Data publikacji: 2012-05-14
Spór zbiorowy w Zakładach Azotowych Puławy zakończył się. Większość pracowników już od dłuższego czasu krytycznie oceniała działania przywódców związkowych dwóch organizacji (Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego i Społecznego Związku Zawodowego), które blokowały powszechne regulacje płacowe uzgodnione przez zarząd z pozostałymi czterema organizacjami związkowymi.
W ubiegłym tygodniu członkowie ZZPRC podczas Walnego Zgromadzenia swojej organizacji, zobowiązali zarząd związku do podpisania porozumienia kończącego trwający od sierpnia 2011 r. spór oraz porozumienia płacowego gwarantującego 15% wzrost funduszu płac. Porozumienie kończące spór zbiorowy podpisał również Społeczny Związku Zawodowego.
Spór powinien zakończyć się dokładnie dwa miesiące temu, gdy porozumienia płacowe podpisało większość organizacji związkowych działających w spółce. Pracownicy zakładów stracili za ten okres część wynegocjowanych podwyżek. Spółka narażona była na negatywne skutki trwającej przez 10 dni akcji protestacyjnej (17-26 marca). Spór uderzał też w wizerunek spółki jako największego pracodawcy w regionie i firmy szczycącej się swoim odpowiedzialnym społecznie i ekologicznie wizerunkiem.
- Zarzucanie nam przez paru działaczy związkowych niedostatecznej dbałości o bezpieczeństwo i interesy pracowników, to po prostu niegodziwość – uważa Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy spółki. - Jesteśmy dumni z naszych działań na rzecz bezpieczeństwa pracy. Spełniamy wszelkie normy, prowadzimy systematyczne szkolenia dla pracowników, inwestujemy dziesiątki milionów złotych w modernizacje naszych instalacji i lepsze warunki pracy. W ramach zintegrowanego systemu zarządzania środowiskiem, jakością i bezpieczeństwem prowadzimy statystyki wypadkowe i obserwujemy, że przy stale malejących liczbach wypadków najczęstszymi zdarzeniami w ostatnich latach są zwykłe drobne wypadki, nie związane z chemiczną specyfiką naszej firmy.
Realizując kolejne inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne i poprawiające efektywność instalacji spółka utrzymuje stabilny poziom zatrudnienia. Ten element oraz porównywalnie wysokie zarobki są w ostatnich latach powodem bardzo dużego zainteresowania pracą w Zakładach Azotowych Puławy.
Oprócz płacy zasadniczej, dodatku zmianowego na poziomie blisko 1000 zł dla osób pracujących w takim trybie, są też nagrody okolicznościowe płacone czasem kilka razy do roku. Zarząd zaproponował teraz stworzenie dodatkowo stałego systemu premiowego powiązanego z wynikami finansowymi prezentowanymi co kwartał.
- Paru działaczy związkowych pokazywało całkiem inne Zakłady Azotowe Puławy. Na szczęście sami pracownicy i szeregowi związkowcy lepiej wiedzą w jakiej firmie pracują i zaprotestowało przeciwko prowadzeniu sporu – podkreśla rzecznik prasowy spółki.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...