Data publikacji: 2019-11-19 / Autor: Michalina Świerczyńska, THETA Doradztwo Techniczne
W 2019 r. minęło 15 lat od ukazania się Rozporządzenia (WE) nr 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 31 marca 2004 r. w sprawie detergentów wraz z późn. zm.
W odniesieniu do tej szczególnej grupy produktów stosowanej w domu, jak również w zakładach produkcyjnych, nadal pojawiają się pytania, błędy w oznakowaniu, czy w realizacji określonych prawnie obowiązków.
Punktem wyjścia jest oczywiście definicja detergentu. Produkt podlega przepisom ww. rozporządzenia, jeżeli spełnia warunki określone w definicji ujętej w art. 2 pkt. 1. Należy pamiętać, że funkcją nadrzędną detergentu jest mycie, pranie, czyszczenie, niezależnie od jego składu. Detergenty, które służą do czyszczenia, prania i mycia, a które nie zawierają w swym składzie środków powierzchniowo czynnych, zgodnie z wytycznymi także muszą spełniać jego wymagania.
Produkty myjące i pielęgnujące dla zwierząt – nowe trendy w branży ,,niedetergentowej?”
Moda na stylizację, szczególna dbałość o sierść np. psów, a z drugiej strony zmiany legislacyjne w branży kosmetycznej dotyczące ograniczeń, bądź zakazów stosowania substancji chemicznych (np. konserwantów), a także poszukiwania nowych grup odbiorców skutkują rozwojem produktów pielęgnacji dla zwierząt. Tzw. ,,kosmetyki dla zwierząt’’ nie podlegają przepisom Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych wraz z późn. zm., ponieważ definicja produktu kosmetycznego dopuszcza jedynie kontakt z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, nie zaś stosowanie u zwierząt. Najistotniejszym argumentem jest brak możliwości założenia, że taki produkt będzie bezpieczny zarówno dla człowieka, jak również dla kota, psa, czy bydła domowego. Pojawia się więc pytanie, jakim przepisom winny podlegać produkty myjące dla zwierząt. Nie ma sektorowego prawodawstwa UE dotyczącego produktów stosowanych do mycia zwierząt domowych, chyba że takie preparaty mają dodatkowe zastosowania i właściwości poza czyszczeniem czy myciem. Zgodnie z wytycznymi KE, mimo obecności np. w szamponach substancji myjących, nie podlegają one przepisom rozporządzenia detergentowego. Produkty te stanowią odpowiednie mieszaniny chemiczne, więc tym samym należy zadbać o właściwe oznakowanie produktu chemicznego, zaś w aspektach bezpieczeństwa spełniać wszystkie wymogi prawne zgodnie z dyrektywą w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (polską ustawą implementującą jej postanowienia), która określa wymagania dotyczące aspektów bezpieczeństwa produktów konsumenckich. W przypadku działania dezynfekującego lub leczniczego istnieją oczywiście dodatkowe wymagania prawne. Prawo o produktach biobójczych (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych nr 528/2012 z 22 maja 2012 wraz z późn. zm.) wyróżnia tzw. Grupę 3: Higiena weterynaryjna – produkty stosowane do celów utrzymania higieny weterynaryjnej, takie jak środki dezynfekcyjne, mydła dezynfekcyjne, produkty do higieny ciała lub paszczy lub produkty przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto prawo farmaceutyczne definiuje także produkt leczniczy weterynaryjny, jako produkt leczniczy stosowany wyłącznie u zwierząt. Zatem podsumowując, droga legislacyjna zależy od właściwości, przeznaczenia i składu produktu (substancji czynnej).
Obecne obowiązki producentów detergentów i nowe zgłoszenia
Przepisy Rozporządzenia 648/2004/WE stanowią, że producent detergentu musi go właściwie oznakować, przygotować oraz umieścić na stronie internetowej wykaz jego składników i na żądanie służb udostępnić arkusz dla personelu medycznego (zgodny z zał. VII C rozporządzenia detergentowego). Jednak nadal wielu producentów o tym zapomina. W kontekście przeglądu rozporządzenia pojawiają się głosy dotyczące zasadności dalszego przygotowywania arkusza dla służb medycznych w kontekście zharmonizowanych zgłoszeń (zharmonizowane informacje związane z pomocą w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia i środki profilaktyczne) na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/542 z 22 marca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin poprzez dodanie załącznika w sprawie zharmonizowanych informacji związanych z pomocą w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia. Na potrzeby przekazywania informacji ośrodkom zatruć, ECHA opracowała zharmonizowany format powiadomienia ośrodków zatruć (format PCN). Kolejnym wyzwaniem dla branży będzie nowy element związany z ww. zgłoszeniami – UFI. „Niepowtarzalny identyfikator postaci czynnej” (ang. unique formula identifier – UFI) – 16-znakowy kod alfanumeryczny, łatwy do zlokalizowania (np. w pobliżu kodu kreskowego lub piktogramów określających rodzaj zagrożenia) zgodnie z założeniami ma pojawić się na etykietach produktów chemicznych od 2025 r. obowiązkowo, niezależnie od zastosowania.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 3/2019 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...