Data publikacji: 2012-02-07
O nowatorskich rozwiązaniach w branży tworzyw sztucznych rozmawiamy z Andrzejem Kłosińskim, Senior Country Representative na obszar Centralnej i Wschodniej Europy w firmie Bayer MaterialScience.
W Leverkusen firma otworzyła pilotażową instalację do wytwarzania tworzyw sztucznych z wykorzystaniem dwutlenku węgla „produkowanego” przez sektor energetyczny. Jakie korzyści dla branży może przynieść to rozwiązanie?
Dzięki nowemu procesowi, opracowanemu przez firmę Bayer i Uniwersytet RWTH w Aachen, po raz pierwszy udało się przekształcić dwutlenek węgla w użyteczny surowiec do produkcji polimerów. Proces ten polega na wykorzystaniu katalizatora opartego na cynku, który aktywuje dwutlenek węgla. W wyniku „reakcji marzeń” możliwe jest włączenie cząsteczek węgla pochodzących z dwutlenku węgla do łańcucha polimerowego. Ten przełom technologiczny otwiera perspektywy przed zupełnie nowym podejściem do oszczędzania surowców w produkcji wyrobów poliuretanowych. Pierwsze testy potwierdzają, że nowy materiał polimerowy posiada obiecujące właściwości fizyczne.
Jeśli rezultaty będą pomyślne, a wszystko na to wskazuje, wprowadzilibyśmy zmiany w bazie surowcowej, a tym samym przyczynilibyśmy się do zrównoważonego rozwoju. Zużywalibyśmy mniej kosztownej oraz nadmiernie eksploatowanej ropy naftowej jako materiału wyjściowego dla naszych produktów oraz pozyskiwalibyśmy potrzebny węgiel z dwutlenku węgla, który występuje w nadmiarze. Poza tym nowy proces jest bardziej energooszczędny, nie powstaje w nim również tyle CO2, ile w tradycyjnym procesie produkcyjnym. Bayer jest firmą, dla której innowacje i rozwój nauki stanowią integralną część strategii biznesowej. Wyraża to motto firmy: Bayer. Science For A Better Life.
Biorąc pod uwagę najbardziej optymistyczny scenariusz, kiedy powstaną pierwsze instalacje wykorzystujące tę technologię?
Zamierzamy w roku 2015 wejść na rynek z pierwszymi produktami wyjściowymi dla tworzyw sztucznych bazującymi na CO2. Na początek myślimy o piance PUR stosowanej na materace. Tak, jak ma to miejsce obecnie, będziemy bardzo dokładnie testować nowe substancje.
@#strona#@
Jakie inne innowacyjne inwestycje są obecnie również prowadzone w skali globalnej?
Dla otwarcia nowych rynków zbytu w przyszłości, MaterialScience odkrywa oraz poddaje ocenie nowe trendy technologiczne oraz rynkowe. Najbardziej obiecujące pomysły stają się konsekwentnie rozwijanymi projektami badawczymi. Na uwagę zasługują np. badania nad wykorzystaniem folii funkcjonalnej oraz prace w technice medycznej i przemyśle kosmetycznym. Wydatki na badania i rozwój w 2011 r. planowane były na poziomie ok. 228 mln euro.
Rozwiązaniem z oferty firmy, dla którego poszukuje się wciąż nowych zastosowań jest Makrolon. Jakie nowości wykorzystujące ten poliwęglan zostały ostatnio opracowane?
W tworzywach sztucznych skupiamy się m.in. na szybach samochodowych, przezroczystych dachach panoramicznych oraz innych rozwiązaniach o lekkiej zabudowie dla przemysłu drogowego. W przemyśle samochodowym stawiamy na technologie o lekkiej konstrukcji. Opracowaliśmy na przykład prototyp tylnej klapy samochodu o wysokim stopniu integracji, zupełnie pozbawionej szczelin między elementami, w której szyba, poszycie zewnętrzne i oświetlenie zostały wykonane w jednym cyklu wtrysku. To sprawia, że poszczególne części są o 30% lżejsze, co umożliwia realizację nowych pomysłów dotyczących konstrukcji samochodowych. Pamiętajmy, że akumulatory samochodów elektrycznych, ze względu na swój ciężar, ograniczają ich zasięg. Tu każdy zaoszczędzony kilogram waży więcej.
Od niedawna w naszej ofercie znajduje się „zielony” materiał oparty na nowoczesnych rozwiązaniach, wykorzystywany na niektóre części karoserii. Został on wyprodukowany z materiałów pochodzących z recyklingu. W przeciwieństwie do większości materiałów z odzysku klient otrzymuje od nas materiał jakościowo równie dobry, jak nowy.
Innymi przykładami innowacyjności są systemy oświetleniowe LED stosowane np. w oświetleniu drogowym. Większa energooszczędność i wydajność oświetlenia automatycznie zwiększa bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Elektroaktywne polimery wykorzystywane w smartfonach i telefonach komórkowych to kolejne innowacyjne materiały naszej firmy (dział elektroniki konsumenckiej). To one są odpowiedzialne za to, że ekran reaguje na nasz dotyk, a my otrzymujemy od niego reakcję zwrotną.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2012 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Nowy prezes Grupy Azoty
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
Evonik: o 30% większa wytwórczość surowców do produkcji klejów
Dwutlenek węgla w produkcji akrylanu sodu
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Rozwój opakowań z biokompozytów papier – tworzywa wciąż wymaga mnóstwa pracy
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Kremy do rąk przestają być produktem premium
Chemia potrzebuje banków, banki lubią chemię
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
Według PKN Orlen to najtrudniejszy w historii okres dla przemysłu rafineryjnego
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego