Data publikacji: 2015-04-09
Spółka PCC Rokita, w ocenie jej prezesa Wiesława Klimkowskiego, osiągnęła w 2014 r. dobre wyniki i to pomimo niesprzyjających cykli koniunkturalnych na swoje produkty. Firmie udało się wypracować wzrost skonsolidowanych zysków i marż na wszystkich poziomach.
Znaczący wpływ na wyniki PCC Rokita miała przede wszystkim koncentracja na obszarze wysokomarżowych produktów specjalistycznych, stanowiącym ok. 25% przychodów spółki. Udział tych produktów w przychodach wykazuje tendencję rosnącą. Produkty te są mniej dostępne na rynku i wytwarza je niewielu producentów, a co za tym idzie, generują wyższą marżę.
W segmencie produktów specjalistycznych liczy się głównie zrozumienie potrzeb naszych odbiorców i w efekcie opracowanie produktów i formulacji, które w precyzyjny sposób na nie odpowiadają. Rozwój w obszarze produktów specjalistycznych to nasza konsekwentnie realizowana strategia. Jednocześnie w trybie ciągłym prowadzimy proces poprawy efektywności działalności, nawet w najdrobniejszych przypadkach staramy się wdrożyć projekty optymalizacyjne. To daje wymierne efekty – przyznaje prezes Wiesław Klimkowski.
Chętnie wypowiada się także na temat obecnych I przyszłych inwestycji.
- W obszarach, w których produkujemy produkty masowe, takie jak chlor czy alkalia, koncentrujemy się głównie na zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów. Na wydziale elektrolizy (chlor, alkalia) produkcja w 2012 r. wynosiła ponad 120 tys. ton rocznie. W 2017 r. chcielibyśmy istotnie przekroczyć 160 tys. ton, a zwiększone zdolności produkcyjne elektrolizy osiągniemy dzięki inwestycji w konwersję elektrolizy na technologię membranową. Zmiana technologii to także obniżenie kosztów. Szacujemy, że z tytułu wdrożenia drugiego etapu inwestycji w elektrolizę membranową na zużywanej do procesu energii zaoszczędzimy rocznie ok. 20 mln zł. Należy jednak mieć na uwadze częściową pracę w 2015 r. jeszcze na dotychczasowej elektrolizie, zatem efekty będą w tym roku stosownie mniejsze – ocenł Wiesław Klimkowski.
W PCC Rokita zakończyła się właśnie ostatnia faza inwestycji elektrolizy membranowej I obecnie trwa rozruch po przełączeniu systemów. Proces przełączania spowodował niespełna miesięczny przestój instalacji. Przestój miał wpływ na niższą produkcję i sprzedaż chloru, produktów pochodnych, alkaliów oraz polioli. Odbije się to głównie w wynikach za pierwszy kwartał 2015 r. oraz w mniejszym stopniu w wynikach za drugi kwartał tego roku.
- Zwiększone ilości chloru będą w części zużywane na potrzeby wewnętrzne spółki. Przede wszystkim jednak nadwyżki będą sprzedawane na potrzeby jednego z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących ultraczysty kwas monochlorooctowy, powstającego na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Inwestycja realizowana jest przez spółkę PCC MCAA. Do produkcji kwasu monochlorooctowego używa się m.in. chlor. Kwas monochlorooctowy będzie dostarczany do odbiorców na całym świecie. Dostrzegamy tak znaczące korzyści z działalności PCC MCAA na terenie parku technologicznego w Brzegu Dolnym, że zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie strategicznej współpracy z tą spółką. Współpraca ta zakłada także możliwość udzielenia przez PCC Rokita zabezpieczeń finansowania projektu, m. in. w formie gwarancji lub poręczeń – komentuje Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.
W 2015 r. spółka będzie kontynuowała szereg inwestycji, w tym kończącą się kluczową elektrolizę membranową, rozbudowę zdolności wytwórczych tlenku propylenu oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych. Na inwestycje planuje wydać w tym roku ok. 130 mln zł. W obszarze polioli, produktów fosforo- naftalenopochodnych konsekwentnie zamierza zwiększać udział wysokomarżowych produktów specjalistycznych. W zakresie tych produktów będzie też intensyfikować prace badawczo-rozwojowe.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...