Data publikacji: 2010-04-19
Polska rozpoczyna rozdział uprawnień do emisji dla przedsiębiorstw na 2010 r. Komisja Europejska zadecydowała o przyjęciu polskiego Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012. O decyzji Komisji Europejskiej minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski poinformował w dniu dzisiejszym.
Komisja Europejska przyjęła polską propozycję planu w wysokości 208,5 mln ton uprawnień do emisji rocznie bez zastrzeżeń. Dzięki zmianie w sposobie zarządzania rezerwą dla nowych instalacji, przez cały okres 2008-2012 możliwe będzie wykorzystanie ok. 13 mln ton uprawnień na projekty JI, czyli wspólnych wdrożeń.
Jeszcze dziś Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE) rozpocznie przelewanie uprawnień do emisji wszystkim przedsiębiorstwom, które działają w tym systemie, a jest ich ok. 800. Są to np. przedsiębiorstwa energetyczne, obróbki szkła, papiernie – wszystkie, które mają powyżej 20 megawatów zainstalowanej mocy.
Polska została zobowiązana do przedłożenia Komisji nowego KPRU na lata 2008-2012 po wyroku Trybunału Europejskiego, który unieważnił decyzję KE z marca 2007 roku i nakazał wzięcie pod uwagę przy opracowywaniu oraz ocenie planu najnowszych danych emisyjnych dostępnych w momencie opracowywania Planu.
Sposób rozdziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest tożsamy z metodyką zastosowaną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1 lipca 2008 r. w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 – 2012 dla wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Wielkość przydziału uprawnień do emisji dla poszczególnych instalacji jest w zasadzie równa wielkości określonej w obowiązującym rozporządzeniu, a różnice odzwierciedlają dodatkowe uprawnienia przyznane z rezerwy w 2008 i 2009 roku, a także przypadki zamknięcia instalacji.
Dodatkowe uprawnienia z rezerwy będą przeznaczone na rozliczanie projektów wspólnych wdrożeń - JI (Joint Implementation), zwłaszcza projektów budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji wykorzystania biogazu. Jest to zgodne z celami polityki klimatycznej i energetycznej, a także będzie sprzyjać realizacji przepisów o eliminowaniu składowania bioodpadów.
Źródło: Ministerstwo Środowiska
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...