Data publikacji: 2016-01-21
Wermikulit, krzemian i wapń, szamot i włókna mineralne to coraz popularniejsze materiały służące do produkcji płyt wysokotemperaturowych.
Firma Vitcas wprowadza na polski rynek wysokotemperaturowe płyty. Mogą one służyć do akumulacji ciepła, izolacji i jako materiał konstrukcyjny w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie właściwości ogniotrwałych.
Jak tłumaczą przedstawiciele producenta, jednym z bardziej popularnych materiałów o właściwościach izolacyjnych jest wermikulit, czyli występująca w środowisku naturalna warstwa krzemianu aluminiowo-magnezowego. Cechą charakterystyczną wermikulitu jest proces eksfoliacji, czyli rozszerzania się pod wpływem działania ciepła. Sprasowany wermikulit jest dostępny pod postacią płyt.
Płyty wermikulitowe mają szereg zastosowań. Są używane do izolacji urządzeń grzewczych wykorzystywanych w gastronomii. Stosuje się je też jako izolację ścian wkładów kominkowych. Podwyższając temperaturę spalania wewnątrz komory, przyczyniają się do zwiększenia czystości spalin, dzięki czemu szyba wkładu dłużej pozostaje czysta. Płyty wermikulitowe są mocniejsze niż te z włókien ceramicznych, ale mimo to można poddawać je obróbce mechanicznej przy użyciu narzędzi do drewna.
Podobne właściwości jak płyty wermikulitowe mają też płyty krzemianowo - wapniowe. Są najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonywania izolacyjnej obudowy kominka. Mogą być używane jako materiał do wykonania obudowy czopucha, izolacji ścian bocznych i ścian znajdujących się za kominkiem. Płyty krzemianowo - wapniowe mają też szerokie zastosowanie w przemyśle petrochemicznym, metalurgicznym, odlewniczym, ceramicznym oraz w hutach szkła.
Właściwością odwrotną do izolacji jest akumulacja ciepła. Materiałem znanym ze swych właściwości akumulacyjnych jest zaś szamot. Akumulacyjne płyty szamotowe są przeznaczone do tworzenia ciepłej obudowy kominka. Ciepło z nagrzanych płyt akumulacyjnych jest wypromieniowywane do pomieszczenia równomiernie, co zapobiega przegrzewaniu pomieszczenia, a następnie jego szybkiemu wychładzaniu.
Z kolei płyty z włókien mineralnych są dobrą alternatywą dla powszechnie stosowanych płyt gipsowo-kartonowych. Są odporne na działanie temperatury nawet do 1500 st. C i mogą być montowane m.in. w otoczeniu wkładu kominkowego. W budynkach krytych strzechą mogą zostać zastosowane jako ochrona dachu przed wysoką temperaturą.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...