Data publikacji: 2014-07-24
100 tys. ton LPG rocznie; 9 tys. ton wodoru i 25 tys. ton benzyny zapewni Grupie Lotos nowy Węzeł Odzysku Wodoru (WOW). Te cenne produkty powstaną z gazów wodorowych spalanych obecnie w sieci gazu opałowego.
Umowę na budowę obiektu Grupa Lotos podpisała z amerykańską firmą AMCS Corporation. Obecnie trwają już prace projektowe i przygotowawcze, a budowa WOW rozpocznie się wiosną 2015 r. Instalacja powinna być przekazana do użytkowania w końcu października 2016 r.
Wodór jest w gdańskiej rafinerii niezbędny dla instalacji hydrokrakingu i hydroodsiarczania, produkujących najwięcej paliw. Zbudowanie Węzła Odzysku Wodoru pozwoli zwiększyć produkcję na instalacjach hydrokrakingu, obniżyć koszt produkcji wodoru i uzyskać znaczną ilość LPG i surowej benzyny.
- Koszt tej inwestycji szybko się zwróci. Zarówno dzięki skierowaniu na rynek dodatkowej znacznej ilości gazu płynnego LPG, jak i zwiększeniu produkcji instalacji hydrokonwersyjnych – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy Lotos i jej dyrektor ds. produkcji i rozwoju. - Zastąpienie gazów wodorowych gazem ziemnym zwiększy ponadto stabilność i bezpieczeństwo zasilania sieci gazu opałowego. Dodatkowy efekt to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
WOW zostanie zbudowany przez AMCS Corporation w formule „pod klucz”. Wcześniej amerykańskie przedsiębiorstwo wybudował w Polsce instalację kriogenicznego rozdziału gazów dla włocławskiego Anwilu.
- Inwestycja jest pokłosiem innowacyjnego pomysłu i stałego dążenia do podnoszenia efektywności procesu przerobu ropy w Grupie Lotos - ocenia Grzegorz Hrycyna, szef biura zarządzania projektami technicznymi Grupy Lotos. - Innowacyjność polega na takim zastosowaniu technologii kriogenicznej do rozdziału wodoru i węglowodorów, że w efekcie otrzymamy produkty o wysokiej czystości.
Wybrana przez Lotos technologia kriogeniczna zapewnia 95% odzysk wodoru i wysoką jakość LPG już gotowego do sprzedaży. W tej technologii gaz wsadowy jest schładzany do niskiej temperatury, w której następuje rozdział na wodór oraz mieszaninę węglowodorów, które przechodzą w stan ciekły. Wsadem na instalację WOW będą pochodzące z kilku instalacji gazy wodorowe, które obecnie kierowane są do sieci gazu opałowego i spalane w piecach technologicznych.
Centralnym elementem instalacji będzie coldbox, w którym mieszanina gazów wodorowych zostanie schłodzona do niskich temperatur i nastąpi oddzielenie wodoru od węglowodorów, które przejdą w stan ciekły. Obok Instalacji WOW i zbiornika LPG zbudowany zostanie również autonalewak LPG i stacja redukcyjna gazu ziemnego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...