Data publikacji: 2015-03-31
W centrum CEZAMAT rozpoczną się prace nad wykrywaniem metodami chemicznymi zagrożeń dla środowiska.
CEZAMAT PW znalazł się w gronie trzech zwycięskich polskich projektów, które zostały zakwalifikowane jako laureaci konkursu Teaming for Excellence w ramach europejskiego programu Horyzont 2020. Jego projekt CEZAMAT-Environment dotyczy innowacyjnych, samoorganizujących się sieci czujników chemicznych i biochemicznych, umożliwiających wykrywanie zagrożeń dla środowiska. W ramach programu CEZAMAT otrzyma blisko 500 tys. euro na przygotowanie szczegółowego biznesplanu uruchomienia w Polsce nowej instytucji badawczej – Centrum Doskonałości.
Obszar tematyki projektu CEZAMAT-Environment poświęcony będzie badaniom podstawowym i wdrożeniom samoorganizujących się sieci czujników chemicznych i biochemicznych umożliwiających zmasowane równolegle oraz przestrzennie, rozproszone wykrywanie zagrożeń dla środowiska i innych parametrów określających stan zasobów naturalnych (np. lasów lub upraw rolnych, ekosystemów wodnych).
Powstające Centrum będzie miało wybitnie interdyscyplinarny zakres tematyki badawczej i będzie sprzyjało jednoczeniu najwyższej klasy zespołów badawczych (z Polski i nie tylko) z takich dziedzin, jak chemia, biochemia, elektronika, informatyka, nanotechnologia, MEMS, telekomunikacja, inżynieria środowiska, fizyka, inżynieria materiałowa.
Pierwszym celem projektujest opracowanie szczegółowego i solidnego biznesplanu dla utworzenia Centrum tak, aby było zdolne do osiągnięcia swojej długofalowej wizji. Nowe Centrum będzie zlokalizowane na terenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii powstającego na terenie Politechniki Warszawskiej, którego to budowa ma zostać ukończona pod koniec 2015 r. czyli równocześnie z przewidywanym terminem zakończenia opracowywania biznesplanu.
W powstającym Centrum Doskonałości będą stosowane najlepsze praktyki w zakresie nauki, innowacji i zarządzania, wywodzące się z wysoko rozwiniętych europejskich instytutów. W ciągu pierwszych pięciu lat działalności ustanowiona zostanie prawie samofinansująca i zrównoważona europejska instytucja zorientowana na najbardziej zaawansowane badania środowiskowe.
Teaming for Excellence to prestiżowy program organizowany przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020. Jego celem jest wyrównywanie poziomu rozwoju naukowego oraz zmniejszanie jakościowych różnic pomiędzy badaniami prowadzonymi w poszczególnych krajach europejskich. Ideą konkursu jest powołanie nowej instytucji badawczej przy aktywnej współpracy i wymianie doświadczeń z zagranicznymi uznanymi partnerami – ośrodkami naukowymi.
CEZAMAT to powstający w Warszawie kompleks badawczy służący prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Centrum wyposażone będzie w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji. Bezpośrednim beneficjantem projektu CEZAMAT jest Politechnika Warszawska, ale ze względu na wymiar finansowy i organizacyjny, jak i interdyscyplinarny charakter przedsięwzięcia jest ono realizowane przez Konsorcjum złożone z dziewięciu uznanych warszawskich jednostek naukowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...