Data publikacji: 2011-10-24
O rozwoju rynku koncentratów barwiących w 10-tą rocznicę działalności firmy rozmawiamy z Adamem Maciejewskim, dyrektorem generalnym Global Colors Polska SA.
Polski rynek jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej konsumentem koncentratów barwiących do tworzyw. Ocenia się, że roczny wzrost w tym sektorze wynosi ok. 5-8%. Czy pozytywne zmiany na rynku mają bezpośrednie przełożenie i wspierają rozwój firmy?
Obecne zmiany szczególnie nam sprzyjają. Rozwój w naszym sektorze oceniamy bardzo podobnie. Pomimo spowolnienia, które dotknęło niektóre branże, nasza cechuje się stabilnym, stałym wzrostem. Dlatego też Global Colors Polska SA cały czas inwestuje w swój park maszynowy, zwiększając moce produkcyjne. W ciągu dziesięciu lat naszej działalności zwiększyliśmy zdolności produkcyjne sześciokrotnie i są one wykorzystywane z pełną mocą. Jest to wynikiem znacznego powiększenia naszego udziału w rynku. Nie możemy jednak zapomnieć, że stało się to możliwe między innymi dzięki dynamicznie rozwijającej się całej branży tworzyw sztucznych.
Ponad połowa koncentratów wykorzystywanych w Polsce przeznaczona jest na potrzeby sektora opakowaniowego. A jak kształtuje się struktura odbiorców produktów GCP?
Naszą największą grupą odbiorców są producenci opakowań. Mam tu na myśli zarówno produkty foliowe, takie, które powstają w procesie wtrysku, jak i rozdmuchu. Nie zamykamy się jednak tylko na tę grupę odbiorców. Jesteśmy obecni w sektorze AGD, gadżetów reklamowych, tworzymy koncentraty na innych bazach polimerowych, np. EVA, PA. Staramy się znaleźć swoje miejsce w innych niszach rynkowych.
Produkcja barwników w Polsce jest zbyt mała, biorąc pod uwagę istniejącą konsumpcję. Popyt na rodzimym rynku w większości zaspokajany jest przez import. Dlatego też, wydają się zasadne kolejne inwestycje rozbudowujące zdolności wytwórcze koncentratów w naszym kraju. Czy po uruchomieniu ostatnio przez firmę największej w Europie Wschodniej linii do produkcji koncentratów białych oraz wybudowaniu nowej hali z dwiema liniami produkcyjnymi do wytwarzania koncentratów kolorowych planowane są kolejne inwestycje?
W nowej hali stoją już trzy, a nie dwie linie. Ta najnowsza pracuje od lipca tego roku. Równolegle z zakupem tej linii dotarła do nas wytłaczarka, która przeznaczona ma być pod produkcję koncentratów z efektami specjalnymi. W tej chwili trwają prace przygotowawcze i jestem przekonany, że jeszcze w tym roku będziemy na niej produkować. Dwa dni temu rozmawiałem z zarządem i mogę Panią poinformować jako jedną z pierwszych osób, że została podjęta decyzja o zakupie kolejnej linii produkcyjnej. Inwestycja ma zostać zrealizowania latem przyszłego roku. Najprawdopodobniej będzie to linia przeznaczona do koncentratów specjalnych.
Czy inwestycje obejmują wyłącznie rozbudowę zdolności wytwórczych, czy dotyczą również opracowywania innowacyjnych produktów i technologii? Jakie nowatorskie rozwiązania są obecnie opracowywane?
Jak każda nowoczesna firma, dążymy do objęcia swoim zasięgiem jak największego segmentu rynku. Oczywiście, aby mieć taką możliwość, konieczne są nowoczesne linie technologiczne zwiększające potencjał produkcyjny. Jednak gdybyśmy podążali tylko tą drogą byłaby to daleko idąca krótkowzroczność. Na rynku potrzebne są wciąż i wciąż nowe produkty. Staramy się, w jak najwyższym stopniu, wykorzystać potencjał własny firmy, jak również korzystać z dofinansowań i możliwości współpracy z instytutami badawczymi. W 2010 roku rozpoczęliśmy współpracę z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO) w zakresie realizacji projektu IniTech obejmującego swym zakresem opracowanie technologii wytwarzania i stosowania nanokompozytów polimerowych. W IV kwartale 2011 roku wejdziemy na etap prób laboratoryjnych i produkcyjnych, pozwalających przetestować w większej skali wytypowane receptury przygotowane dla nas przez ICSO. Oprócz współpracy z jednostkami zewnętrznymi, intensywnie prowadzimy również prace nad projektami wewnętrznymi. Część z nich dotyczy doskonalenia i optymalizacji wyrobów, które posiadamy już w naszym portfolio, część jednakże dotyczy zupełnie nowych rozwiązań dla rynku. W związku z ustaloną przez zarząd strategią firmy eksplorujemy i badamy rynek opakowań na kosmetyki i opakowania na żywność. Proponujemy naszym klientom nowe serie koncentratów z efektami specjalnymi (Linia Flash), jak również serie koncentratów wysokotransparentnych i fluorescencyjnych.
CAŁY WYWIAD ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 5/2011 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejInne rozmowy
WięcejWarto przeczytać
Ceny surowców wpływają na wyniki PCC Exol
Nowa inicjatywa na rynku tworzyw sztucznych w Polsce
Nowy prezes Grupy Azoty
Co trzeba wiedzieć, wprowadzając rozwiązania cyfrowe w przemyśle chemicznym?
Jaka jest polityka UE względem przemysłu chemicznego?
Przemysł 4.0 na dobre wszedł do polskiej chemii
Lotos przygotowuje się do akcji remontowej o kryptonimie Wiosna
Grupa Azoty: innowacje w branży nawozowej
Polska chemia z pandemią radzi sobie najlepiej w Europie
Prezes Grupy Azoty: w czasie kryzysów chemia jest szczególnie ważna
BASF największą chemiczną firmą świata. A kto na dalszych miejscach?
Lotos znajduje odbiorców dla swojego wodoru
Rosną udziały CIECH Sarzyna w polskim rynku środków ochrony roślin
Czas pandemii wpłynął na przemysł rafineryjny
Polwax ze stratą po trzech kwartałach roku
Lanxess dba o gospodarkę wodną
Tworzywa sztuczne w centrum Europejskiego Zielonego Ładu
Lotos pracuje nad nowymi asfaltami – pomaga Politechnika Gdańska
Polacy remontowali mieszkania, więc Grupa Atlas na pandemii nie straciła
Boruta Zachem planuje przejęcie biotechnologicznej firmy InventionBio
Jak powinien wyglądać system depozytowy?
45 lat rafinerii w Gdańsku
Eksport pomocą dla przemysłu kosmetycznego
PKN Orlen: plany rozwojowe oparte są o alternatywne źródła energii
MOL: inwestycja w produkcję asfaltu modyfikowanego kauczukiem
Rynek dystrybucji materiałów budowlanych wzrośnie w 2020 r.
Laboratoria nawozowe podnoszą bezpieczeństwo produktu
WięcejNajnowsze
WięcejPopularne
WięcejPolecane
WięcejKomentarze
Mamy ambitny plan inwestycyjny w obszarze biopaliw
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Europejska Strategia Chemiczna powinna być lepsza
Mario Mensink, dyrektor generalny Cefic
Wodór to paliwo przyszłości
Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen
Recykling tworzyw oferuje wiele możliwości
Daria Frączak, członek zespołu naukowo-badawczego w spółce Clariter
Sytuacja w branży poliuretanów poprawia się
Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita
Newsletter
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...
Rafał Zdon
Jesteśmy dobrze przygotowani na wyzwania pandemii
Arkadiusz Supernak
Uczestniczymy w rozwoju polskiego przemysłu chemicznego
Tomasz Mikulski
Recyklat się sprawdza, gdyż nie każdy detal wymaga oryginału
Ferenc Horváth
Nie tylko Węgry, ale cała Europa Środkowo - Wschodnia jest miejscem naszego działania
Zsolt Laszlo Ligethy
Osiągniemy cele, pomimo pandemii koronawirusa
Daria Frączak
Jesteśmy bardzo innowacyjni, i to na skalę światową
Aleksandra Röhricht
Oferujemy doskonałą znajomość europejskiego rynku kolejowego i intermodalnego