Data publikacji: 2015-10-25
W Poznaniu odbyła się 26. edycja targów POLEKO. Tegoroczne targi (27 – 30 października 2014 r.) jak zwykle były miejscem wielu rozmów na temat kierunków rozwoju oraz przyszłych trendów wielu branż związanych z szeroko pojętymi kwestiami środowiska naturalnego.
Już otwierająca targi debata „Ekologia w jedności z ekonomią w perspektywie politycznej” była okazją do wymiany spostrzeżeń na temat zielonej transformacji. Wzięli w niej udział byli o obecni ministrowie środowiska: Maciej Nowicki, Tomasz Podgajniak, Jan Szyszko oraz Maciej Grabowski, a moderatorem był prof. Andrzej Mazgajski, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska.
Ministrowie zwracali uwagę na fundamentalne zasady, które pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału, jakim obdarzony jest minister środowiska. Były to m.in. wskazówki mówiące o tym, iż rolą ministra jest przekonanie polityków do tego, że ochrona środowiska to nie tylko ochrona przyrody. To istotny dział gospodarki, który stanowi 7-8% wszystkich krajowych inwestycji. Kolejną wskazówką dla ministra środowiska, było położenie nacisku na planowanie strategiczne przestrzeni oraz temat energetyki, która najbardziej wpływa na środowisko.
Także pozostałe z kilkudziesięciu wydarzeń stanowiły źródło najświeższej wiedzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza tematy związane z gospodarką odpadami, jak konferencje w Strefie RIPOK, debaty na Forum Recyklingu, czy też dyskusje w ramach Salonu Logistyki Odzysku. Nic dziwnego – w Polsce rocznie średnio produkuje się 58 mln m3 odpadów komunalnych, 130 mln ton odpadów przemysłowych i 1 mln ton odpadów niebezpiecznych. Wymiana doświadczeń miała głównie za zadanie odpowiedzieć na istotne pytania: jak mądrze zagospodarować odpady oraz jak je utylizować?
Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas tegorocznych targów była konferencja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Ochrona środowiska 2014-2020 – nowe otwarcie po 25 latach sukcesów”, podczas której nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego NFOŚiGW i WFOŚiGW o zasadach wzajemnej współpracy w zakresie powierzenia zadań związanych z realizacją POIiŚ 2014-2020.
Nie zabrakło także konferencji poświęconych energii i OZE. Dla wszystkich, którzy poszukiwali praktycznych form wprowadzania w życie zasad zrównoważonego rozwoju energetycznego poświęcone były Forum Czystej Energii oraz Glob Pełen Energii. Dwa wydarzenia, różne tematy omawiane przez ekspertów i praktyków, m.in. zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, pompy ciepła, fotowoltaika, mikroinstalacje, małe instalacje, instalacje hybrydowe, zarządzanie energią czy perspektywy wykorzystania biomasy.
Czterodniowe święto branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, jakim były targi POLEKO i KOMTECHNIKA, to także intensywny czas dla wystawców oraz zwiedzających. W tym roku do Poznania zjechało prawie 14 tys. profesjonalistów z 21 krajów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane