Data publikacji: 2013-07-30
Zakończyła się organizowana przez Fundację PlasticsEurope Polska akcja „Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne”.
Wydarzenie, które w tym roku miało miejsce już po raz trzeci, związane było z kajakowym rejsem rzecznym odbywanym przez podróżnika Dominika Dobrowolskiego. Spływ, w którym uczestniczył Dobrowolski, liczył sobie 1,5 tys. km i odbywał się Dunajcem, Wisłą, Brdą, Notecią, Wartą i Odrą. W ten sposób kajakarz – ekolog promował ochronę środowiska i zwracał uwagę na konieczność właściwego postępowania z odpadami tworzyw sztucznych.
Podczas trzytygodniowego eskapady odbyło się kilkanaście spotkań z lokalnymi społecznościami i samorządami, m.in. w Tarnowie, Puławach, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie. W ich trakcie organizatorzy akcji namawiali do wspólnej troski o czystość rzek i promowali odpowiedzialne i przyjazne środowisku zachowania, głównie konieczność segregowania i recyklingu odpadów.
- Odpady porzucone w środowisku często trafiają do rzek, a te odpady, które są lekkie i unoszą się na powierzchni wody ostatecznie dopłynąć mogą do morza. Jednocześnie wszystkie plastikowe odpady - nawet tak lekkie, jak torebka foliowa - mogą być powtórnie wykorzystane z korzyścią dla środowiska, jeśli tylko zostaną selektywnie zebrane – przekonuje Kazimierz Borkowski, dyrektor Fundacji PlasticsEurope. - Poprzez promowanie i wspieranie działań, dzięki którym tworzywa sztuczne nie trafiają na wysypisko lub do naszych mórz, mamy swój udział w rozwiązywaniu problemu zaśmiecania środowiska morskiego.
Jak zapewnia dyrektor Borkowski, europejski przemysł tworzyw sztucznych współpracuje z władzami, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami nauki oraz innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić korzystne dla środowiska zasady zagospodarowania odpadów. Ważnym elementem tych działań jest edukacja społeczeństwa, promująca zachowania służące ochronie środowiska i pełnemu wykorzystaniu zasobów, w tym surowców wtórnych z odpadów.
Tegoroczny Recykling Rejs był okazją do obserwacji i zebrania pierwszych opinii po wprowadzeniu dużych zmian w polskiej gospodarce odpadami, czyli tzw. rewolucji śmieciowej.
Organizatorzy akcji opowiadają, że zauważyć można już większe zaangażowanie społeczności lokalnych i zainteresowanie tematem zagospodarowania odpadów. Na całej trasie widać było przykłady dobrze zorganizowanej gospodarki odpadami, choć zdarzały się również mankamenty, jak choćby zbyt rzadko odbierane śmieci, które przez dłuższy czas pozostają w środowisku.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...