Data publikacji: 2020-04-10
Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego informuje o kolejnych udanych rozmowach z rządem, skutkujących przyjęciem prawa uwzględniającego zarówno potrzebę walki z epidemią koronawirusa, jak również interesy firm z branży kosmetycznej i detergentowej.
Stowarzyszenie przypomina, iż stan epidemii ogłoszony w Polsce 20 marca 2020 roku wprowadził istotne ograniczenia eksportowe. Wpłynęły one w istotny sposób na warunki działania firm kosmetycznych i detergentowych.
Firmy ze wspomnianych branż zostały zobowiązane m. in. do powiadamiania właściwego urzędu wojewódzkiego nie później niż 36 godzin przed zamiarem wywozu/eksportu środków ochrony indywidualnej i produktów do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń. W wielu przypadkach takie zgłoszenie skutkowało zakazem wywozu poza Polskę (Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii - Dz.U. 2020 poz. 491 z późn. zm.).
W ocenie władz Stowarzyszenia, wejście w życie tego rozporządzenia zrodziło wiele wątpliwości dotyczących kryteriów dla podlegających obowiązkowi zgłoszenia produktów określanych jako środki dezynfekujące, jak również kryteriów, na podstawie których środki mogłyby zostać objęte zakazem wywozu, czy trybu przekazania zwrotnej informacji o zakazie wywozu. Nie doprecyzowano także co stanie się z zatrzymanymi środkami: czy zostaną one od producenta odkupione, znacjonalizowane, czy też zawrócone do zakładu produkcyjnego? Ta sytuacja niepewności, to dla wielu firm duże utrudnienie i bariera prowadzenia działalności. Na szczęście sytuacja została pomyślnie przez rząd rozwiązana.
- Od początku marca, kiedy w Polsce zostały potwierdzone pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, GIS, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Finansów, Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i innymi kluczowymi dla tej sytuacji urzędami. Przekazujemy organom administracji publicznej zgłaszane przez firmy członkowskie informacje dotyczące barier handlowych i produkcyjnych, utrudniające firmom funkcjonowanie, a także proponujemy dogodne dla branż rozwiązania i uproszczenia przepisów. Wiele z tych postulatów znalazło się w kolejnych rozporządzeniach ukazujących się w ostatnim czasie – mówi dr Anna Oborska – dyrektor generalny i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia.
W tych okolicznościach dużym sukcesem działań prowadzonych przez Stowarzyszenie i otwartego dialogu z władzami jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ograniczyło ono zakres pojęcia „środków do dezynfekcji” do produktów biobójczych, wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych i tym samym całkowicie wyłączyło produkty kosmetyczne z obowiązku zgłaszania ich wywozu. Nierozstrzygnięta pozostaje jeszcze kwestia produktów biobójczych. Stowarzyszenie prowadzi w tej sprawie dialog ze stroną rządową i ma nadzieję na pozytywne decyzje także dla tej grupy produktów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...