Data publikacji: 2012-07-27
Zakłady Azotowe Puławy podpisały ze szwedzką firmą Sandvik Process Systems kontrakt na dostawę licencji, projektu bazowego oraz podstawowych urządzeń instalacji do produkcji nowych nawozów: Pulgran® / Pulgran S®. Zakładana, docelowa wydajność produkcji to 20 ton nawozu/godzinę.
Dzięki zastosowanej technologii w Puławach wytwarzany będzie nowy dwuskładnikowy nawóz w formie półkolistych pastylek, produkowanych z mieszaniny stopu mocznika i drobno zmielonego krystalicznego siarczanu amonu. Technologia ta, oprócz jednolitego oraz trwałego produktu, zapewni dużą elastyczność ruchową linii produkcyjnej i łatwe przestawienie na produkcję nawozu o innym składzie lub samego czystego mocznika. Gwarantuje też niskie zużycie mediów pomocniczych.
Obecnie trwa budowa głównego obiektu centrum logistycznego (pakownia, magazyn produktu, ekspedycja produktu, budynek socjalno-biurowy i socjalno-techniczny). Budynek produkcyjny i magazynowy dla siarczanu amonu jest w trakcie projektowania.
- To kolejny etap inwestycji w Nowy Kompleks Nawozowy Puław, w którym będziemy produkować nawozy azotowe z dodatkowymi składnikami i w nowej postaci. Tym samym przechodzimy z produkcji typowego „mass commodity” jakim jest mocznik w kierunku specjalistycznych, nowoczesnych nawozów azotowych pod konkretne uprawy. Z finansowego punktu widzenia, wprowadzenie do naszej palety nowych produktów przyniesie wyższe marże, ale przede wszystkim uchroni nas przed konsekwencjami bezpośredniej konkurencji na rynku z mocznikiem produkowanym w krajach o zdecydowanie niższych kosztach gazu ziemnego – powiedział Marek Kapłucha, członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i logistykę.
Pulgran S® to nawóz dwuskładnikowy, dostarczający roślinom uprawnym azot i siarkę przy jednorazowej aplikacji. Zawiera azot w dwóch formach: amidowej i amonowej oraz siarkę – składnik charakteryzujący się dużym niedoborem w glebie. Na nowych liniach produkcyjnych będzie można również produkować mocznik w formie pastylek – Pulgran®. Gwarantowana wielkość pastylek to 3-5 mm.
Firmę Sandvik założył w roku 1862 Göran Fredrik Göransson, w miejscowości Sandviken, w Szwecji. Debiut na Giełdzie Sztokholmskiej odbył się w roku 1901. W roku 1972 nazwa firmy zmieniona została na Sandvik AB, a w roku 1984 wprowadzono decentralizację organizacji, z wydzieleniem jednostki macierzystej, obszarów biznesowych, oddziałów regionalnych i firm usługowych. Sandvik jest grupą firm działających w zakresie zaawansowanych technologii i specjalistycznych produktów, zajmujących pozycję lidera w wybranych dziedzinach trzech obszarów:
Wchodząca w skład grupy Sandvik firma Sandvik Process Systems specjalizuje się w produkcji taśm stalowych, płyt do prac oraz systemów procesowych opartych na wykorzystaniu taśm stalowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...