Data publikacji: 2018-02-01 / Autor: Dominik Wójcicki
Koncern DowDuPont, utworzony z połączenia dwóch amerykańskich potentatów chemicznych, nie stał się w 2017 r., jak przewidywano, największą chemiczną spółką świata pod względem wysokości przychodów. Ogłoszone właśnie wyniki sprzedażowe okazały się niższe niż wyniki lidera przemysłu chemicznego, czyli niemieckiego BASF.
BASF za 2017 r. uzyskał przychody w kwocie 64,5 mld euro. Z kolei wynik DowDuPont to 62,5 mld dolarów. Różnicę powiększa jeszcze fakt, iż euro jest waluta nieznacznie silniejsza od dolara (średnia cena dolara to ok. 0,8 euro).
Ubiegły rok był pierwszym, w którym funkcjonował DowDuPont po udanej fuzji działających wcześniej osobno przedsiębiorstw. Jego sprzedaż netto wzrosła o 30% względem 2016 r., a zyski osiągnięto we wszystkich segmentach operacyjnych i regionach geograficznych. Głównymi czynnikami napędzającymi wzrost sprzedaży były segmenty: Materials Science – Performance Materials & Coatings (37% udziałów w przychodach), Industrial Intermediates & Infrastructure (17%) oraz Packaging & Specialty Plastics (13%); Specialty Products – Transportation & Advanced Polymers (14%) oraz Electronics & Imaging (12%); a także Agriculture (2%). Dwucyfrowe wzrosty sprzedaży odnotowano w regionach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (+17%), Azji i Pacyfiku (+15%) i Ameryki Północnej (+10%).
Zysk koncernu wzrósł w wyniku podniesienia się wolumenu i cen, w tym wskutek nowych mocy produkcyjnych, synergii kosztowych. Zyski te z nadwyżką skompensowały istnienie wyższych kosztów surowców oraz wydatków na rozruch nowych instalacji na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej w USA.
Ponadto spółka spełniła kluczowe wymagania związane z fuzją Dow Chemicals i DuPont, w tym zbycie portfela produktów z obszaru środków chwastobójczych i owadobójczych, a także pewnych części pionu R&D zajmującego się ochroną zbóż. Doszło także do zbycia działalności z obszaru kopolimerów etylenu/kwasu akrylowego Dow PRIMACOR oraz zbycia wybranej części działalności w branży kukurydzy Dow AgroSciences w Brazylii. Spółka zamknęła również transakcję nabycia działalności FMC w zakresie zdrowia i żywienia.
- Nasze wyniki za rok 2017 odzwierciedlają istniejący silny popyt na wiele naszych usług, siłę naszego silnika innowacji oraz naszą wiodącą pozycję na rynkach rozwijających się. Osiągnęliśmy te wyniki podczas zamykania fuzji, skupiając naszą działalność na kluczowych rynkach i osiągając jednocześnie ponad 800 mln dolarów oszczędności dzięki naszym programom synergii kosztowej. Dzięki osiągniętym postępom podnosimy nasze zobowiązanie w zakresie synergii kosztowej z 3 mld dolarów do 3,3 mld dolarów. Osiągnęliśmy również znaczne postępy w zakresie utworzenia spółek giełdowych, które zostaną uruchomione za ok. 14-16 miesięcy - powiedział Ed Breen, dyrektor generalny DowDuPont.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...