Data publikacji: 2019-02-11 / Autor: Dominik Wójcicki
Rosyjski koncern SIBUR rozpoczął budowę zakładu do produkcji bezwodnika maleinowego (MAN). Obiekt powstaje w Tobolsku na Syberii.
Bezwodnik występuje w postaci bezbarwnych lub białych krystalicznych igieł, płatków, granulek, prętów, brykietów, guzków lub – po stopieniu – bezbarwnej, przezroczystej cieczy. Stosowany jest w produkcji farb, lakierów (w kopolimerach z octanem winylu), żywic poliestrowych (nienasyconych) i alkidowych oraz tworzyw sztucznych (monomerów – zwłaszcza w reakcjach polimeryzacji) i plastyfikatorów, jak również rozpuszczalników do tworzyw, włókien elastycznych, zmiękczaczy, substancji zapachowych, środków grzybobójczych, jako czynnik modyfikujący oleje nienasycone, kalafonię i żywice terpenowe. Bezwodnik jest także jednym ze składników przy produkcji takich surowców, jak tetrahydrofuran, 1,4-butanediol, czy kwas fumarowy.
Do tej pory w Rosji bezwodnik maleinowy nie był jeszcze produkowany, ale wielkośc importu z roku na rok była coraz większa. Teraz obiekt o planowanej wydajności na poziomie 45 tys. ton rocznie z perspektywą dalszego rozwoju odwrócić ma te tendencje. Władze koncernu SIBUR przyznają, że w ten sposób chcą nie tylko pomóc w zaspokojeniu popytu na własnym rynku, ale także stać się eksporterem MAN na rynku sąsiednie w Europie Środkowo – Wschodniej, ale także Turcji.
Aktualnie wartość całego globalnego rynku MAN wynosi pod względem sprzedaży ok. 2,3 mld euro, zaś zainstalowane moce produkcyjne ok. 1,7 mln ton. Wzrost wartości rynku szacowany jest na ok. 5,9% w ujęciu finansowym i 3,6% w ujęciu wolumenowym do końca 2024 r.
Rosnące globalne zapotrzebowanie na nienasycone żywice poliestrowe w przemyśle smarującym i motoryzacyjnym prawdopodobnie będzie miało pozytywny wpływ na rynek bezwodnika maleinowego. Rynek MAN napędzany jest przede wszystkim wysokim popytem ze strony producentów żywic poliestrowych i wzrostem mocy produkcyjnych w Chinach. Ponad połowa wyprodukowanego globalnie bezwodnika maleinowego jest wykorzystywana do produkcji nienasyconych żywic poliestrowych, które z kolei są wykorzystywane do produkcji elementów do formowania w arkusze, mieszanek do formowania masowego i tworzyw wzmacnianych włóknem szklanym. Te ostatnie zaś używane są w różnorodnych produktach konsumenckich, w tym w łodziach, samochodach, budynkach, rurociągach.
Pod względem zużycia to region Azji i Pacyfiku jest największym rynkiem globalnym, z udziałem na poziomie 40-45%. Udział Europy w zużyciu bezwodnika maleinowego to ok. 25%.
Główni producenci MAN na świecie to Huntsman Corporation, Jiangsu Yabang Group, Bohai Chemicals, Sasol-Huntsman.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...