Data publikacji: 2014-03-20
Węgiel jest i będzie nadal ważną częścią miksu energetycznego.
W Parlamencie Europejskim z inspiracji organizacji Central Europe Energy Partners oraz Euracoal odbyło się spotkanie Europejskiego Stołu Węglowego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele branży górniczej, przemysłu energetycznego i energochłonnego, a także eksperci oraz urzędnicy europejscy.
- Technologii produkcji energii elektrycznej nie można zmienić z dnia na dzień. Węgiel nadal będzie odgrywał ważną rolę przy produkcji energii. W europejskim miksie to paliwo ma duży udział, a w wielu krajach sięga on ok. 50%. Należy skończyć z ideologizowaniem węgla. Liczy się przede wszystkim konkurencyjność gospodarki, która jest zależna od taniej – powiedział Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej.
Na ostatnim w tej kadencji PE posiedzeniu „Stołu Węglowego” przedstawiono przygotowany przez CEEP i Eurocoal dokument „Plan Działania”. Odnosi się on do kluczowych zagadnień oraz wyzwań stojących przed europejskim górnictwem.
- Przekonaliśmy się, że systematycznie, konsekwentnie i z uporem prowadzone działania mające przywrócić węglowi „dobre imię” i należytą pozycję okazały się skuteczne. Wreszcie udało nam się dotrzeć do decydentów w Unii Europejskiej z danymi, które dowodzą, że produkcja energii z węgla niekoniecznie musi być tak brudna, jak utrzymuje część polityków - podkreśla Bogdan Janicki, starszy doradcą Central Europe Energy Partners. - Obaliliśmy kilka przesądów i mitów, m.in., że węgiel jest tylko brudny, a np. Dania jest zawsze „zielona” i „energetycznie odnawialna”, bo „entuzjaści” zapominali dodać, że ponad 48% energii elektrycznej jest w tym kraju wytwarzane właśnie z węgla – zaznacza Janicki.
- Dziś już nikt nie dyskutuje z faktami i ekonomią. Obniżanie znaczenia węgla w Europie przekłada się na spadek konkurencyjności naszej gospodarki. Gdyby Arcelor Mittal płacił te same ceny za energię, jakie są w USA, to zaoszczędziłaby rocznie blisko 2 mld euro, które mogłyby iść na tworzenie nowych miejsc pracy i poprawę efektywności energetycznej – ocenia Surojit Kumar Ghosh z firmy Arcelor Mittal Poland.
Do najważniejszych konkluzji spotkania w Parlamencie Europejskim należało wyrażone przez jego uczestników przekonanie, że polityka "nadrzędności klimatu nad zdrowym rozsądkiem i uwarunkowaniami ekonomicznymi okazała się kosztownym eksperymentem, z którego europejski przemysł wyszedł bardzo osłabiony i stracił miliony miejsc pracy przeniesionych na inne kontynenty".
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...