Data publikacji: 2015-10-25
„Sektor chemiczny – przeszłość czy przyszłość regionu” to temat jednej z wielu konferencji, które miały miejsce podczas odbywającego się Toruniu (2-3 marca 2015 r.) XXII Forum Gospodarczego „Welconomy”. W jej trakcie zastanawiano się nad rolą Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów, jako nowoczesnego instrumentu wspierania eksportu i inwestycji, m.in. w przemyśle chemicznym. Dokonano także analizy atrakcyjności inwestycyjnej województwa kujawsko-pomorskiego w branży chemicznej wraz z oceną możliwości rozwoju regionu w tym sektorze.
Pozostałe konferencje w ramach Welconomy nie dotyczyły już przemysłu chemicznego, ale skupiały się na polityce i gospodarce ogólnokrajowej i zagranicznej oraz polityce i gospodarce regionalnej. Interesującą dyskusję wywołał m.in. temat „Klastry - wyzwania współczesności". Stało się tak, gdyż w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 bardzo duże środki kierowane będą na współpracę biznesu z nauką, rozwój klastrów oraz ich internacjonalizację. W obecnej sytuacji niezwykle ważne jest więc znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tworzyć innowacje i rozwijać gospodarkę za pomocą struktur klastrowych.
Toruńskie forum to coroczne spotkania przedstawicieli rządu, samorządu i biznesu. W tym roku w trakcie wydarzenia podjęta została tematyka ekonomiczna, społeczna i polityczna. Goście dyskutowali o tym, jak szybciej i efektywniej budować gospodarkę wolnorynkową, jak pokonywać trudności gospodarcze oraz jak unikać błędów przy tworzeniu nowoczesnego państwa prawa. Szczególne miejsce poświęcono tematyce innowacyjności w polskiej gospodarce, gdyż pod względem innowacji w produkcji polskie przedsiębiorstwa należą do najmniej aktywnych w Unii Europejskiej. Największą barierę dla rozwoju ich innowacyjności są wysokie koszty prowadzenia badań naukowych oraz niechęć przedsiębiorców do podejmowania ryzyka związanego z wprowadzaniem nowych rozwiązań.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane