Data publikacji: 2016-03-02
Rozpoczął się dziesiąty rok realizacji przez brazylijski koncern Braskem projektu dotyczącego produkcji tzw. zielonego polietylenu. Biotworzywo na dobre zadomowiło się już na globalnym rynku opakowaniowym.
Braskem, z siedzibą w brazylijskim Sao Paulo, jest światowym pionierem w zakresie poszukiwania technologii wywarzania klasycznych polimerów, m.in. polietyleun i polipropylenu z surowców odnawialnych. Przykładem takiego alternatywnego materiału opakowaniowego jest polietylen uzyskiwany z etanolu.
Braskem opracował innowacyjną technologię polimeryzacji etylenu pochodzącego z alkoholu etylowego wytwarzanego poprzez fermentację surowców roślinnych. Instalacja koncernu w miejscowości Triunfo w Brazylii produkuje kilka odmian „zielonego” polietylenu wysokiej i niskiej gęstości do różnorodnych zastosowań, głównie opakowaniowych. Z informacji przedstawianych przez Braskem wynika, że udział odnawialnego materiału może osiągnąć 100% w zależności od aplikacji.
Południowoamerykański koncern przedstawił, rok po roku, historię swojego największego osiągnięcia. Prace nad „zielonym” polietylenem, potem wzbogacone o prace nad takim samym polipropylenem rozpoczęły się niemal 10 lat temu. Każdy rok przynosił kolejne postępy.
2007 – Braskem wyprodukował pierwsze próbki „zielonego” etylenu w oparciu o etanol pozyskiwany z trzciny cukrowej. W tym samym roku pojawiły się, jeszcze niekomercyjne, partie polietylenu powstałego w całości z odnawialnych surowców. Produkt został poddany laboratoryjnym analizom w Stanach Zjednoczonych wedle kryteriów Normy ASTM D6866, która stanowi w Ameryce podstawę certyfikacji materiałów, półproduktów, substancji dodatkowych i wyrobów produkowanych z udziałem surowców odnawialnych. Pierwsze wiadomości o „zielonym” polietylenie były szeroko prezentowane na targach K 2007 w Niemczej, czyli największej globalnej wystawie dla przemysłu tworzyw sztucznych. Jednocześnie tworzywo zostało uhonorowane prestiżową nagrodą European Bioplastics Award przyznawaną przez europejskie stowarzyszenie producentów biotworzyw.
2008 - Braskem przystąpił do prac nad liniowym polietylenem niskiej gęstości (LLDPE) i ogłosił otrzymanie pierwszych próbek „zielonego” polipropylenu, jeszcze w skali laboratoryjnej.
2009 - Ogłoszono zawiązanie partnerstwa między Braskemem a duńskim przedsiębiorstwem Novozymes, będącym liderem w zakresie produkcji enzymów przemysłowych. Współpraca powstała z myślą o opracowania metody produkcji „zielonego” polipropylenu na bazie trzciny cukrowej. Do wyrobu propylenu z biomasy wykorzystano technologię fermentacji autorstwa Novozymes. W tym samym roku Braskem przystąpił do budowy zakładu biotworzyw.
2010 – Rozpoczęła się promocja marki I’m Green, pod którą kryje się „zielony” polietylen. Oprócz tego Braskem zainicjował rozpowszechnianie swego kodeksu postępowania dla dostawców etanolu, przy pomocy którego przedstawia przywiązanie do zasad zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim jednak do użytku oddano obiekt produkcyjny dla „zielonego” polietylenu w Triunfo, w stanie Rio Grande do Sul, o mocach rzędu 200 tys. ton rocznie. Dzięki zrealizowaniu inwestycji firma stała się światowym liderem w przemyśle biopolimerów. Rozpoczęły się także prace nad obiektem służącym do produkcji propylenu z surowców odnawialnych.
2011 – Belgijska jednostka certyfikująca Vincotte, zajmująca się certyfikacją tworzyw, które można kompostować w warunkach kompostownika przydomowego, a także biodegradowalnych w glebie i środowisku wodnym przyznała marce I’m Green swój certyfikat. Podczas targów interpack w Niemczech, największej europejskiej wystawie dla przemysłu opakowaniowego, Braskem promował swój polietylen z myślą o producentach opakowań. Ponadto ISCC (International Sustainability & Carbon Certification), czyli organizacja odpowiadająca za system certyfikacji łańcucha produkcji biomasy i biopaliw, który daje możliwość rozróżnienia nośników energii produkowanych w sposób zrównoważony przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł, potwierdziła wysoką jakość fabryk i technologii Braskem, w oparciu o które produkowany jest „zielony” polietylen.
2012 – Braskem wszedł ze swoim flagowym produktem na rynek Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo „zielony” polietylen z Brazylii pojawił się w ofercie niemieckiej firmy FKuR, co uczyniło z niej oficjalnego dystrybutora tego tworzywa w Europie.
2013 – Rozszerzeniu uległ zakres produkowanych przez Braskem gatunków „zielonego” polietylenu niskiej gęstości. Nowe odmiany przeznaczone są głównie dla wytwórców zamknięć do opakowań na napoje. Firma ogłosiła, że 19 globalnych marek, w tym gronie m.in. Danone, Embalixo, Faber Castell, Johnson & Johnson, Kimberly-Clark, Natura, Tetra Pak, Tigre i Walmart wykorzystuje „zielony” polietylen w opakowaniach swoich wyrobów.
2014 – Braskem potwierdził, że dzięki opracowanej przez siebie technologii oraz rodzajowi zastosowanego surowca każda wyprodukowana tona „zielonego” polietylenu wiąże nawet 2,5 tony dwutlenku węgla zawartego. Inną zaletą „zielonego” tworzywa ma być możliwość jego całkowitego odzysku przy użyciu powszechnie dostępnych metod.
2015 – Już ponad 80 marek, począwszy od opakowań do żywności, poprzez opakowania do produkcji środków higieny osobistej, aplikacje ogrodnicze, aż po części samochodowe używa zielonego polietylenu dostarczanego przez Braskem. Przychody koncernu wyniosły 14,3 mld dolarów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...