Data publikacji: 2016-10-25
Węgierski koncern MOL, lider tamtejszego przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego, ogłosił swoją nową strategię rozwoju obejmującą okres do 2030 r.
Celem firmy zapisanym w dokumencie „MOL Group 2030 – Enter Tomorrow” jest stać się wiodącą grupą chemiczną w regionie Europy Środkowo – Wschodniej i „pierwszym wyborem dla konsumentów poprzez zaspakajanie ich różnorakich i zmieniających się potrzeb przy pomocy odpowiednich produktów i usług, a także podstawowym źródłem rozwiązań mobilnych i innowacji, oferując jednocześnie rosnące zyski swoim akcjonariuszom”.
MOL ma także zamiar zwiększyć udział w rynku paliw w regionie Europy Środkowo – Wschodniej do 25-30% w porównaniu z nieco ponad 20% obecnie i wejść do grona liderów firm w tym sektorze, jeśli chodzi o poziom rentowności.
W segmencie rafineryjnym węgierski koncern chce utrzymać czołową pozycję w zestawieniu przedsiębiorstw dysponujących najbardziej wydajnymi rafinerami, oferującymi jednocześnie zdywersyfikowane portfolio produktów. Zamierza dodatkowo dążyć do dalszej poprawy efektywności kosztowej i energetycznej w tym obszarze.
Jednocześnie w odpowiedzi na tendencje płynące z rynku rafineryjnego oraz szybkie rozprzestrzenianie się alternatywnych technologii wraz ze zmieniającym się zachowaniem konsumentów, zabiegać będzie MOL o produktowe zróżnicowanie swojej działalności rafineryjnej do 2030 r. Planowany jest wzrost z obecnych 30% do 50% udziału produktów nie paliwowych w ogólnym portfolio spółki. Ma być to uczynione poprzez staranny dobór projektów inwestycyjnych, koncentrujących się przede wszystkim na petrochemii oraz chemii.
Firma do 2030 r. pragnie wydać po 1,5 mld dolarów w każdym pięcioletnim okresie - łącznie zatem 4,5 mld dolarów – na projekty wzmacniające jej obecność w segmencie petrochemicznym i chemicznym. Celem ma być większa integracja produktowa w tym łańcuchu. Węgierskie przedsiębiorstwo chce rozbudowywać skalę własnej wytwórczości i pogłębić integrację produktową w oparciu o już posiadane aktywa rafineryjne.
MOL działa w segmencie rafineryjno – petrochemicznym. Zatrudnia 26 tys. osób, a jego największym, choć nie większościowym udziałowcem, jest węgierski skarb państwa. W 2015 r. firma wypracowała 15 mld dolarów przychodów ze sprzedaży. Ostatnią dużą inwestycją koncernu było uruchomienie w czwartym kwartale 2015 r. w Tiszaujvaros nowej instalacji butadienu o mocach 130 tys. ton rocznie oraz wspólnie z japońskim JSR Corporation instalacji kauczuków SSBR o mocach 60 tys. ton. Ponadto firma posiada cztery rafinerie i dwa kompleksy petrochemiczne. Wydajność rafinerii to 417 tys. baryłek dziennie, zaś produkcja petrochemiczna to łącznie 2 mln ton w skali roku. MOL wytwarza m.in. etylen, propylen, polietylen i polipropylen. W skład grupy wchodzi m.in. węgierska firma TVK oraz słowacki koncern Slovnaft.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...