Data publikacji: 2014-07-17
Na udział w kilkuset projektach z zakresu poprawy ociepleń budynków mogły liczyć przez ostatnie trzy lata firmy z obszaru m.in. chemii budowlanej oraz te dostarczające tworzywa sztuczne do budownictwa.
30 czerwca 2014 r. upłynął termin zakończenia realizacji inwestycji termomodernizacyjnych oraz pełnego wydatkowania przeznaczonych na nie środków dla dwóch umów zawartych w 2011 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Bankiem Światowym.
Przez ostatnich kilkadziesiąt miesięcy w ramach tzw. Systemu Zielonych Inwestycji zostało zmodernizowanych w naszym kraju 389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych oraz budynków administracji publicznej. Pieniądze na ten cel (73 mln zł) pochodziły ze środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2, a w konsekwencji ze sprzedaży jednostek AAU (jednostki przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń).
Polska była w stanie wygenerować uprawnienia AAU ponieważ o 30%, względem wymaganych 6%, zmniejszyła swoją emisję gazów cieplarnianych w ramach zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto. Wśród modernizowanych obiektów znalazły się obiekty m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Na skutek oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, w wyniku realizacji wszystkich projektów możliwe ma być dalsze zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 49 tys. ton rocznie.
Tymczasem z wyliczeń PlastcsEurope wynika, że obecnie budynki odpowiadają za ok. 40% zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w UE. Poprawa efektywności energetycznej zarówno starych, jak i nowych gmachów jest zatem jednym z kluczowych elementów polityki oszczędzania zasobów. Blisko 70% energii zużywanej w budynkach przypada na ogrzewanie i chłodzenie. Zwiększenie efektywności energetycznej budynków przy równoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię jest więc kluczem do zminimalizowania wpływu, jaki budownictwo wywiera na środowisko. Tworzywa sztucznych pozwalają zaś na mniejszą o 9% emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do alternatywnych materiałów stosowanych przy izolacji budynków oraz zapewniają wzrost oszczędności energii o 16% w porównaniu z innymi materiałami izolacyjnymi.
Przyjmując w 2010 r. nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków, UE wyznaczyła kilka celów. Przede wszystkim każdy nowopowstały budynek powinien być od 2021 r. budynkiem „o niemal zerowym zużyciu energii” (dla budynków publicznych cel ten ustalono na 2019 r.).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...