Data publikacji: 2016-02-22
Rozwija się współpraca między polską firmą biotechnologiczną Selvita a niemieckim przedsiębiorstwem Merck. Obszarem kooperacji jest walidacja nowych koncepcji terapeutycznych w obszarze onkologii.
Współpraca między firmami potrwa trzy lata. Jej podstawowym celem jest dostarczenie pierwszych w swojej klasie (tzw. first-in-class) związków małocząsteczkowych o potencjale terapeutycznym w licznych wskazaniach onkologicznych. Obydwaj partnerzy wnieśli do wspólnego przedsięwzięcia zasoby ludzkie i finansowe, doświadczenie w walidacji nowych celów terapeutycznych, wiedzę z zakresu bioinformatyki, chemii medycznej, biologii in vitro i in vivo oraz toksykologii.
Merck chce w ramach współpracy dokonać znaczącego postępu w badaniach nad metabolizmem komórek nowotworowych, a tym samym opracować innowacyjne leki onkologiczne. Współpraca została uznana przez firmy za wiodącą w portfolio projektów badawczo-rozwojowych opartych na modelu dzielonego ryzyka. Ramy projektu pozostają podobne do tych, jakie obie spółki wypracowały w trakcie dwuletniej współpracy w obszarze metabolizmu nowotworów zainicjowanej w 2013 r.
Zgodnie z postanowieniami nowej umowy, Merck uzyskał wyłączną licencję do wspólnie wypracowanej własności intelektualnej, a Selvita otrzyma honoraria związane z postępami w pracach oraz procentowy zysk ze sprzedaży leku w przypadku jego pomyślnego rozwoju i komercjalizacji w wydaniu spółki Merck.
Kooperacja obejmuje etap identyfikacji i charakteryzacji małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym, po którym Merck będzie kontynuował rozwój związków samodzielnie.
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Merck jest natomiast wiodącą firmą naukową oraz technologiczną działającą w branży ochrony zdrowia, life science oraz innowacyjnych technologicznie surowców. Powstała w 1668 r. i tym samym uchodzi za najstarszą na świecie firmę farmaceutyczną i chemiczną.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...