Data publikacji: 2018-11-28
W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbywała się debata „Odpowiedzialnie za środowisko. Odpowiedzialnie za gospodarkę”, organizowana w ramach Kampanii „Polska Chemia”, której to pomysłodawcą jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Kampania „Polska Chemia” ma na celu promocję branży chemicznej oraz budowanie płaszczyzny dialogu z administracją publiczną. Ideą PIPC jest pokazanie, że sektor chemiczny rozwija swoją innowacyjność, dba o środowisko, tworzy nowe miejsca pracy oraz respektuje zasady zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej.
Podczas debaty w ministerstwie politycy, przedstawiciele administracji państwowej, naukowcy i przedsiębiorcy dyskutowali o najważniejszych kwestiach gospodarczych i środowiskowych, mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie sektora chemicznego w Polsce.
- Polska Chemia to 302 tys. miejsc pracy, 11 tys. przedsiębiorstw i ponad 240 mld zł produkcji sprzedanej. Przemysł chemiczny jest silnie powiązany z innymi sektorami gospodarki, a jego produkty znajdują zastosowanie we właściwie wszystkich obszarach produkcji – mówił Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego
Znaczenie sektora i potrzebę współpracy z branżą chemiczną podkreślali w swoich wystąpieniach także przedstawiciele parlamentu i administracji rządowej.
- Chcemy wzmacniać współpracę z polską chemią. Bardzo zależy nam na jej rozwoju, a branżowe inwestycje środowiskowe są dla nas powodem do dumy – stwierdziła Beata Lubos, zastępca dyrektora w Departamencie Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
W podobnym tonie wypowiadał się senator Adam Gawęda, który w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie dialogu administracji publicznej z przedstawicielami sektora chemicznego.
- Chcemy szukać rozwiązań problemów przed którymi stoi polska chemia. Zależy nam na tworzeniu dobrego prawa i znajdowania rozwiązań łagodzących skutki trudnych regulacji – zapewniał polityk.
Konferencja w ministerstwie rozpoczęła się od przeglądu kluczowych regulacji prawnych mających wpływ na funkcjonowanie sektora.
- Krajowy przemysł chemiczny jest w połowie drogi do wprowadzenia głównych regulacji środowiskowych na szczeblu europejskim i krajowym. Konkluzje BAT, EU ETS, Prawo Wodne czy przepisy odpadowe to tylko część wyzwań stojących przed sektorem – stwierdziła Agnieszka Skorupińska, lider Praktyki Ochrony Środowiska w Kancelarii CMS.
Po niej głos zabrali przedstawiciele przemysłu. Według Arkadiusza Kamińskiego, eksperta
w Biurze Ochrony Środowiska PKN Orlen, nasz krajowy przemysł chemiczny stoi przed licznymi wyzwaniami, ale także gigantycznymi kosztami. Pomimo stałego poprawiania wyników środowiskowych i dbałości o zrównoważony rozwój, nawet tak silna spółka jak PKN Orlen ma nie być w stanie wprowadzać nowych regulacji z dnia na dzień.
Z kolei Wiesław Lach, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Koordynacji Produkcji i Bezpieczeństwa w Grupie Azoty zaznaczył, że administracja publiczna powinna dyskutować z branżą, bo tylko wtedy uda się wspólnie znaleźć sensowne rozwiązania.
Magdy Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska, podsumowując spotkanie zapewniła o takim wprowadzaniu skutecznego prawa, które będzie uwzględniało potrzeby branży chemicznej.
- Jesteśmy po licznych konsultacjach i zmieniamy prawo uwzględniając państwa potrzeby – zwróciła się reprezentantów sektora chemicznego dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...