Data publikacji: 2014-09-05
Do jednego śmiertelnego wypadku doszło w pierwszym półroczu 2014 r. w przemyśle chemicznym. W pracy związanej z przetwórstwem tworzyw sztucznych także zginęła jedna osoba.
GUS podsumował sytuację związaną z wypadkami przy pracy w pierwszym półroczu 2014 r. Za wypadek przy pracy uznał nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które to nastąpiło podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania pracy.
W okresie styczeń – czerwiec 2014 r. poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało w Polsce 39028 osób, co jest wynikiem o 600 osób wyższym niż w analogicznym okresie minionego roku. Bez względu na branżę przemysłu, w której osoby te pracowały, 123 poniosły śmierć, a 222 ciężkie obrażenia.
W produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych poszkodowanych było 286 osób (266 w pierwszym półroczu 2013 r.), co stanowiło 0,7% sumy wszystkich poszkodowanych w naszym kraju. Jak wspominano doszło do jednego wypadku śmiertelnego (w okresie styczeń – czerwiec 2013 r. zginęły dwie osoby) oraz dwóch ciężkich wypadków (jeden w 2013 r.). Z kolei w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i kauczuku zanotowano wypadki, w których uczestniczyło 928 pracowników (911 w 2013 r.). Niestety jedna osoba (przed rokiem nie było żadnej), a siedem ciężko ucierpiało (w porównaniu z półroczem 2013 r. ten wynik nie zmienił się).
W przemyśle chemicznym największa liczba wypadków związana byłą z poślizgnięciem się, potknięciem lub upadkiem (45 poszkodowanych) oraz uderzeniem przez inny obiekt (42 osoby). W przetwórstwie tworzyw i kauczuku najwięcej osób (221) poniosło obrażenia w wyniku kontaktu z przedmiotem ostrym.
Osobną kategorią analizowaną przez GUS było także to, jak bardzo dla pracujących w naszym kraju groźny jest kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Okazało się, że w wyniku tego rodzaju zdarzeń poszkodowane zostały 272 osoby, co oznacza, że sześć na 1000 kontuzjowanych w pierwszym półroczu 2014 r. ucierpiało właśnie z tego powodu. Najwięcej (35 osób) w produkcji artykułów spożywczych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...