Data publikacji: 2018-11-23
Gorzowski zakład koncernu Solvay aktywnie uczestniczy w realizacji przez firmę projektu Move4earth, wspieranego przez Komisję Europejską. W ramach projektu w polskim zakładzie powstają m.in. innowacyjne poliamidy.
Zakład Solvay Engineering Plastics Poland w Gorzowie zajmuje się produkcją materiałów poliamidowych o specjalnie zaprojektowanych własnościach reologicznych, przeznaczonych na potrzeby m.in. rynku motoryzacyjnego, elektrycznego i elektronicznego oraz artykułów konsumpcyjnych.
- W naszym gorzowskim zakładzie został opracowany poliamid z serii Technyl 4earth, powstały w wyniku projektu Move4earth. Nasza placówka w Gorzowie już istniała zanim projekt wystartował i była przeznaczona do polimeryzacji poliamidowej i działalności mieszania, wraz ze wszystkimi niezbędnymi połączeniami do mediów i oczyszczania ścieków, co było ważne dla projektu Move4earth. Ponadto nasz gorzowski zakład miał już doświadczenie w produkcji odzyskanych związków poliamidowych z innych źródeł odpadów przemysłowych – powiedział Richard Bourdon, dyrektor projektu Move4earth w Solvay Performance Polyamides.
Projekt Move4earth jest jedną z kilku wspieranych przez Komisję Europejską inicjatyw Solvay, będących częścią programu LIFE+, w ramach którego firma realizuje zadania z dziedziny zrównoważonego rozwoju. Celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych procesów w zakresie recyklingu odpadów umożliwiających przetwarzanie tkanin technicznych (początkowo głównie z poduszek powietrznych) na wysokiej jakości poliamid 6.6 o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko.
– Zapotrzebowanie na efektywne kosztowo, a jednocześnie specjalistyczne tworzywa sztuczne z recyklingu staje się coraz większe w całej Europie. Producenci i przetwórcy szukają sposobu na ograniczenia swojej zależności od surowców kopalnych, których to ceny są bardzo chwiejne. Projekt Move4earth stanowi zatem doskonały przykład starań zmierzających do ograniczenia wpływu działań własnych oraz naszych klientów na środowisko naturalne. Pokazuje też dążenie do korzystania z infrastruktury przemysłowej na terenie Europy. Projekt odpowiada więc na potrzebę opracowania bardziej efektywnych rozwiązań recyklingowych. Ma to zmniejszyć ilość niewykorzystywanych odpadów będących tworzywami konstrukcyjnymi. Aby zrealizować powyższe cele, Solvay opracował zaawansowaną technologię recyklingu. Ten innowacyjny proces prowadzi do powstania wysokiej jakości poliamidu 6.6, bez znaczącej utraty kluczowych właściwości materiału i z zachowaniem stabilnej lepkości oraz dobrych właściwości mechanicznych– mówi Peter Browning, Solvay Engineering Plastics General Manager..
Solvay jest firmą specjalizującą się w produkcji zaawansowanych materiałów i specjalistycznych chemikaliów. Jej oferta znajduje zastosowanie w samolotach, samochodach, akumulatorach, urządzeniach inteligentnych i sprzęcie medycznym, przy wydobyciu minerałów, ropy i gazu. Koncern z siedzibą w Brukseli zatrudnia około 26,8 tys. osób w 61 krajach. W 2017 r. sprzedaż netto wyniosła 10,1 mld euro, z czego 90% pochodziło z działalności, w której Solvay plasuje się wśród trzech największych globalnych producentów, co dało mu marżę EBITDA na poziomie 22%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...