Data publikacji: 2014-01-24
O polskim rynku logistycznym rozmawiamy z dyrektorem transportu i magazynowania w firmie GEFCO Polska, specjalizującej się w rozwiązaniach dla przemysłu.
Polska filia Grupy GEFCO istnieje od 1999 r. Jakie zdarzenia w ciągu tych ponad 14 lat uznać można za kamienie milowe w rozwoju obecności firmy na krajowym rynku? O jakich wydarzeniach można powiedzieć, że fundamentalnie zmieniły jej pozycję w Polsce?
Historia firmy układała się w taki sposób, że każdy kolejny rok z tych 14 lat naszej działalności można uznać za osobną cegiełkę, składającą się na budowę bieżącej sytuacji. Wszystko zaczęło się od obsługi logistycznej pojazdów gotowych oraz części zamiennych dla marek Peugeot oraz Citroen. Po tym nastąpił dynamiczny wzrost, zarówno geograficzny, jak i produktowy w zakresie całego łańcucha dostaw: od transportu morskiego i lotniczego, poprzez logistykę magazynową, obsługę celną, a kończąc na transporcie multimodalnym. Stopniowo zdywersyfikowaliśmy także portfolio naszych klientów, rozwijając się poza sektor automotive i rozpoczynając współpracę z innymi branżami, m.in: FMCG, white goods, budowlaną, e-commerce. Fundamentalny okazał się również rozwój naszej sieci transportowej w kraju. Dzięki otwarciu oddziałów w największych miastach, GEFCO jest obecne w Polsce we wszystkich najważniejszych regionach. Aktualnie dysponujemy siecią 10 platform logistycznych i na tym nie koniec.
Właśnie, od niedawna firma ma przecież nowego właściciela.
Od roku naszym właścicielem jest spółka RŻD – Koleje Rosyjskie. Dla GEFCO sojusz ten oznacza przede wszystkim poszerzenie perspektyw naszej ekspansji geograficznej na Wschód oraz potencjał dla rozwoju technicznego i operacyjnego. Łącząc swoje siły z możliwościami Kolei Rosyjskich, rozszerzamy zakres usług eksportowych, zwłaszcza z regionu środkowych i zachodnich Chin, docierając aż do Europy dzięki rozbudowanej sieci kolejowej w Rosji. Jeszcze inne ważne zmiany w ostatnim czasie, to uzyskanie certyfikatu Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO w jego najszerszej wersji – uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona, zawarcie partnerstwa logistycznego na zasadach 4PL z jednym z naszych strategicznych klientów – z grupą General Motors.
W październiku 2013 r. GEFCO otworzyło oddział w Rzeszowie. Co daje firmie ta inwestycja?
Przede wszystkim zapewnia nam ona znalezienie się w tej części Polski, w której GEFCO do tej pory nie było obecne. Tym samym możemy oferować usługę, w której czas przewozu jest ograniczony do 24 godzin dla większości kierunków na terenie naszego kraju. Dodatkowo jesteśmy blisko Ukrainy oraz Słowacji, z którymi utrzymujemy regularne linie drobnicowe. Ważnym aspektem naszej obecności w Rzeszowie jest również stale wzrastające zapotrzebowanie na usługi logistyczne w tym regionie. W ostatnich latach zauważalny jest bardzo duży rozwój Podkarpacia, o czym świadczy powstanie dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych (Mieleckiej i Tarnobrzeskiej) oraz Doliny Lotniczej, a także rozkwit firm z sektora automotive.
Większość przedsiębiorstw rozwijających się i powstających na Podkarpaciu to firmy produkcyjne, które potrzebują wsparcia logistycznego dla swojego łańcucha dostaw. GEFCO ze swoją ofertą szytych na miarę rozwiązań logistycznych dla przemysłu na pewno będzie mogło odpowiedzieć na ich zapotrzebowanie i wesprzeć ich krajowy oraz międzynarodowy rozwój.
Jak wyglądają dalsze plany firmy w kontekście rozwoju pozycji na rodzimym rynku?
W tej chwili rozpoczynamy działalność w zakresie transportów FTL na terenie kraju oraz w zakresie dystrybucji w temperaturze kontrolowanej dla sektora budowlanego. Konsekwentnie rozwijamy także ofertę dla transportów morskich i lotniczych oraz przepływów multimodalnych. Chcielibyśmy również w niedalekiej przyszłości uruchomić nowe platformy logistyczne, tym razem w Łodzi oraz Gdańsku.
Co jest mocną, a co słabą stroną polskiego rynku w porównaniu z innymi, na których GEFCO działa?
Rynki zachodnie są bardziej skonsolidowane, a klienci współpracują z danym operatorem przez wiele lat. Nie istnieje tam duża konkurencja cenowa, przez co kryteria wyboru operatora są także pozacenowe. W Polsce ta dziedzina gospodarki wciąż się rozwija, na rynek wchodzą nowe firmy. Patrząc na jego pojemność, potencjał jest ogromny, co powoduje, że wszyscy globalni gracze chcą zdobyć dla siebie „kawałek tortu”. Każde nowe wejście na rynek, to często zdobywanie tego kawałka za wszelką cenę, gdzie zysk jest dalszym kryterium dla rozpoczęcia działalności. Powoduje to ciągłe turbulencje i wojny cenowe, co jest bardzo niezdrowym zjawiskiem. Już na pierwszych zajęciach z marketingu uczy się studentów, aby nie konkurować ceną, lecz jakością. Niestety w tej branży w Polsce te tezy często należy odstawić na półkę, ponieważ jest to rynek konkurencji prawie doskonałej.
Skoro zatem mowa o branży, to jak na koniec 2013 r. można ocenić jej kondycję?
Uważam, że druga fala kryzysu przeszła przez naszą branżę niemal niezauważalnie. Proszę spojrzeć na wyniki czołowych firm logistycznych w Polsce. Praktycznie wszyscy główni gracze zwiększyli swoje obroty. A ponieważ logistyka to barometr gospodarki, więc perspektywy wydają się całkiem dobre. Wydaje mi się, że nie mamy się czego obawiać.
Czy w takim razie, w perspektywie ostatnich kilku lat, zmieniły się oczekiwania klientów kierowane w stronę firm logistycznych?
Zdecydowanie tak. Wymagania cenowe klientów z każdym rokiem rosną. Towarzyszy im także stale rosnąca presja związana z jakością. To dlatego właśnie tak niebezpieczny jest aspekt działania w środowisku konkurencji prawie doskonałej. Jak bowiem wiadomo, gdzieś przecież istnieje granica wysokiej jakości przy zaniżonych cenach sprzedaży.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 6/2013 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Europejski Zielony Ład zdeterminuje przyszłość petrochemii
Synthos pracuje nad zielonymi kauczukami
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
To było trudne lato dla branży PET
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
Jak firma napojowa przeszła na produkcję chemiczną?
Branża kosmetyczna z niepokojem myśli o kolejnym lockdownie
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
PKN Orlen i Grupa Lotos: kolejny krok w drodze ku połączeniu
Dyrektor BASF: innowacyjność i zrównoważony rozwój idą w parze
Cyfryzacja to pilna potrzeba
Znaczący wzrost zysku netto w Grupie Azoty ZAK
Ustalenia dotyczące żeli wodno-alkoholowych
Nowy prezes Grupy Azoty
TECHCO Forum – nowe wydarzenie w branży chemicznej
Air Products chce rozwijać się bardziej zrównoważenie
Prezes Seleny: jaka nauka dla biznesu płynie z pandemii?
Konferencja o mikrobiomie skóry w Londynie
Powstał pomysł stworzenia Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Unilever: strategia ograniczania zużycia tworzyw sztucznych przynosi efekty
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego