Data publikacji: 2019-11-18
Norweski koncern Yara i tamtejsza firma Nel podpisali umowę, której celem jest opracowanie tzw. czystego wodoru, który pozwoliłby Yarze zainicjować produkcję nawozów o niskim śladzie węglowym.
Projekt opiera się na opracowaniu przez przedsiębiorstwo Nel nowej technologii elektrolizy wody, która zostanie przetestowana w istniejącym zakładzie Yara w Porsgrunn w Norwegii. Chodzi tutaj o wytwarzanie wodoru ze źródeł odnawialnych, który zostanie wprowadzany do istniejącej instalacji amoniaku i następnie albo wykorzystywany do produkcji nawozów, albo jako zielony amoniak.
- Cieszymy się, że nawiązujemy współpracę z Nel i pracujemy nad stworzeniem zielonego amoniaku i nawozów o niskiej zawartości węgla. Misją Yary jest odpowiedzialne wyżywienie świata i ochrona planety. W ciągu ostatnich dziesięcioleci usunęliśmy już około połowę naszej bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych i pracujemy nad neutralnością dwutlenku węgla do 2050 r. Produkcja nawozów z wodorem wolnym od węgla będzie bardzo ważnym krokiem w kierunku osiągniecia tego celu – ocenia Tove Andersen, wiceprezes koncernu Yara.
Przez długo czas zespół ekspertów Yara zastanawiał się, w jaki sposób można produkować nawozy przy użyciu tylko powietrza, wody, słońca, wiatru i skał. Odpowiedź musiałaby być zrównoważonym, efektywnym energetycznie i opłacalnym komercyjnie rozwiązaniem. Sposób, który potencjalnie przynajmniej wypełnia większość tych postulatów, został znaleziony w historii norweskiego koncernu.
Elektroliza to prawie stuletnia technologia, która stała się niekonkurencyjna z powodu niskich kosztów energii kopalnej. Teraz jednak ma szansę powrotu do użycia. Zastosowany w projekcie elektrolizer będzie wytwarzał wodór z wody za pomocą elektryczności. Nel opracowuje elektrolizer nowej generacji, który będzie testowany w Porsgrunn. Wydajność jednostki wyniesie 5 MW, co odpowiada 1% produkcji wodoru w Porsgrunn. Oczekuje się, że zostanie zainstalowany w 2022 r.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Nel. Nasza fabryka amoniaku stanie się początkiem naszej transformacji w kierunku produkcji nawozów bezemisyjnych – powiedział Jon Sletten, kierownik zakładu w Porsgrunn.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...