Data publikacji: 2013-06-12
Środki na badania naukowe i innowacje z programów krajowych wciąż są dostępne i to także dla firm z branży chemicznej. Do rozstrzygnięcia jest wiele konkursów, w których mogą one ubiegać się o dofinansowanie. Eksperci jednak przekonują, że wciąż zbyt mało przedsiębiorstw zabiega o takie wsparcie.
Jak pokazują wyniki Barometru Innowacji 2013 (jest to badanie wykonywane przez koncern GE), według 38% polskich dyrektorów najwyższego szczebla, nasz kraj jest miejscem sprzyjającym innowacjom, także w branży chemicznej. Jednocześnie, wsparcie ze środków publicznych na rozwój innowacyjności pozytywnie ocenia jedynie 23% badanych.
- Fundusze na badania, mające na celu wsparcie rozwoju innowacyjności rodzimej gospodarki, wciąż nie cieszą się w Polsce tak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, jak środki na bieżące inwestycje - mówi Joanna Stalewska, prezes zarządu Amber Project, który doradza w obszarze projektów badawczych i wspierających badania. - Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele: począwszy od niewiedzy, na jakie cele środki te mogą być przeznaczone, a na licznych obawach związanych z prowadzeniem takiego projektu skończywszy.
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg konkursów oferujących środki w ramach programów wspierających badania i innowacje. W zależności od programu, możliwe jest aplikowanie o pieniądze na fazę badawczą, fazę przygotowania do wdrożenia oraz na faktyczne wdrożenie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje programy, które mogą zainteresować firmy chcące współpracować z sektorem naukowym.
Zbliża się trzecia edycja konkursu Innotech, którego środki przeznaczone są na przygotowanie do wdrożenia innowacyjnych technologii. W dalszej kolejności rozstrzygany będzie konkurs Gekon – Generator Koncepcji Ekologicznych oraz konkurs PBS, stworzony w celu wspierania sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych. Na poziomie oferowanych konkursów promuje się współpracę starających się o nie przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.
- Krajowe programy, jak np. Innotech, są dostępne dla lokalnych przedsiębiorców i pozwalają na podjęcie działań w każdej tematyce badawczej. Inne przeznaczone są dla konkretnych obszarów potencjalnie innowacyjnych działań. Dla przykładu konkurs Innolot skierowany jest do sektora lotniczego, natomiast Gekon to program, w którym przedsiębiorcy i naukowcy mogą tworzyć konsorcja i realizować proekologiczny projekt – dodaje Joanna Stalewska.
Najpopularniejsze konkursy i ich przeznaczenie:
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...