Data publikacji: 2013-02-07
Załoga likwidowanego Zachemu pogodziła się z faktem, że w Bydgoszczy nie utrzyma się także produkcja epichlorohydryny. Jedna z najnowocześniejszych w Europie instalacji EPI od kilku tygodni nie działa i wciąż nie ma na nią kupca.
Po sprzedaży przez Ciech – właściciela Zachemu - koncernowi BASF jednostki wytwarzającej TDI, dział produkcyjny epichlorohydryny stał się ostatnią wartościową częścią bydgoskiej spółki.
- Instalacja nie została jeszcze rozebrana, jest tylko zabezpieczona. Firma chce ją sprzedać, ale wpierw trzeba znaleźć nabywcę – mówi w rozmowie z „Chemia i Biznes” Piotr Kuzimski, były już rzecznik prasowy Zachemu.
Ciech, jeszcze w styczniu pytany przez „Chemia i Biznes” o dalsze losy EPI tłumaczył, że właśnie się one klarują i lada dzień będzie coś wiadomo. Po upływie dwóch tygodni wciąż jednak brak jakichkolwiek informacji.
- Nieużywana instalacja z biegiem czasu zamienia się w pomnik i taki ostatecznie będzie los EPI. Były wprawdzie spotkania z potencjalnymi kontrahentami, ale nie przyniosły rezultatów – dodaje Andrzej Werner, szef Solidarności w Zachemie.
Z rozmowy z członkiem kierownictwa Zachemu dowiadujemy się natomiast, że w dalszym ciągu istnieje plan, by znaleźć inwestora, który przeniósłby bydgoską instalację w inne miejsce. Technicznie jest to wykonalne. Oczywiście byłby to inwestor zagraniczny, ale w Polsce zostałyby przynajmniej pieniądze ze sprzedaży.
- W tej chwili jestem niestety pesymistą, że nawet taki scenariusz uda się zrealizować – przyznaje nasz rozmówca.
Instalacja EPI w Zachemie została niedawno zmodernizowana w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Projekt dofinansowany ze środków UE obejmował budowę instalacji i wdrożenie technologii produkcji EPI z gliceryny. Modernizacja spowodowała, że produkt końcowy staje się o wiele czystszy. Podobnie zaawansowaną linię ma tylko jedna firma w Europie, Zachem dysponowałby więc drugą. Epichlorohydryna znajduje zastosowanie w produkcji m.in. żywic epoksydowych, gliceryny syntetycznej, lakierów nawierzchniowych, elastomerów, farb podkładowych, środków farmaceutycznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...