych w Polsce? Jak można ocenić dotychczasowe dokonania zakładu?
Arkema prowadzi działalność produkcyjną w wytworni w Inowrocławiu od 15 lat. Dobre położenie geograficzne i to zarówno pod względem organizacji łańcucha dostaw, jak i oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na sita w naszym regionie spowodowały, że pod koniec lat 90. podjęta została decyzja dotycząca kupna zakładu. Jeśli zaś chodzi o dokonania, to jak wspomniałem, obecnie produkty z Inowrocławia trafiają do odbiorców na kilku kontynentach, z bardzo dużym udziałem sprzedaży w Polsce, w szczególności do sektora budowlanego, tj. do firm zajmujących się produkcją szyb zespolonych, w których sita molekularne stosowane są jako środek zapobiegający wilgoci.
W jaki sposób można opisać obszary biznesowe, w jakich działa Arkema, biorąc pod uwagę zarówno innowacyjność oferty firmy, jak również wzrost zapotrzebowania na produkty, wymagania kierowane ze strony odbiorców, potencjał dalszego wzrostu?
Arkema jest wytwórcą specjalistycznych produktów chemicznych zgrupowanych w trzech segmentach: produkty specjalistyczne, chemikalia przemysłowe i materiały do pokryć. W swoich głównych liniach produktowych plasuje się wśród wiodących producentów na świecie. Ponadto Arkema oferuje gamę produktów niszowych, które można tak scharakteryzować poprzez nieduży rozmiar rynku, ograniczoną liczbę podmiotów, czy też skomplikowane procesy technologiczne. Innowacyjność jest kluczowym czynnikiem rozwoju w strategii naszej grupy. W tym celu firma przeznacza znaczne środki na badania i rozwój w swoich 10 centrach badawczo-rozwojowych rozlokowanych na całym świecie, w których zatrudnionych jest ponad 1,2 tys. pracowników. W strategii zrównoważonego rozwoju skupiamy prowadzone przez siebie badania wokół pięciu kluczowych zagadnień. Są to lżejsze materiały, nowe źródła energii, surowce odnawialne, uzdatnianie wody i rozwiązania dla przemysłu elektronicznego.
W jakim obszarze pozycja koncernu jest zatem na krajowym rynku chemicznym najsilniejsza, a w jakim wciąż musi być wzmacniana?
Arkema jest obecna w Polsce z całą gamą produktów, lecz ciągle ma potencjał dalszego rozwoju sprzedaży we wszystkich obsługiwanych przez siebie obszarach. Oferujemy komponenty do farb dekoracyjnych i pokryć wykorzystywanych w przemyśle, których to sprzedaż ma bardzo duży udział w łącznej sprzedaży w Polsce. Ponadto, firma posiada w swojej ofercie poliamidy specjalistyczne, fluoropolimery, nadtlenki organiczne, PMMA, produkty do filtracji i adsorpcji, produkty tiochemii oraz wodę utlenioną.
Które z produktów wprowadzanych przez koncern na polski rynek chemiczny niosą za sobą największy potencjał innowacyjności?
Stale udoskonalamy nasze produkty, tak by moc sprostać oczekiwaniom odbiorców. Przykładowo, w ubiegłym roku wprowadziliśmy w zakładzie w Inowrocławiu nowy rodzaj sit molekularnych, który charakteryzuje się lepszymi właściwościami krystalograficznymi, dzięki czemu przyspieszeniu ulega proces wchłaniania sit w wytwarzanych materiałach do pokryć. Wierzymy, że ten rodzaj sit może być użyty w zupełnie nowych zastosowaniach.
Jak wyglądają zatem perspektywy dalszego biznesowego rozwoju dla polskiej części Arkemy na najbliższe lata?
Jednym z głównych celów na najbliższe lata będzie z pewnością dalszy rozwój nowych rodzajów sit molekularnych, w tym tzw. sit dynamicznych, czyli poddawanych okresowej regeneracji, stosowanych w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym. Firma jest również zainteresowana rozwojem programu wydobycia gazu łupkowego w Polsce, gdyż widzi tu duży potencjał dla zastosowania zarówno sit molekularnych, ale też innych produktów, np. Kynar® PVDF.
Czy aktualna sytuacja na polskim rynku chemicznym jest optymistyczną, czy może trudną i wymagającą podejmowania nadzwyczajnych działań?
Analizując ostatni kwartał pod kątem produkowanych przez nas sit molekularnych, musimy pamiętać, że ich sprzedaż podlega wahaniom sezonowym uzależnionym od warunków pogodowych. Bardzo ciężka zima w Stanach Zjednoczonych spowodowała znaczne zmniejszenie sprzedaży sit na tym rynku, ale mamy nadzieję na poprawę sytuacji wiosną bieżącego roku. Dla odmiany, krotka i ciepła zima w Europie pozwoliła nam osiągnąć bardzo dobrą sprzedaż w pierwszym kwartale tego roku. Podobnie było również w Polsce. Jeśli popatrzymy tylko na nasz kraj, to 2013 r. był kolejnym rokiem z rzędu, gdy notowaliśmy wzrost sprzedaży. Początek tego roku jest również obiecujący.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 3/2014 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
45 lat rafinerii w Gdańsku
To było trudne lato dla branży PET
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
Wacker Chemie wyprodukuje więcej polimerów modyfikowanych silanem
Nowy prezes Grupy Azoty
Walka z nielegalnymi środkami ochrony roślin trwa
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Prezes Fluor: inwestycje chemiczne w Polsce i na świecie się różnią
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego