Data publikacji: 2019-02-26
Firmy Nouryon (dawniej AkzoNobel Specialty Chemicals) oraz Gasunie poinformowały o realizowanym przez siebie innowacyjnym projekcie. Rzecz dotyczy dostarczania zielonego wodoru do spółki BioMCN w celu produkcji odnawialnego metanolu z dwutlenku węgla. W ocenie zainteresowanych jest to kolejny krok na drodze do zrównoważonego rozwoju procesów w przemyśle.
Nouryon i Gasunie badają również możliwość konwersji zrównoważonej energii elektrycznej na zielony wodór za pomocą instalacji elektrolizy wody o mocy 20 megawatów w holenderskim mieście Delfzijl. Ostateczna decyzja w sprawie tego projektu spodziewana jest jeszcze w tym roku.
BioMCN połączy wodór z planowanego zakładu z dwutlenkiem węgla pochodzącym z innych procesów w celu produkcji metanolu odnawialnego, czyli surowca do biopaliw oraz różnych surowców chemicznych. W porównaniu z metanolem pochodzącym z paliw kopalnych pozwoli to na redukcję emisji nawet o 27 tys. ton CO2 rocznie.
- Zawarte przez nas partnerstwo jest ważnym krokiem w kierunku realizowania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki dostawie zielonego wodoru możemy zastąpić gaz ziemny, jako surowiec i poddać recyklingowi emisje dwutlenku węgla w celu wyprodukowania nowych surowców i paliw, skutecznie przekształcając emisje CO2 w większą oszczędność węgla i pomagając Holandii w realizacji jej celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla – powiedział Søren Jacobsen, dyrektor zarządzający w BioMCN.
Knut Schwalenberg, dyrektor zarządzający ds. chemii przemysłowej w Nouryon dodał z kolei, że zielony wodór jest realistyczną alternatywą dla surowców kopalnych i umożliwia nowe formy kształtowania tzw. zielonej chemii.
- Infrastruktura gazowa odgrywa ważną rolę łącznika i stanowi ułatwienie w procesie transformacji energetycznej. W przyszłości będziemy w coraz większym stopniu transportować różne nośniki energii, takie jak wodór i gaz ziemny, przez nasze rurociągi. Jako niezależny operator sieci możemy podłączyć wodór od różnych dostawców w celu transportu do dużych klastrów przemysłowych w Holandii. Do 2030 r. sieć ta może mieć pojemność 10 lub więcej gigawatów – skwitował Gerard van Pijkeren, dyrektor zarządzający Gasunie New Energy.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...